KOMENTÁŘ: Chceme vychovat šampiona! Jsou rodiče pomatenci?

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce | foto: Radek Kalhous, MAFRA

20 2019
Vzdali se své firmy, která se zabývala zařizováním interiérů, aby se mohli naplno věnovat svým dcerám, nadějným tenistkám. Denní program podřizují manželé Fruhvirtovi jejich sportování.

Obětovali své záliby. Vstávají po páté ráno, aby Lindě (14) a Brendě (12) uvařili zdravý a vydatný oběd. Vozí je po trénincích a turnajích. Doma se s nimi učí. Shánějí peníze, aby měsíc co měsíc naplnili hladový rozpočet. Rodinný projekt jim dává zabrat.

Ale zatím se vše daří náramně. Slečny ve svých věkových kategoriích náleží mezi nejlepší hráčky planety. Občas se připravují na francouzské Riviéře v akademii Patricka Mouratogloua, kouče legendární Sereny Williamsové.

Nedávno obě zásadně přispěly k českému triumfu na juniorském mistrovství světa v Prostějově. „Baví to nás i holky,“ říká o svérázném životě Hynek Fruhvirt, jenž ovšem o sobě slýchá děsivé zkazky.

V zákulisí o něm kdekdo mluví jako o šílenci a tyranovi, jenž mučí své děti. Nutí je dřít od úsvitu do soumraku. Nedopřeje jim normální život. Ocitl se pod palbou jako dříve Pavel Zacha, jenž se svou paní zasvětil velkou část života výchově šampiona, napsal knihy a založil metodiku zvanou Kamevéda. Ze syna Pavla je i díky otcově nasazení a matčině podpoře hokejový profesionál. Ve dvaadvaceti má za sebou tři sezony v NHL.

Také Zacha senior byl veřejností osočován, že juniorovi ukradl dětství a volbu povolání: „Prostě budeš hrát hokej a basta!“

Pavel Zacha z New Jersey (vlevo) proměňuje rozhodující samostatný nájezd v...
Český hokejista ve službách New Jersey Pavel Zacha přijímá od spoluhráčů...
Pavel Zacha z New Jersey (vpravo) se vrhá po puku, vedle něj Eric Staal z...

Pavel Zacha v duelech NHL

I jeho lidová porota ztrhala, neboť se odchýlil od tradičního pojetí. Jenže opravdu je tento přístup vyloženě špatný?

Jinakost často dráždí nemoudré jedince k verdiktům bez slyšení obviněného. V našich končinách bohužel platí: Čím méně víme, tím ostřejší názory tasíme.

Kdekdo má jasno, aniž vidí Lindu s Brendou, jak vesele a bezstarostně vyprávějí o cestování s rodiči po turnajích. Nepůsobí jako nějaké ušlápnuté chudinky.

Hvězdičky Fruhvirtovy: Byla by hrůza hrát proti ségře finále grandslamu

Je snadné sestřelit Zachu staršího bez znalosti celého příběhu. Kdo zjistí, kolik s malým Pavlem strávil času nejen při sportování, nýbrž též při výletech či táboření v přírodě, možná jim začne závidět.

Sestry Fruhvirtovy i Zacha, odmalička soutěživí a cílevědomí, mimochodem začínali s pestrým rejstříkem aktivit, z nějž až časem vykrystalizovala jedna nejvhodnější činnost. Ano, usměrňovala je tvrdá ruka, nicméně poháněla je vlastní motivace. Sami toužili po úspěchu. Vítězství a trofeje je lákaly víc než lelkování na lavičce v parku, bloumání po sociálních sítích nebo hýření na večírcích.

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce
Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

Neplatí ani teze, že v případě předčasného krachu kariéry určitě bude z nešťastného teenagera ztroskotanec bez šance na jakékoli společenské uplatnění. Kdo nevyšplhá až na vrchol, může se díky nasbíraným zkušenostem a známostem stát trenérem, agentem, manažerem, komentátorem. Může získat stipendium na univerzitě v USA.

Při různých pojetích výchovy šampiona samozřejmě nelze vyloučit negativní jevy. Psycholog Michal Šafář při vyjádření ke Kamevédě upozornil na hrozbu „temné síly“, která může ovládnout některý typ rodičů.

„Ti přenášejí na děti své neuspokojené ambice, aspirace a potřeby místo toho, aby trpělivě hledali ambice, aspirace a potřeby svých potomků,“ napsal.

Velký tlak či míšení rolí otce a kouče způsobily rozkol v rodinách lyžařky Strachové a tenistky Vaidišové. Ty případy varují.

Naopak inspiruje příběh hokejového hecíře Jaroslava Holíka a jeho choti Marie, kteří kdysi vycepovali Roberta pro NHL a Andreu pro WTA Tour při zachování hezkých vztahů. Ostatně i Zachovi už uspěli a vycházejí spolu výborně.

A Fruhvirtovi? Čas ukáže, zda jsou blázni, nebo společně se svými dětmi kráčejí po neobvyklé cestě vstříc vzrušující budoucnosti.

Autor:

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.

Nejčtenější

Šílené. Američanka Thomasová plavala přes La Manche 54 hodin

Sarah Thomasová při své pouti před kanál La Manche.

Obvykle tu lidé stráví třináct čtrnáct hodin – někdy míň, někdy víc, ale když pak vylezou na...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném...

Jako Sparta. Slovan se uvedl před fanoušky šíleným kolapsem

Střídačka Slovanu Bratislava, jíž šéfuje český kouč Roman Stantien

Po návratu z KHL do domácí soutěže je čekal první zápas před vlastními fanoušky. Ti byli po...

Basketbalisté jsou 10. ve světovém žebříčku. Znají soupeře o olympiádu

Čeští basketbalisté před utkáním mistrovství světa proti Polsku.

Historický úspěch na mistrovství světa přinesl i bezprecedentní posun na světovém žebříčku. Čeští...

Další z rubriky

Muchová vydřela postup, Siniakové soupeřka vzdala. Allertová končí

Karolína Muchová se povzbuzuje ve třetím kole US Open.

Bezmála dvě hodiny bojovala Karolína Muchová v úvodním kole turnaje v Soulu s Alison van...

Vondroušová ukončila sezonu, problém se zápěstím vyřešila operací

Markéta Vondroušová zkouší kraťas ve finále Roland Garros.

Markéta Vondroušová se podrobila operaci zápěstí, které si poranila před Wimbledonem. Finalistku...

Počtvrté za sebou mezi elitou. Karolína Plíšková má jistý Turnaj mistryň

Karolína Plíšková dobíhá k míči v osmifinále US Open.

Tuhle příjemnou jistotu už Karolína Plíšková získala počtvrté za sebou. Česká teniska se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz