Ve městě zamilovaných pomalu zapadalo slunce a málokdo by se divil, kdyby Lucie Šafářová v ten moment zrovna pozvolna ztrácela lásku ke svému řemeslu. Na konci května letos na Roland Garros vypadla hned v 1. kole, dokonce prohrávala 1:6, 0:5.
Bylo jí tak krušně, ale ona místo toho vyhlásila: „ Je to svým způsobem dno – a ze dna se dá jenom odrazit.“
V těžkou chvíli měla dobrý odhad. Ode dneška je česká tenistka světovou jedničkou ve čtyřhře, což je i v její velmi pestré a úspěšné kariéře nový, příjemný pocit. „Šťastná a hrdá,“ napsala na Twitter a doplnila to rozvernými smajlíky.
Už zase si potvrdila, že vytrvalost a odhodlanost dokážou odměnit.
Šafářová patří k nejoblíbenějším tenistkám: přátelská, milá, ochotná, takové charakteristiky na 30letou dívku z Brna sedí. A k tomu přidává spoustu velkých výsledků.
Hrála finále Roland Garros 2015 a semifinále Wimbledonu 2014. Jako jedna ze šéfek české fedcupové dynastie byla hned u čtyř oslav. Loni dobyly v Riu s Barborou Strýcovou ve čtyřhře olympijský bronz, se svou tradiční deblovou parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou pětkrát ovládly grandslam.
Zní to jako báječná, nepřerušovaná jízda, ale realita nabízí mnohem pestřejší škálu barev. A nechybějí v ní ani hodně černé chvíle.
Od druhé poloviny roku 2014 se sešlo tohle: pochroumaný břišní sval, a hlavně vážná nemoc způsobená bakteriální infekcí, po níž jí bolely klouby a tělo se ne a ne vyhrabat z únavy. Rozchod s Kanaďanem Robem Steckleym, který ji jako kouč dovedl k největším úspěchům kariéry. Strmý pád žebříčkem WTA, na němž byla i pětkou (nyní je 37.).
Česko, země jedničekPlíšková udržela vedení Lucie Šafářová se dnes stává světovou jedničkou v deblu, trůn udržela i Karolína Plíšková ve dvouhře. Sesadit ji v neděli mohla Simona Halepová v případě triumfu v Cincinnati, jenže ve finále podlehla Španělce Muguruzaové 1:6, 0:6. Plíšková vede před Halepovou o pět bodů. |
I letos u Buloňského lesíka líčila: „Onemocněla jsem před turnajem v Praze a od té doby se to se mnou táhne. Nemůžu trénovat, jak bych chtěla. Tělo mě nepouští.“
Pak ukončila spolupráci s koučem Františkem Čermákem, ve Wimbledonu vypadla už ve 2. kole a kamarádka Matteková-Sandsová si v All England Clubu tak šeredně pochroumala koleno, že elitní pár musí zapomenout na trofeje i na Turnaj mistryň v Singapuru, kde loni společně prohrály až ve finále.
Ale Šafářová má tenis příliš ráda, aby se tím vším nechala ubít. Ne že by to bylo snadné snášet, aktuální ocenění jí však dodává další kuráž.
„Být nejlepší na světě v čemkoliv, to je hodně speciální, obrovský úspěch v kariéře,“ řekla ČTK.
Šafářová s úsměvem vzpomínala, že ji kdysi táta od deblů odrazoval, neboť jí to nešlo na síti. Přišlo jí symbolické, že se do role královny čtyřhry nakonec dostala po boku Strýcové, s níž se zná od dětství a s níž si před rokem olympijskou medailí splnila další dětský sen.
Právě čtyřhry ji i v krušné pasáži kariéry dělaly radost, vždyť letos se svojí oblíbenou Bethanií slavily nejen v Melbourne, ale nakonec i v Paříži. Jen pár desítek metrů od místa, kde předtím v singlu zakusila extra hořký pád a hovořila o dnu.
„Paříž je úžasná,“ pronesla po titulu. S úsměvem, samozřejmě.
Teď k němu má zase další důvody. Ani v extrémně konkurenčním tenisovém prostředí se nenajde příliš mnoho takových, kteří by to dobrácké slečně Lucii nepřáli.