Djokovičův obhájce Nick Wood důvod zrušení víza označil za jasně iracionální s tím, že je veden s přesvědčením, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment.
Srb se v sobotu ráno tamního času podrobí výslechu u pohraničních úřadů, poté jej znovu odvedou do detenčního zařízení. Soud se bude případem zabývat od nedělní půlnoci českého času.
U BARU: Djokovič dělá nám tenistům špatnou reklamu, tvrdí Strýcová![]() |
Srbovi právníci musí požádat soud o vydání předběžného opatření, aby Djokovičovi bylo uděleno překlenovací vízum s možností pracovat, v jeho případě hrát na Australian Open. Do rozhodnutí soudu tenista zůstane v Austrálii.
Jenže na projednání případu zbývají pouhé dva dny – grandslam začíná už v pondělí.
Pokud Djokovič prohraje, musí z Austrálie odletět. Měl by dostat i tříletý zákaz vstupu do země.
Pokuta, nebo i vězení. Djokovič si zadělal na potíže rovněž v Srbsku |
Přitom od pondělí, kdy mu soud původně zrušená víza obnovil, mohl Srb v Melbourne trénovat a chystat se na útok na rekordní 21. grandslamový titul. Poznal dokonce soupeře pro první kolo. Jenže celou dobu prodléval v nejistotě, jestli Hawke zasáhne.
Ministr si s verdiktem dával na čas, oznámil jej až v pátek před 18:00 australského času. A Djokovičovi ani organizátorům grandslamu, kteří se nyní strachují o podobu rozlosování, radost neudělal.
„Při rozhodování jsem pečlivě zvážil informace, které mi poskytli ministerstvo vnitra, australské pohraniční síly a pan Djokovič,“ uvedl Hawke. „Naše vláda je silně odhodlaná chránit australské hranice, hlavně v souvislosti s pandemií covidu-19.“
Jinými slovy: australská vláda by tamním obyvatelům, kteří museli vytrpět dlouhá a striktní opatření proti pandemii, nevyslal dobrý signál, kdyby do země protekčně vpustila neočkovaného tenistu.
„Australané toho během pandemie hodně obětovali a právem očekávají, že výsledek těchto obětí bude chráněn. A právě to dělá ministr svým rozhodnutím,“ vzkázal australský premiér Scott Morrison.
5. ledna 2022 |
Zamotaný případ, který se táhne přes týden
Připomeňte si, jak se celá kauza vyvíjela.
Vše začalo tím, že Djokovič od organizátorů Australian Open obdržel výjimku z povinné vakcinace, odvolával se na to, že měl v prosinci covid.
Minulou středu pak přistál na letišti v Melbourne, jenže tam ho zadržely federální úřady, které prodělání nemoci jako důvod pro výjimku neuznávají, a tenistovo vízum zrušily.
Djokovič přiznal, že po pozitivním testu dělal rozhovor: Chyba úsudku |
Srb jejich rozhodnutí napadl u soudu, do jeho pondělního zasedání přebýval v detenčním hotelu.
„Procesní pochybení imigračních úředníků“ zapříčinilo, že Djokovič dostal svůj pas zpět a mohl opustit detenční hotel. Jeho účast na Australian Open, které začne v pondělí, se znovu zdála pravděpodobná.
Jenže celou dobu nad případem stále visela možnost, že zasáhne ministr Hawke.
Ještě ve středu Djokovič poskytl doplňují informace na svou obhajobu, mimo jiné přiznal, že s vědomím vlastního pozitivního testu podstoupil doma v Srbsku rozhovor.
A také se omluvil za chybu v příletovém formuláři, v němž uvedl, že dva týdny před cestou do Austrálie nikam jinam neputoval. Přitom se přesunul ze Srbska do Španělska. Tento omyl údajně způsobil tenistův agent.
Ministrovo rozhodnutí však Djokovič ve svůj prospěch nenaklonil. Tuto pravomoc už má jen soud.
10. ledna 2022 |