iDNES.cz

Stoprocentní Halepová. Přijela v lepší formě, než jsme čekali, řekl Pála

SVĚTOVÁ TROJKA. Rumunská tenistka Simona Halepová hraje forhendem v zápase s Karolínou Plíškovou na Fed Cupu v Ostravě. | foto: ČTK

11 2019
Vyhrála loňské Roland Garros a na trůnu pro tenisovou královnu se vyhřívala celkově již 64 týdnů, což z ní v tomto směru činí desátou nejlepší hráčku historie. Ale i eso formátu Simony Halepové pořád přidává nové zážitky.

Zážitky extrémně hodnotné. „Můj velký den. A také největší vítězství mé fedcupové kariéry,“ zářila poté, co porazila Karolínu Plíškovou.

V neděli zdolala českou jedničku.

Češky budou hrát baráž

Nedělní zpravodajství

V sobotu české dvojce Kateřině Siniakové nadělila „kanára“. Právě díky ní dostaly Rumunky šanci, kterou v deblu přeměnily v triumf.

„Přijela v lepší formě, než jsme čekali,“ uznal o Halepové kapitán české družiny Petr Pála.

Rumunka je momentálně třetí na světě, Plíškové patří v pořadí WTA páté místo. Jasný šlágr víkendu diváky nezklamal.

Češce v průběhu třetího setu třeba hlavou proběhla vzpomínka na nedávný souboj se Serenou Williamsovou. Tehdy Karolína Plíšková odvrátila tři mečboly a slavila slastný postup do semifinále Australian Open. Jenže podobné obraty nelze v tenise čekat pravidelně. V dlouhé a líbivé přetahované Plíšková na rumunskou superhvězdu Halepovou nestačila. Padla 4:6, 7:5, 4:6.

„Hodně jsem v paměti pátrala po obratu se Serenou. Tentokrát to ovšem byla trochu jiná situace,“ uznala 26letá Plíšková.

Fotogalerie

Mimo kurt jsou dobré kamarádky, na něm nabídly vyprodané ostravské hale znamenitý tenis. Dělové forhendy po čáře střídaly časté náběhy české hráčky na síť. Šest a půl tisíce diváků bavila ukázková obrana a zarputilost Halepové, jež často doběhla zdánlivě ztracený míček. Přitom po podzimní absenci vinou vyhřezlé ploténky naskočila pouze do dvou turnajů, letos ještě nenarazila na žádnou členku elitní desítky.

„Hrála skvěle. Vrátila mi snad každý míček i podání,“ posteskla si Plíšková. „Proti Sereně strašně málo chybuje. Musím si vše uhrát sama.“

Těžko se obě tenistky mohly na pomalejším kurtu překvapit. Vždyť proti sobě za poslední čtyři roky naskočily k desátému duelu. Halepová si bilanci vylepšila na sedm vítězství a tři porážky.

„S ní jsou to vždy dlouhé bitvy. Neudělaly jsme mnoho chyb, byl to dobrý tenis,“ řekla Plíšková.

Jejich střety rozhodně netrpí nedostatkem náboje. Rumunka vyřadila českou kolegyni loni i předloni na grandslamech – když už se mohlo zdát, že je Plíšková na slibné cestě za svým největším nesplněným kariérním snem, narazila na rumunskou zeď.

V semifinále v Paříži 2017.

Ve čtvrtfinále v Melbourne 2018.

Ale hned ukázala, že nehodlá riskovat žádný psychický blok z neoblíbené soupeřky. Na velké antukové akci v Madridu ji loni předčila poměrem 6:4, 6:3 – a to přitom před turnajem pro MF DNES vyprávěla: „Vždycky se modlím, abych Halepku nepotkávala, abych ji nedostávala do stejné půlky pavouka.“

Plíšková od té doby zase udělala pár krůčků vpřed. Ale někdy se prostě sluší uznat: čest poražené, sláva vítězce.

Autor:
zpět na článek