Fyzioterapeutka: Petra přijde večer za mnou a leží jako hadrová panenka

Petru Kvitovou, kterou před US Open trápilo bolavé rameno, v New Yorku doprovází Tereza Saifrová. | foto: Karel Knap, MAFRA

28 2018
New York (Od našeho zpravodaje) - Žádnou paniku, prosím. Levé rameno tenisové šampionky Kvitové není v havarijním stavu. Jakmile se ovšem v jejím těle objeví problém, zakročí sedmadvacetiletá slečna pocházející z Jablonce. Tereza Saifrová dobře zná její obvyklá „bebíčka“. Ve střehu je též nyní při US Open v New Yorku.

Máte práci snů?
Asi ano, i když jsem k ní původně nesměřovala. Je to super. Podívám se na místa, kam bych se jinak nedostala. Na druhou stranu jsem pod větším tlakem. Víc zvažuju některé kroky, protože mám na starosti hvězdu, veřejně známou osobu.

Je teď vaše zaměstnání hektičtější, když Kvitovou bolí rameno?
Ani ne. Sama dobře problém vystihla jako únavu materiálu. Odehrála hodně zápasů. Standardně – i preventivně – se věnujeme jejím obvyklým bebíčkům. Nejde o něco zvlášť intenzivního. Potřebuje si hlavně odpočinout, nabrat energii.

Únava materiálu, říká Kvitová o potížích s ramenem

Jak vypadají vaše pracovní směny?
Jsem při nich časově limitovaná. Jsem poctivá a precizní, všechno mi trvá dlouho, což v praxi u Peti není úplně možné. Přijde, poví mi, co ji bolí, a dá mi třeba hodinu. Snažím se toho zvládnout co nejvíc a péči neprotahovat. Když už ji masáž nebaví, stejně ztrácí účinek.

Musí spolupracovat?
Většinou přichází večer, lehne si jako hadrová panenka a můžu si s ní dělat, co chci. Aktivnější věci zapojujeme přes den do kondiční přípravy, na čemž se domlouvám s Dáfou (trenérem Davidem Vydrou).

Je podstatná výhoda, když dobře znáte její tělo?
To je základ. I kolegové, kteří se točí na turnajích WTA, už Peťu potkávají opakovaně. Ale je lepší, že máme bližší vztah. Řekne mi, že je rameno OK, ale z jejího výrazu vidím, že není stoprocentní. Pomáhá mi, že s ní trávím čas i mimo kurty a znám její povahu. Mám její tělo nasahané a vím, jak by mělo vypadat.

Kdy jste poprvé zaznamenala jméno Petra Kvitová?
Dávno. Musím přiznat, že jsem dřív tenis moc nesledovala, ale jsme spolu dva roky a všechno kolem ní už vnímám o dost intenzivněji.

Jak se po seznámení s ní lišily vaše představy od skutečnosti?
Mám neskutečné štěstí, že jsem právě v jejím týmu. Všude jinde bych se nejspíš měla hůř. Sedli jsme si i lidsky. Říkala jsem si: Ty jo, bůh ví, jak se se mnou bude bavit? Budu si muset dávat bacha, co kde povím a udělám. Jenže ona i trenéři jsou úplně normální. Žádné nafrněné hvězdy.

Staly se z vás kamarádky?
Občas se sejdeme i mimo turnaje. Dáme si kávičku, zajdeme do kina. Ale ona Peťa v Praze moc času netráví, skoro pořád cestuje.

Letos ji poprvé doprovázíte po WTA Tour. Kolik akcí jste s ní podstoupila?
Loni jsem objížděla soustředění a přípravy – na Lanzarote, v Dubaji. Na tuhle sezonu jsme se domluvili na grandslamech. Většinou to obnáší i poslední turnaj před nimi, takže teď jsem byla i v New Havenu, aby její tělo bylo co nejvíc poladěné.

Máte i jiné úvazky?
Jezdím s triatlonovou reprezentací, což je úplně jiná práce, protože se starám o patnáct lidí najednou. V Praze mám praxi v jednom fitku, kam za mnou chodí pacienti.

Jaký dojem na vás dělá tenisový svět?
Jsem vykulený nováček. Grandslamy jsou na mě takové velkolepé. Naštěstí se o mě ostatní starají, všude mě dovedou. Po příjezdu nejdřív zjišťuju, kde jsou místnosti pro fyzioterapii, rozcvičovna, fitko. Pak hledám, kde se dá sehnat kafe a kam se chodí pro vodu.

Hrajete tenis?
Táta ho se mnou zkoušel. Ale náš poslední trénink skončil tak, že já jsem byla celá nadšená a on mi doporučil, abych si zaplatila trenéra. Asi na mě nemá nervy.

Sportujete?
Dřív jsem hrála fotbal. Na FTVS nás učili všechny sporty, abychom věděli, co obnáší, co se při nich může stát. Chodím na lekce jógy, thai-boxu. Čerpám inspiraci, kde se dá.

Co s vámi dělají Petřiny mače?
Kluci si ze mě utahujou, že sedím jak zařezaná a nemluvím. Dáfa skáče, máchá pěstí a občas mi taky jednu ubalí. Já zápasy prožívám, potí se mi ruce, občas do nich schovám obličej. Jen to víc držím v sobě.

Na grandslamech se Petře letos nedaří. Dělají si z vás legraci, že nosíte smůlu?
Jo jo. Už jsem slyšela poznámku: „Je tady Tereza, tak si zase dáme jedno kolo a jedeme domů.“ Už jsem to měla párkrát na talíři.

Ve Wimbledonu jste tým pohostila řízky se salátem. I tak se dá tmelit parta?
Ano, v Londýně jsem se na kuchařku pasovala dobrovolně, protože jsme měli pronajatý dům, večeře jsme si zařizovali sami. Tady v hotelu toho moc neuvařím.

Na jaké štaci se vám vlastně nejvíc líbilo?
Snila jsem o Austrálii, kam jsem se konečně podívala. Wimbledon je nádherný. New York mě nebere, je v něm moc lidí i mrakodrapů.

Autor:

Australian Open 2019

Prvním tenisovým grandslamem roku 2019 je Australian Open, The Grand Slam of Asia/Pacific. Hraje se od 14. do 27. ledna v Melbourne na středně tvrdém povrchu Plexicushion. Centrální dvorec v areálu Melbourne Park se jmenuje Rod Laver Arena, má zatahovací střechu a kapacitu 14 570 diváků. Další velké dvorce jsou Melbourne Arena (kapacita 9 464) a Margaret Court Arena (7 500). Vítězství z roku 2018 v Melbourne obhajovali Roger Federer a Caroline Wozniacká.

SPORT 2019: Fed Cup, Davis Cup, MS v alpském lyžování, MS v biatlonu, MS v hokeji, MS basketbalistů, MS v ragby, MS v atletice 

Nejčtenější

Kvitová se omlouvala divákům. Pak slzela. Ale štěstím! tvrdila

VZPOMÍNKY. Petře Kvitova se při rozhovoru na kurtu po postupu do semifinále...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Při zápase Petra Kvitová nemilosrdně tloukla do míčů. Ryčně se povzbuzovala. Její „Pojď!“ muselo...

Blázen na svobodě, poznamenal Hrdlička, když se viděl slavit

Michal Hrdlička s nevěřícným úsměvem slaví postup své manželky Karolíny...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) V úterý odpoledne sbíral Michal Hrdlička míčky na kurtu číslo 21 při tréninku své ženy Karolíny a...

Kvitová jde do finále, Plíšková končí. Nadal hraje s řeckou senzací

Petra Kvitová slaví postup do finále Australian Open.

VIDEO Aktualizujeme Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open zažilo dvě semifinálové bitvy s českou účastí. Petra Kvitová bude hrát o...

KOMENTÁŘ: Petr Čech byl jiný než ostatní. A jinak i končí

KAPITÁN ČECH. Český brankář Arsenalu Petr Čech nastoupil po třech týdnech, v...

O kolik zchudne český fotbal, až skončí jeho poslední mohykán? V procentech popularity to spočítat...

Přísné tetičky tepou Plíškovou: Tlačíme na ni každý den, každou hodinu

Rennae Stubbsová (vlevo) a Conchita Martínezová společně vedou Karolínu...

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Samozřejmě ji objaly a sdělily jí, jak jsou na ni hrdé. Trenérky Conchita Martínezová a Rennae...

Další z rubriky

Konečně jsem zpátky! Kvitová může korunovat svou „druhou kariéru“

POTŘETÍ. Petra Kvitová slaví postup do čtvrtfinále Australian Open.

VIDEO Melbourne (Od našeho zpravodaje) Třebaže uběhlo už sedm let, Petře Kvitové se při vzpomínce znovu do tváře promítne smutek. V lednu...

Češky chtějí na vrchol. Kdo bude po Australian Open světovou jedničkou?

ÚSMĚV. Karolína Plíšková se raduje z vítězství nad Serenou Williamsovou ve...

VIDEO Tři tenistky mají po Australian Open šanci posunout se na první místo světového žebříčku. A dvě z...

Australian Open bez českého finále. Plíšková na Kvitovou nenavázala

Petra Kvitová slaví postup do finále Australian Open.

VIDEO Aktualizujeme Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Tenisové Australian Open zažilo dvě semifinálové bitvy s českou účastí. Petra Kvitová po vyrovnaném...

Najdete na iDNES.cz