MÍSTO ANTUKY PLACHTA. Nedělní finále mezi Djokovičem a Nadalem bylo na Roland Garros kvůli dešti přerušeno a dohrávalo se v pondělí. | foto: Reuters

Pořiďte si světla a střechu! Organizátoři Roland Garros čelí kritice

  • 39
Chtěli by poručit větru a dešti, jenže to neumí. Kritika vedení pařížského grandslamu však letos zesílila. Antukové kurty v areálu Rolanda Garrose totiž nejsou osvětlené a nemají ani střechu. "Měli byste s tím něco dělat," vzkazují francouzským organizátorům tenisté i fanoušci.

Už skoro čtyřicet let se to v Paříži nestalo. Vítěze mužské dvouhry Roland Garros určil až začátek třetího týdne. Novak Djokovič souboj s Rafaelem Nadalem prohrál až v pondělí. Naposledy v roce 1973 se finále dohrávalo dokonce až v úterý.

Nedělní zmatky někteří označují za "typicky francouzské". Přerušení zápasu neudělalo radost samotným hráčům, především Djokovičovi, který byl v tu dobu lepší a toužil utkání obrátit. A naštvalo také hodně fanoušků.

Předpověď na neděli nebyla vůbec dobrá: "Má pršet od rána až do večera." Proto i sportovní týdeník l´Equipe napsal, že se finále odehraje až v pondělí. V celém areálu dokonce visely informace pro diváky, jak si prodloužit pobyt v hotelu a změnit letenky.

Déšť trápí také New York

To, co se stalo letos výjimečně v Paříži, je v New Yorku celkem běžné. US Open totiž také nemá zastřešený kurt a pondělní finále se hraje často. Loni se dokonce poprvé po dlouhé době dva dny neodehrál žádný zápas. Více si přečtěte ZDE.

Jenže odpoledne déšť ustal, a tak se začalo hrát. Ovšem po dvou hodinách hráči spěchali do šatny. Na tribunách lidé často vytahovali deštníky a schovávali se pod pláštěnky. Pak se tenisté na kurt vrátili, ale vzápětí bylo utkání přerušeno znovu a pak odloženo na pondělí.

Definitivní verdikt sdělil promáčeným divákům vrchní rozhodčí Stefan Franson. Z hlediště se ozýval pískot a bučení.

"Je to špatné. Teď musíme platit další peníze za změnu letenky a další noc v hotelu. Je potřeba, aby se tento turnaj dostal do 21. století. Wimbledon už má střechu, tady není," citovala agentura Reuters srbského fanouška z Bělehradu.

"Měli začít dřív," dodal Djokovičův příznivec. "Nechápu to," shodovali se se Srbem zase Nadalovi fanoušci. Ti odletěli zpátky do Venezuely. Letenky měli na pondělní ráno.

Proč se tedy v neděli nezačalo dřív?

Fotogalerie

"Nemůžeme to přes noc změnit a všem vysílatelům na světě říct: 'Sorry, musíte všechno změnit... protože my máme jiný zítřejší program.' To takhle nefunguje. Z úcty ke všem televizním stanicím to nemůžeme udělat na poslední chvíli," vysvětloval ředitel turnaje Gilbert Ysern.

Problémy by mohlo vyřešit zastřešení centrálního kurtu Philippa Chatriera. Jenže střecha bude až v roce 2017 po rekonstrukci celého areálu. "Střecha je... na cestě. Musíme si teď držet palce, aby v příštích pěti letech nepršelo při finálových dnech," smutně konstatoval Ysern.

Chtělo by to světla, myslí si Berdych i další

Nejen absence střechy je důvodem silné kritiky organizátorů Roland Garros. V areálu totiž není na žádném dvorci umělé osvětlení a také letos se několik zápasů nedohrálo pro tmu. Jindy zase pořadatelé narychlo přeložili utkání z hlavní scény na zapadlý kurt, kam vůbec nepřišli diváci. To se stalo třeba Petře Kvitové.

TOHLE NE! Nespokojené gesto Tomáše Berdycha v osmifinálovém duelu Roland Garros

PROČ NEMÁTE SVĚTLA? Jako by se ptal Tomáš Berdych organizátorů Roland Garros.

Tomáš Berdych si pak zažil, jaké to je hrát jeden duel dva dny. "Už by se konečně mělo s tímhle místem něco udělat. Všude mají světla. Nemusí se hned hrát noční zápasy, ale aspoň by to chtělo světla, aby se mohlo dohrát," stěžoval si pak sedmý hráč světa.

Přidala se i česká deblistka Lucie Hradecká. "Měli by se zamyslet. Je sice hezké, že začínají kvůli divákům až ve dvě hodiny odpoledne, ale to si můžou dovolit někde, kde mají světla. Tady se pak zápasy nemůžou stihnout."

Světel se v Paříži ale nemusí dočkat ani za pět let. "Je to trochu citlivé téma. Máme komplex, který byl schválen pro hraní ve dne, ne v noci. V noci hrát nesmíme. To říká zákon," řekl Ysern pro ESPN.com.

Jeden z důvodů je i bezpečnost. Ysern s kolegy proto požádal o výjimku, aby mohla být světla alespoň na menších kurtech. "Ale stále nemáme odpověď."

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)