Karolína Plíšková slaví postup do druhého týdne Wimbledonu.

Karolína Plíšková slaví postup do druhého týdne Wimbledonu. | foto: Reuters

Plíšková dokonala obrat a postupuje. Končí Strýcová, Šafářová i Siniaková

• 398
Z kvarteta českých tenistek postupuje do druhého týdne Wimbledonu pouze jediná. Karolína Plíšková přetlačila ve třetím kole travnatého grandslamu Rumunku Buzarnescuovou 3:6, 7:6 a 6:1. Naopak Kateřina Siniaková prohrála s Italkou Giorgiovou 6:3, 6:7 a 2:6, Lucie Šafářová nestačila na Rusku Makarovovou 6:4, 4:6, 1:6 a Barbora Strýcová padla s Němkou Görgesovou 6:7, 6:3 a 8:10.

Všechny se na kurtu rvaly. O postup do druhého týdne Wimbledonu shodně bojovaly až ve třetím, rozhodujícím setu.

Z kvarteta českých tenistek se ale radovala pouze jediná.

Karolína Plíšková vydřela vítězství nad Mihaelou Buzarnescuovou.

Barbora Strýcová, Lucie Šafářová i Kateřina Siniaková se s londýnskou trávou rozloučily.

Karolína Plíšková slaví premiérový postup do osmifinále Wimbledonu.
Karolína Plíšková (zády) si podává ruku s Rumunkou Buzarnescuovou po postupu do...
Karolína Plíšková ve třetím kole Wimbledonu.

V ženském pavouku tak český prapor do osmifinále ponese pouze nasazená sedmička.

Společně se světovou jedničkou Simonou Halepovou zůstávají jediné zástupkyně elitní desítky žebříčku WTA. Obě hráčky se mohou střetnout až v případném finále.

Plíšková vs. Buzarnescuová

Utkání 3. kola Wimbledonu jsme sledovali podrobně.

„Set a půl hrála skvěle. Potom mi začalo fungovat podání,“ hodnotila Plíšková. „Třetí set vypadá možná jednoznačně, ale vůbec to tak nebylo. Byl to strašně těžký zápas a jsem ráda, že jsem ho zvládla.“

Vytáhlá česká tenistka se na postup nadřela.

Na kurtu číslo jedna se během prvního setu hledala. Téměř nic z nachystané taktiky nefungovalo, marně si Plíšková vzpomínala na znamenitý výkon z předchozího zápasu proti Azarenkové.

Co říkala Plíšková po premiérovém postupu do osmifinále Wimbledonu?

"Soupeřka byla dlouho lepší. Letos hraje výborně. Pořád jsem si opakovala, že mám šanci. A povedlo se!," vyprávěla reportérům.

Ve druhé sadě ale bývalá světová jednička zabrala. Postupně začala diktovat tempo hry, hrála agresivně, nezvykle často se hlasitě povzbuzovala, směrem k trenérům několikrát poslala vítězný vzkaz zaťatou pěstí.

30letá Rumunka znervózněla, dokonce neukočírovala emoce a na kurtu se rozplakala. Na životní postup při premiéře ve Wimbledonu nedosáhla.

O čtvrtfinále se Plíšková utká v pondělí s Nizozemkou Kiki Bertensovou. Nasazená dvacítka vyřadila Venus Williamsovou.

Létající Strýcová postup nevydřela

Znovu se na dvorci rvala jako lvice. Několikrát skončila na zemi, fantastickými údery zvedala fanoušky ze sedadel. Při touze poslat míček zpět na polovinu soupeřky dokonce zbořila nachystané židle vedle umpiru.

Německá tenistka Julia Görgesová slaví postup do osmifinále Wimbledonu.
Barbora Strýcová ve třetím kole Wimbledonu.

Postup do čtvrtého kola ale Barbora Strýcová nakonec nevydřela. Po téměř tříhodinové řeži s třináctou nasazenou Němkou Görgesovou padla 6:7, 6:3 a 8:10.

Turnajová třiadvacítka tak vyrovnala svůj nejlepší wimbledonský výkon. Lépe si vedla pouze v roce 2014, kdy došla do čtvrtfinále.

Šafářová ve dvouhře končí

Z tribuny na kurtu číslo dvanáct se rozléhala čeština.

„Lucko, pojď!“ hecovali fanoušci Lucii Šafářovou.

Šafářová vs. Makarovová

Někdejší semifinalistka travnatého grandslamu se přetahovala o postup do druhého týdne Wimbledonu s elitní deblistkou Jekatěrinou Makarovovou.

První sadu zvládla Šafářová výborně. Rozhodující set proti světové jedničce ve čtyřhře ale získat nedokázala.

Postupně Šafářové přestala fungovat hlavní zbraň z úvodu zápasu: tvrdé a přesné levácké podání ven z kurtu.

Naopak Ruska se zlepšovala při servisu, zpřesnila i údery.

„Na začátku třetího setu mi utekla. Měla jsem lépe podávat na první servis, ve třetím setu jsem jí dala hodně šancí, už mě tam tlačila,“ hodnotila Šafářová.

Po vyřazení turnajové dvojky Caroline Wozniacké si tak Makarovová připsala další cenný skalp. Poprvé od roku Australian Open 2017 se probila ve dvouhře do druhého týdne grandslamu.

Pouze třikrát prošla 31letá Šafářová přes třetí kolo Wimbledonu. Do osmifinále nakoukla pouze dvakrát: v letech 2015 a 2016, o rok dříve si proklestila cestu do semifinále.

V letošní sezoně se ale dosud trápila. Dlouho soupeřila s vleklou nemocí. Na kurty se vrátila až těsně před antukovým Roland Garros.

I proto před Wimbledonem přiznala, že se ve slavném All England Clubu dost možná představí naposledy. Tedy minimálně ve čtyřhře.

Právě s deblovou parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou prahnou po wimbledonské trofeji, která jim ve výčtu společných grandslamových triumfů stále schází.

Siniaková neproměnila mečbol

Na konci druhé sady si vypracovala mečbol.

Jediný míček Kateřinu Siniakovou dělil od životního postupu do osmifinále grandslamového turnaje. „Blíž už být ani nejde,“ povzdechla si po utkání. „Pak se zvedla, její výkon šel hodně nahoru.“

Česká tenistka třetí třísetový zápas ve Wimbledonu nezvládla. Italce Camile Giorgiové podlehla 6:4, 6:7 (6:8) a 2:6.

Kateřina Siniaková se nechává ošetřovat během třetího kola Wimbledonu.
Rozhněvaná Kateřina Siniaková ve třetím kole Wimbledonu.

Dvaadvacetiletá Češka absolvovala během 24 hodin druhý více než dvou a půl hodinový zápas. Siniaková se nechala hned pětkrát ošetřovat.

„Jak mi podjela noha, hnula jsem si trochu se zády. Když mě ale fyzio rozstrečovala, odeznělo to,“ vysvětlila Siniaková.

Po skvělém vstupu do utkání ale postupně kudrnatá tenistka ztrácela fyzické síly. Ve třetí sadě už uhrála pouze dvě hry. Italka tak za dvě hodiny a 38 minut vyrovnala wimbledonské maximum - v roce 2012 vypadla právě ve čtvrtém kole.

Siniaková během tří zápasů v Londýně strávila na kurtu přes osm hodin. Tak dlouho žádná z tenistek po londýnské trávě dosud nepobíhala.

Jedenáctá hráčka světa Američanka Madison Keysová ve třetím kole Wimbledonu překvapivě prohrála s Jevgenijí Rodinovou.

Pavouky turnaje

Pakuje se další elitní tenistka

Ruská tenistka, které patří v žebříčku 120. místo a do hlavní soutěže londýnského grandslamu prošla z kvalifikace, vyhrála nad finalistkou loňského US Open 7:5, 5:7 a 6:4.

V mužské dvouhře naopak do třetího kola prošel čtvrtý nasazený Alexander Zverev.

Sobotní program

6. hrací den Wimbledonu

Centrální dvorec (začátek 14:00 SELČ): Nadal (2-Šp.) - De Minaur (Austr.), Kerberová (11-Něm.) - Ósakaová (18-Jap.), Djokovič (12-Srb.) - Edmund (21-Brit.).

Kurt č. 1 (14:00): Halepová (1-Rum.) - Sie Šu-wej (Tchaj-wan), A. Zverev (4-Něm.) - Gulbis (Lot.), Kyrgios (15-Austr.) - Nišikori (24-Jap.).

Kurt č. 3 (12:30): 3. zápas Veselý (ČR) - Fognini (19-It.).

Německý tenista sice s Američanem Taylorem Fritzem prohrával po čtvrtečním přerušení 1:2 na sety, skóre ale dokázal otočit a nakonec zvítězil 6:4, 5:7, 6:7, 6:1 a 6:2. Jeho dalším soupeřem bude Ernests Gulbis z Lotyšska.

Roli favorita nezvládl jedenáctý nasazený loňský semifinalista Američan Sam Querrey, který ve třetím kole prohrál s Gaëlem Monfilsem.

Francouzský tenista sice v prvním setu udělal 13 nevynucených chyb, ale v následujících třech už jich zaznamenal jen osm a vyhrál 5:7, 6:4, 6:4, 6:2. Osmifinále si v All England Clubu zahraje poprvé.

Obhájce titulu Roger Federer postoupil bez problémů do osmifinále. Německého tenistu Jana-Lennarda Struffa porazil 6:3, 7:5, 6:2 a na londýnském grandslamu stále neztratil ani set.

Tenisový grandslamový turnaj Wimbledon v Londýně

tráva, dotace 34 milionů liber

Muži
Dvouhra - 2. kolo, dohrávka
A. Zverev (4-Něm.) - Fritz (USA) 6:4, 5:7, 6:7 (0:7), 6:1, 6:2.

Mannarino (22-Fr.) - Medveděv (Rus.) 6:4, 6:3, 4:6, 5:7, 6:3
McDonald (USA) - Pella (Arg.) 6:4, 6:4, 7:6 (8:6).

Čtyřhra - 2. kolo
Cabal, Farah (6-Kol.) - Jebavý, Molteni (ČR/Arg.) 6:2, 6:4, 3:6, 6:0.

Ženy
Dvouhra - 3. kolo
Kar. Plíšková (7-ČR) - Buzarnescuová (29-Rum.) 3:6, 7:6 (7:3), 6:1.
Makarovová (Rus.) - Šafářová (ČR) 4:6, 6:4, 6:1
Giorgiová (It.) - Siniaková (ČR) 3:6, 7:6 (8:6), 6:2
Görgesová (13-Něm.) - Strýcová (23-ČR) 7:6 (7:3), 3:6, 10:8,
Rodinová (Rus.) - Keysová (10-USA) 7:5, 5:7, 6:4
Bertensová (10-Niz.) - V. Williamsová (9-USA) 6:2, 6:7 (5:7), 8:6
S. Williamsová (25-USA) - Mladenovicová (Fr.) 7:5, 7:6 (7:2)
Vekičová (Chorv.) - Wickmayerová (Belg.) 7:6 (7:2), 6:1.

Hradecká, Sie Šu-wej (14-ČR/Tchaj-wan) - Kuděrmetovová, Sabalenková (Rus./Běl.) 4:6, 6:4, 6:3.

Smíšená čtyřhra
1. kolo
Voráčová, Cerretani (ČR/USA) - Gavrilovová, Smith (Austr.) 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:2.