Navrátilová: Zážitek, jaký bych za nic nevyměnila

  • 13
Praha - Poklonila se, poděkovala pokýváním hlavou i pokynutím ruky. Ale bouřlivý aplaus diváků neutišila. Očekávaný návrat Martiny Navrátilové na Štvanici při soutěžním zápase orámoval velký potlesk. Nejprve na uvítanou, poté po vítězství. "To je zážitek, jaký bych za nic nevyměnila," řekla americká tenistka.

Soutěžní zápas, ve kterém o něco jde, hrála v rodné zemi po dlouhých dvaceti letech. Od fanoušků se dočkala vřelého přijetí.

"Na to se člověk nemůže ani připravit. Když jsem šla na kurt, říkala jsem si, že musím něco dělat, aby to na mě nedolehlo. Tak jsem radši třeba hledala brýle, jinak bych se rozbrečela," líčila Navrátilová.

Zápas se nakonec povedl výtečně. Společně s Barborou Strýcovou porazily v úvodním kole čtyřhry na Prague Open jiný česko-americký pár Olga Blahotová, Ahsha Rolleová 6:2, 6:3. Navrátilová byla spokojená.

"Nejdřív na nás jeden divák křičel, ať to urychlíme, že je hokej. Pak zase, ať nepospícháme. Tak jsme nakonec vyšly vstříc všem," usmívala se americká hráčka s českými kořeny a narážela na průběh druhého setu, kdy se Strýcovou vedly už 5:0.

Úterní podvečer si užívala. Občas prohodila i pár slov s fanoušky.

"Ale ne moc, z úcty k soupeřkám jsem z toho nechtěla dělat divadlo. Navíc v mém věku už se musím hodně koncentrovat. Před dvaceti lety bych se bavila víc, protože bych věděla, že vyhraju. Ale teď se chvíli nesoustředím a tři gamy jsou pryč," prohodila.

Pohodový, klidný duel, to pro ni není tak neobvyklé. Sama říká, že si každý vychutnává. Ale ten úterní byl naprosto výjimečný.

"Sehrála jsem snad dva tisíce zápasů, ale tenhle je úplně jiný. Byla jem nervózní už jenom z toho, jak moc to pro mě znamená," řekla Navrátilová. "Je v tom i kus nostalgie."

Někdejší světová jednička se vrátila na Štvanici k soutěžnímu zápasu po dvaceti letech. Ten předchozí byl nabitý emocemi a nikdy na něj nezapomene.

Tehdy tomu bylo jedenáct let, co emigrovala. Poprvé od odchodu do zámoří se představila na zapovězených místech. Jako členka fedcupového týmu Spojených států se podílela na vítězství nad družstvem rodné země. Přesto jí diváci dlouho tleskali.

"Samozřejmě mě napadlo, jaké by to bylo, kdybych nemusela odejít. Ale to je minulost a soustředím se jenom na tenis," poznamenala Navrátilová.

Od zmíněného fedcupového finále uběhla spousta času. V Praze však sehrála jen dvě exhibice. Turnaje se účastní až nyní. Jen škoda, že na Štvanici nedorazilo víc diváků. Na kurtu byly odhadem necelé čtyři tisíce, spousta míst zůstala prázdná.

"Lidi asi čekají, že turnaj vyhrajeme a že bude šance se přijít podívat i na další zápasy," řekla.

Pokud by skutečně na Prague Open zvítězila, byl by už to 175. triumf v deblu a celkově 342. Nikdo jich nemá víc než tenisová legenda Navrátilová.

Martina Navrátilová zdraví diváky na Štvanici.

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.