Vitální šedesátnice Navrátilová: Ještě nekončím. Ale do politiky nechci

ŠEDESÁTNICE. Bývalá československá tenistka Martina Navrátilová oslavila kulatiny 18. října. | foto: MF DNES

27 2016
Singapur (Od našeho zpravodaje) - Legendární tenistce Martině Navrátilové už je 60 let. Dál se aktivně věnuje sportu i veřejnému životu. Stará se o rodinu a přednáší lidem.

Usadila se do pohodlného křesílka v útrobách arény pro tenisový Turnaj mistryň, který sama celkem dvacetkrát ovládla, a trofej pro šampionky ve čtyřhře nyní nese její jméno. Tenisová rekordmanka před týdnem oslavila 60. narozeniny. Stále je vitální, vypadá dobře, pořád stejně jako při předchozích kulatinách.

„Jo, děkuju,“ usměje se na české reportéry, kteří jí dodatečně poblahopřáli. „Je těžké si uvědomit, že mi je šedesát, že je tam ta šestka.“ říká a prstem symbolicky kreslí na stůl číslici šest. „Padesátka už byla dostatečně špatná. Teď je to ještě horší, ale co se dá dělat.“

Byť Navrátilová žije na Floridě s bývalou sovětskou modelkou Julií Lemigovovou, s níž se vdala před dvěma lety vdala, na rodný jazyk nezapomněla. Jenom občas hledá vhodný výraz, nebo si pomůže angličtinou. Vyhrazených pět minut na rozhovor nakonec výrazně přetáhla.

Navzdory pokročilému věku Navrátilová stále sportuje, udržuje se v kondici. „Nechovám se na svůj věk a asi nikdy nebudu. Ještě tady jsem, straším tu a doufám, že tady budu strašit ještě pár desetiletí,“ tvrdí držitelka 59 grandslamových titulů.

Co si tedy přejete do další šedesátky?
(hlasitě se rozesměje) To jste teda velký optimista. Já bych radši mluvila o příští čtyřicítce, jo? Dřív jsem si myslela, že se dožiju stovky. Ale záleží spíš na kvalitě než na kvantitě. No, ještě nekončím.

Co nejčastěji děláte?
Nic. (směje se) Tenis hraju asi jednou za týden. Čas od času jezdím na kole, ale v Miami je moc velké vedro, nebo zase prší. Teď jsem párkrát vyzkoušela paddle boarding (jízda na prkně s pádlem), bydlíme u vody, to je moc prima. Jógu jsem nedělala od května, kdy jsem jela do Evropy. Takže pořád dělám aspoň něco, ale pravidelně nic.

Fotogalerie

Stihla jste při narozeninách bilancovat? Spousta lidí po šedesátce nostalgicky vzpomíná.
Já nejsem ten typ, vždyť mě znáte. Čas bych si udělat mohla, ale pak bych se zase rozbrečela kvůli rodičům. Nevzpomínám. Raději se koukám pořád dopředu.

Předpokládám, že vám gratulovaly tisíce lidí přes internet i osobně. Kdo vás nejvíc potěšil?
Sociální sítě už jsem přestala sledovat v létě, protože komentáře tam jsou negativní. Nechtěla jsem číst příspěvky Trumpových fanoušků. Měla jsem z toho špatnou náladu. Od té doby jsem mnohem spokojenější. Nejhezčí přání bylo od rodiny. Přišli kamarádi a kamarádky z tenisu i z normálního života. Dobrá kombinace lidí. Přišla Chris Evrtka (Evertová), Arantxa (Sanchézová-Vicariová) tam byla taky. Vyblbli jsme se. Hráli jsme kuželky. Měli jsme malé kluziště na bruslení.

Vaše ruská partnerka Julia Lemigovová si přinesla do sňatku dvě děti, vy se staráte o jejich výchovu. Je to náročné? Pomáháte jim třeba s domácími úkoly?
Dcera, které je patnáct, už řeší komplikované věci. Ale ještě pořád jí můžu poradit, i té mladší jedenáctileté. Teď jsme probíraly americké dějiny, což je krátká historie, ale ve škole to brali podrobně, tak jsem se sama přiučila.

Mluvíte s nimi také o československé historii? Je těžké jim vysvětlit, že kvůli zemi jejich matky jste vlastně emigrovala ze své vlasti?
To jsem jim ještě nevysvětlovala. Už je na to asi čas. Vidíte, určitě bych nepředpovídala, že jednou budu mít ruskou rodinu.

Americké politice se věnujete aktivně v roli komentátorky. Sledujete situaci u nás?
Teď aktuálně ne. Kdy jsou volby?

Teď byly krajské a senátní, parlamentní jsou příští rok. Určitá skupina lidí se poslední dobou hodně vymezuje proti prezidentu Zemanovi.
Zeman se mi nikdy moc nezdál. Proč si lidé při volbách nevyberou do politiky lepší lidi... Na druhou stranu, politika vám úplně změní život, musíte se jí hodně věnovat, jste pak pod obrovským mikroskopem. Kdo by do toho chtěl jít? Já ne.

Na druhou stranu vy máte díky tenisu dobrou průpravu, ne?
To bych měla, no. Ale nemám náladu takhle bojovat... Na tenisovém kurtu buď prohrajete, nebo vyhrajete. Tady uděláte všechno a stejně se nic neděje, nebo vás nezvolí, nebo nemůžete nic změnit kvůli všem těm pravidlům. Budu pořád aktivista. Lidi mi pořád říkají, že bych měla být političkou. Ale když nemůžu být prezidentkou, tak proč bych to dělala?

„Maria si musí dávat bacha“

Navrátilová o trestu pro Šarapovovou

Poslední měsíce se v tenise probírá jméno Maria Šarapovová, ačkoliv Ruska neodehrála od březnového přiznání k užívání zakázaného meldonia zápas. Mezinárodní tenisová federace ruskou hvězdu potrestala za doping, na začátku října sportovní arbitráž CAS trest zmírnila a Šarapovová se může na jaře 2017 na kurty vrátit.

„Byl by pro ni spravedlivý rok, protože nevěděla, že to nemá brát, nechtěla podvádět. Ale musí si na to dávat bacha. To byla její chyba, o tom se ani nemusíme bavit. Ale kdyby věděla, že je to proti pravidlům, tak se toho ani nedotkne, nikdy, protože se toho tak bojíme. Všechny,“ řekla Martina Navrátilová.

A pak uvažovala, jak vlastně určit hranici pro legální doping. „Všechno nějak pomáhá, i coconut water (kokosový nápoj), který jsem teď vypila. Ale vadí mi, že je posuzované stejně, když bereš tohle (meldonium) a třeba steroidy.“

Zrovna přichází Karolína Plíšková, česká tenistka na Masters. Co na ni říkáte?
(otočí se) Tak vysoká! Je šikovná. Když jsem ji viděla poprvé, říkala jsem si, jestli spojí všechny přednosti dohromady, protože talent měla od začátku. Tenhle rok předvedla fantastické výsledky. V létě se dostala na ještě na vyšší level. Četla jsem, že ji naštvaly špatné výsledky v Paříži a Wimbledonu, tak si řekla: „O.K., půjdeme!“ A výsledky byly okamžitě lepší. Je vidět, když se do toho člověk zakousne a dělá věci na sto procent, tak se zlepší hodně rychle.

Líbí se vám její tenis?
Má cit pro hru, sportovní instinkty. Má samozřejmě velké rány, ale i měkké ruce. Zlepšila pohyb, což je její největší minus. U vysokých holek je pochopitelné, že se těžko hýbou. Dlouhé nohy mohou být výhoda i nevýhoda. Když Plíšková vylepší pohyb, tak žádné limity nemá.

Dřív jste byla jakousi patronkou Petry Kvitové, dvojnásobné wimbledonské šampionky. Sledujete ji pořád?
Jo, konečně začala hrát líp. Jak suverénně vyhrála turnaj v Číně, to teda bylo něco! To byla Petra z doby, kdy vyhrála Wimbledony. Má trochu velké výkyvy, ale snad je na dobré cestě nahoru. Třeba by holky někdy mohly hrát proti sobě ve finále grandslamu.

Ženská špička vypadá bez Sereny Williamsové a Marie Šarapovové prázdně. Je někdo, kdo by mohl být podobnou osobností?
Nahoře je to víc vyrovnané, ale těžko se dá takhle předpovídat. Takové osobnosti se nerodí v každé generaci. Možná to bude Karolína, nebo Petra, obě vypadají fantasticky. Ale nikdy nevíte, jak to bude s jejich tělem a hlavou.

Bude i šedesátnice Navrátilová dál přednášet po světě?
Jo, je to zajímavý. V listopadu budu v Berlíně. Mluvím s lidmi one-on-one (individuálně) o různých tématech – o tenise, o životě, o ženských právech, lesbických právech, o motivaci. Jak se dostat na špičku, zůstat tam. Většinou mluvím tak 20 až 25 minut, mám připravené noty, ale jinak jedu spatra. Pak máme otázky a odpovědi, to je nejlepší.

Kdy budete přednášet v Česku?
Nevím, nikdo se mě neptal.

Co lidi nejvíc zajímá?
Jak být úspěšný. Nejvíc mluvím o tom, co jsem se naučila díky tenisu a jak jsem to přizpůsobila normálnímu životu.

Dá se to říct ve dvou větách?
Ne. To byste museli zaplatit. (směje se)

Křišťálová Lupa 2016

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích...

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

U Milána havaroval autobus s fandy Slavie, nikdo z nich se nezranil

Autobus cestovní kanceláře CzechSportTravel u Milána havaroval s fanoušky,...

Potíže mělo několik desítek českých fotbalových fanoušků, kteří se vydali na úterní zápas Ligy...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

VIDEO Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce...

Další z rubriky

Tenisté v Bosně vedou 2:0. Body zajistili mladík Forejtek a Veselý

Jiří Veselý ve druhém utkání Davis Cupu proti Tomislavu Brkićovi.

Zenica (Od našeho zpravodaje) Čeští tenisté jsou výhru od návratu do kvalifikace na finálový turnaj Davis Cupu 2020. V Bosně a...

Počtvrté za sebou mezi elitou. Karolína Plíšková má jistý Turnaj mistryň

Karolína Plíšková dobíhá k míči v osmifinále US Open.

Tuhle příjemnou jistotu už Karolína Plíšková získala počtvrté za sebou. Česká teniska se...

Zůstaňme nohama na zemi, nabádá Veselý. A připomněl nedávné zklamání

Jiří Veselý ve druhém utkání Davis Cupu proti Tomislavu Brkićovi.

Zenica (Od našeho zpravodaje) Neblahé myšlenky na dva roky starý obrat v Nizozemsku mu okamžitě proběhly hlavou. Tehdy rovněž...

Najdete na iDNES.cz