„Odmala mám zažité, že během olympiády u nás doma neexistuje nic jiného. Od rána do večera jsme měli zapnutou televizi a fandili českým sportovcům. Takže reprezentovat na ní Česko je pro mě něco úžasného, doufám, že se mi podaří uhrát zajímavý výsledek,“ říká.
Start v Paříži, kde se tenisté na konci července potkají v areálu grandslamového Roland Garros, má prakticky jistý, a rozhodně se nebude chtít jen zúčastnit.
Minulý týden v Adelaide se blýskl premiérovým titulem z podniku ATP, a přestože na Australian Open ve čtvrtek nečekaně narazil už ve druhém kole, ve světovém pořadí zůstane kolem 30. pozice.
Menšík trápil světovou devítku. Nosková v Melbourne zvítězila, Lehečka neuspěl |
Antuka, na níž se soutěž pod pěti kruhy odehraje, sice jeho útočné hře nesvědčí tolik jako betony, ale loni v Davis Cupu ukázal, že se v českém dresu dokáže vyhecovat.
A v souladu se svým sportovním založením – jako malý se s tátou hodně věnoval plavání – by rád podpořil i ostatní krajany.
„Chtěl bych se podívat na plážový volejbal, protože se bude konat pod Eiffelovkou. A rád bych zafandil Lukáši Krpálkovi. Ale jezdit dvě hodiny na jiné sportoviště, abych mohl někoho povzbudit, by možná nebylo nejlepší pro můj výkon,“ uvědomuje si.
Pouto k hrám v Paříži má i díky tomu, že nosí oblečení francouzské značky Le Coq Sportif, od níž obdržel i v úvodu zmíněné tričko.
„Jsou hlavním sponzorem celé olympiády, od rozhodčích až po francouzský tým. Už do toho šlapou a jsou moc rádi, že mají pod sebou tenisty, kteří si tam pravděpodobně budou moct zahrát,“ přibližuje 22letý Čech.
K okamžiku, kdy ve městě nad Seinou zaplane olympijský oheň, zbývá stále ještě více než půl roku. A tak se Lehečka soustředí na mnohem aktuálnější výzvy.
Tou nejbližší bude kvalifikace Davis Cupu proti Izraeli, kterou Češi odehrají během prvního únorového víkendu ve Vendryni u Třince. „Je to super, po dlouhé době hrajeme doma. Hodí se nám do kalendáře, že nemusíme letět do Jižní Ameriky nebo na jiný podobně šílený výlet. Těším se, že se zase ukážeme před českými fanoušky,“ vyhlíží Lehečka.
V šatně opět zní čeština. Pět mužů na grandslamu? Zdravá rivalita i inspirace |
Coby týmová jednička by měl režírovat očekávané vítězství nad velmi přijatelným soupeřem a zavelet k zopakování loňského postupu do skupiny finálového turnaje.
Zároveň pro něj půjde o vítanou příležitost, jak se naladit na další pokračování individuální sezony.
Její začátek hodnotí – hlavně díky trofeji z Adelaide – jako vydařený, i když ho brzký krach na grandslamu v Melbourne rmoutí. I vzhledem k tomu, že loni se tam blýskl maršem až do čtvrtfinále. „O to víc si vážím vystoupení v Adelaide, kde se mi povedl super týden, získal jsem dobré body a mohl jsem si odškrtnout první titul.“
Po náročném přesunu do Melbourne obstál v prvním kole, ale včera se musel sklonit před 19letým Američanem Michelsenem, až 91. hráčem světa. „Odehrál jeden z nejlepších zápasů svého života,“ uznal Lehečka.
Naopak on znovu doplatil na slabinu, že zatím nedokáže udržet konzistentnost výkonů po delší období a že mu nevyhovuje role favorita.
Australian OpenPříloha iDNES.cz |
„Pro mě je to dobrá zkušenost. A musím říct, že po tenisové i mentální stránce jsem tu tři týdny předváděl přesně to, co jsme si s týmem řekli. Odjíždím zklamaný z prohry, ale celkově se zdviženou hlavou.“
A těší ho i fakt, že v konečném součtu se s první velkou obhajobou v kariéře popasoval vcelku zdárně.
„Jsem rád, že jsem bodově neztratil tolik. Ano, vypadnu z nejlepší třicítky, ale zůstanu víceméně na stejné pozici, na jaké jsem byl předtím. Kdyby mi to někdo řekl před odletem do Austrálie, tak bych to bral.“