Sania Mirzaová (zády) a Martina Hingisová po triumfu na Turnaji mistryň v Singapuru. | foto: AP

Hingisová zase kraluje světu, nyní v deblu. S nikým bych neměnila, říká

  • 23
Znovu je opěvovanou vládkyní tenisu. Zase vyhrává jeden zápas za druhým. Opět sbírá turnajové trofeje včetně těch nejcennějších. Martina Hingisová, letos pětinásobná grandslamová vítězka a nově i šampionka Turnaje mistryň. „S nikým bych teď neměnila,“ netají 35letá tenistka.

Dvakrát už ukončila kariéru - a zdálo se nepravděpodobné, že by se mohla vrátit potřetí.

A přece Hingisová, někdejší světová jednička, zase hraje. A tak jako kdysi opět vítězí.

Ve čtyřhře s Indkou Saniou Mirzaovou jsou světovými jedničkami. Drží obdivuhodnou sérii 22 výher v řadě, která zahrnuje pět vyhraných titulů. Celkem jich letos získaly devět, z toho dva grandslamové - Wimbledon a US Open.

A když suverénně ovládly finále Turnaje mistryň 6:0, 6:3, přišla za nimi poražená Španělka Suárezová a říkala: „Už chápu, proč jste první pár světa!“

V uplynulém týdnu to dokázaly víc než jasně: v konkurenci nejlepších týmů současnosti neztratily v pěti zápasech ani set.

„Třetí“ kariéra se rozjížděla pozvolna

Hingisová však z tohoto páru nevyčnívá jen slávou svého jména; své deblové schopnosti dokazovala během celého roku - a nejen s Mirzaovou. Po boku jejího krajana Leandera Paese dobyla tři grandslamové triumfy v mixu (Australian Open, Wimbledon a US Open).

TŘETÍ TITUL V ROCE. Leander Paes a Martina Hingisová ovládli v mixu v roce 2015...

Leander Paes a Martina Hingisová ovládli v mixu letos tři grandslamy

Až se začalo říkat, že nejlepší deblový pár současnosti je „Hingisová a kdokoliv“. Tomu se sama Švýcarka brání: „Tak bych to neřekla. Oba jsou svým způsobem šampioni. Jsem šťastná, že mohu mít tak skvělé spoluhráče,“ citoval ji web Sports Illustrated.

Ze začátku její „třetí“ kariéry, na podzim roku 2013, se přitom nezdálo, že by Hingisová měla znovu dobývat tituly. Po boku Daniely Hantuchové na velké výsledky čekala marně.

„Pořád jsem cítila, že na to mám hru, ale nebylo to jednoduché. Musíte získat sebevědomí,“ popisovala. Obtížně navíc tehdy kloubila vlastní kariéru se snahou trénovat někoho jiného (jejími svěřenkami byly postupně Anastasia Pavljučenkovová a Sabine Lisická).

Když však loni ovládla právě s Lisickou turnaj v Miami, její priority se změnily. Uvědomila si, že chce zase především hrát. Začala sbírat úspěchy. Na podzim 2014 s Flavií Pennettaovou, od letošního března se Saniou Mirzaovou.

Radši vyhrávat grandslamy než se trápit v singlu

Po necelých osmi letech dokonce v dubnu naskočila i do singlu během Fed Cupu s Polskem. „Necítím se na to, abych hrála se singlisty výměny od základní čáry. Už je mi 35 let. Jde i o regeneraci. Když je vám šestnáct, sedmnáct, regenerujete mnohem rychleji. I takhle to občas cítím a ve dvouhře by to bylo ještě těžší,“ řekla.

Nikde navíc nemá zaručeno, že by si ve singlu vedla stejně dobře jako ve čtyřhře. Koneckonců i oba fedcupové duely prohrála. „Radši budu vyhrávat grandslamy a být součástí nejlepšího týmu na světě než se trápit v prvních a druhých kolech v singlu.“

Martina Hingisová na snímku z listopadu 2007
Martina Hingisová
Martina Hingisová

Což se jí neděje. Sbírá výhry. Její tělo drží. Po složitých časech, kdy se veřejně propírala její „kokainová“ aféra či údajné nevěry, si zase užívá života.

„V současnosti bych neměnila nic. Jsem moc šťastná za to, jak se vše daří. Cestuju, jsem zdravá, úspěšná. A když někdy řeknu svým rodičům, že jsem unavená, tak opáčí: ‚Chceš být doma? Pamatuješ, jak ti bylo, když jsi nehrála? Tak radši běž hrát!‘“

A Hingisová ráda jde; však už je v tenisu - ač „jen“ v deblu - zase nejlepší.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)