Karolína Plíšková se trápila, Šarífovou však přetlačila a v Paříži postupuje

• 98
Karolína Plíšková jako poslední z českých hráček zahájila své účinkování na Roland Garros. V Paříži proti Egypťance Majar Šarífové neměla úplně svůj den - dlouho bojovala sama se sebou a na kurtu strávila dvě a čtvrt hodiny. Nakonec však po vítězství 6:7, 6:2 a 6:4 postupuje do druhého kola. Do akce šel poprvé také Novak Djokovič, který hladce přešel přes Švéda Mikaela Ymera. Pro Jiřího Veselého skončila čtyřhra hned v prvním kole.

Ze strany české hráčky to bylo dlouho rozpačité trápení. Až políček v podobě ztraceného setu jako by Plíškovou konečně probudil.

Turnajová dvojka ze začátku rozhodně nepůsobila jako favoritka, a tak se hned první set proměnil v hodinovou bitvu. Egypťanka Šarífová na kurt vtrhla bez rozpaků. Hrála sebevědomě a věřila si. Hrozila liftovaným forhendem, kraťasy i výborným pohybem.

Karolína Plíšková v zápase prvního kola Roland Garros.
Egypťanka Šarífová se raduje z vyhrané výměny proti Karolíně Plíškové.

Naopak Plíšková kupila nepřesnosti, zaznamenala šest dvojchyb. Nebyla bez šancí, osm setbolů budiž toho důkazem. Ovšem v rozhodujících chvílích nedokázala udělat poslední krok.

V závěru prvního setu Plíšková frustrovaně mrskla raketou, za což dostala napomenutí. A o chvíli později prohrála v tiebreaku. Ztratila ho poměrem 9:11. Opět se ukázalo, že Češce zkrácené hry v této sezoně příliš nejdou.

Plíšková a dřina v dešti: Tady se asi trápí každý, na krásu se nehraje

Hrozba blamáže, která začala nabírat reálných obrysů, však Plíškovou nakopla. Čtvrtá hráčka světového žebříčku hned ze začátku druhé sady přidala, třikrát sebrala soupeřce servis a během půlhodiny dovedla set do vítězství 6:2.

Bitva tak měla vyvrcholit až třetí rozhodující sadou.

„Uvolnila jsem se a víc do toho šla. Kdybych takhle hrála od začátku, tak jsem mohla být na pokoji mnohem dřív,“ přemýšlela Plíšková.

Tentokrát se pro změnu oklepala rychle Egypťanka, a tak obě hráčky opět sehrály dramatický, téměř hodinu dlouhý duel. Vůbec v tu chvíli nebylo znát, že obě tenistky od sebe dělí v žebříčku 164 míst.

Šarífová vs. Plíšková

Zápas jsme sledovali podrobně

Plíšková i Šarífová si zpočátku poslední sady hlídaly podání. Nechtěly udělat chybu. Zlom nastal za stavu 3:3.

Česká hráčka dostala soupeřku pod tlak, opět jí však dlouho trvalo, než Šarífovou přemohla. Zahodila pět brejkbolů, až na šestý pokus to vyšlo. Konečně! V tu chvíli Plíšková odskočila na 4:3 a definitivně rozhodla. Dlouhý zápas poté doservírovala do vítězství.

„Podmínky byly pro mě náročné. Půl zápasu pršelo, nic jednoduchého. Bylo to pomalé a míč se těžko zabíjel,“ hodnotila Plíšková po utkání. Jsem ráda, že se mi podařilo postoupit. Věřím, že mi to pomůže a v dalším kole to bude jenom lepší.“

Karolína Plíšková hraje míček v zápase prvního kola Roland Garros proti Egypťance Majar Šarífové.

Ve druhém utkání na turnaji Češka vyzve Jelenu Ostapenkovou, která v Paříži zvládla první kolo poprvé od zisku titulu v roce 2017. Nad Lotyškou vede vzájemnou bilanci 3:2 na zápasy.

„Odehrála jsem s ní dobré i bláznivé duely. Dokáže nasázet hodně vítězných míčů a zároveň udělat hodně chyb. Uvidíme, jaké budou ve čtvrtek podmínky.“

Djokovič hladce postoupil, začaly také čtyřhry

Úterní program Roland Garros nabral kvůli dešti zpoždění, některá utkání musela být i dočasně přerušena.

Roland Garros

Speciální příloha iDNES.cz

Svůj první zápas na pařížském turnaji odehrál Novak Djokovič. Nejvýše postavený tenista světového žebříčku se postavil ke grandslamovému utkání poprvé od incidentu na US Open, kdy trefil míčkem čárovou rozhodčí a byl z turnaje vyloučen.

Zkušený Srb se utkal se Švédem Mikaelem Ymerem, kterého udolal bez větších potíží. Na kurtu strávil něco přes hodinu a půl, do druhého kola postoupil po výsledku 6:0, 6:2 a 6:3.

Pořadatelé na Roland Garros natahují plachtu přes kurt kvůli dešti.
Srb Novak Djokovič v zápase prvního kola Roland Garros.

V Paříži v úterý odstartovaly také čtyřhry. Jako první z Čechů šel do akce Jiří Veselý, který utvořil dvojici s Argentincem Londerem. Postavilo se proti nim britské duo Murray-Skupski. Start utkání se vzhledem k dešti posunul oproti původnímu programu až do podvečerních hodin.

Česko-argentinská dvojice sehrála proti Britům neúspěšnou třísetovou bitvu. Turnaj tak pro tenisty po výsledku 4:6, 6:4, 5:7 skončil hned v prvním kole. Veselý s Londerem sice dokázali odpovědět na prohranou první sadu a srovnat krok, v rozhodujícím setu však ztratili podání za stavu 5:5, což rozhodlo.