Znovu ve finále! Drama ve Švýcarsku rozhodly Plíšková s Hradeckou

ČUS, JSME JEDNIČKY! Karolína Plíšková (vlevo) a Lucie Hradecká slaví postup do finále Fed Cupu. | foto: Česká sportovní, Pavel Lebeda

17 2016
České tenistky si zahrají páté finále Fed Cupu z posledních šesti ročníků. Jedinečnou bilanci rozšířily v Lucernu, kde o postupu přes Švýcarsko rozhodly ve čtyřhře Karolína Plíšková s Lucií Hradeckou. Světovou deblovou jedničku Martinu Hingisovou a hrdinku víkendu Viktoriji Golubicovou zdolaly 6:2 a 6:2. Obhájkyně titulu nyní vyzve Francie.

Švýcarky vedené Hingisovou, kterou Plíšková ani Hradecká nikdy neporazily, vstupovaly do duelu jako mírné favoritky. Jenže bezchybné Češky je rozcupovaly. „Máme sílu v každé sestavě,“ prohlásil kapitán Petr Pála. „Na soupeřky platila naše hra a bylo znát, že Golubicová už toho měla moc.“

Postup byl blízko už brzo odpoledne po vítězství Karolíny Plíškové nad Timeou Bacsinszkou 6:4, 6:2. Češky vedly v tu chvíli nad Švýcarskem 2:1, jenže Viktorija Golubicová pak porazila Barboru Strýcovou 3:6, 7:6 a 6:1.

On-line reportáž

Rozhodující čtyřhru jsme sledovali on-line

„Celý víkend byl nesmírně těžký,“ řekl Pála. „Myslel jsem, že Bára vyhraje ve dvou setech, ale mýlil jsem se.“

Překvapivé vítězky sobotních dvouher Strýcová a Golubicová předvedly napínavou a pestrou bitvu o každý míček.

Česká tenistka byla proti 129. hráčce světa favoritkou a i Plíšková věřila, že stvrdí postup do finále. „Nervovat se nebudu,“ říkala po svém zápase. „Barča včera zahrála super zápas, tak nevím, proč by to neměla zopakovat i dneska.“

Jenže drobná Švýcarka znovu překvapila. Po boji sice prohrála první set 3:6, jenže poté po 74 minutých vybojovala druhou sadu v těsném tie-breaku 8:6. Podobně jako v sobotu, kdy také otáčela zápas, pak v euforii získala třetí set.

O finalistkách tak musela rozhodnout až závěrečná čtyřhra.

Očekávalo se, že Plíšková nastoupí po boku Strýcové, s níž získala rozhodující bod v loňském finále proti Rusku i v únorovém prvním kole v Rumunsku. Strýcové ale nezbyla síla. „Jsem fakt unavená. Zápas byl fyzicky i psychicky vyčerpávající. Neměla jsem na to, abych hrála i debl,“ vysvětlovala.

A JE TO TAM! Lucie Hradecká slaví postup do finále Fed Cupu.
VÍTĚZNÉ KOLEČKO. České tenistky slaví postup do finále Fed Cupu.

Vůbec to ovšem nevadilo. Lucie Hradecká ji zastoupila výtečně.

„Člověk se nemusí bát, když má takový tým, jaký tu je,“ glosoval Pála.

Desátá deblistka světa skvěle operovala u sítě a precizními voleji doplňovala ranařku Plíškovou, která pomáhala páru také výborným servisem.

Češky útočily hlavně přes Golubicovou a za půl hodiny získaly první set 6:2.

Hned v úvodu druhé sady odevzdala Hingisová své podání čistou hrou. „Neměla svou obvyklou parťačku, což pro ni bylo minus. Ale sama taky nehrála žádný výborný tenis,“ řekla Plíšková, která si počínala bezvadně.

V těžké chvíli za stavu 3:2 se zdálo, že se Švýcarky vrátí do hry. Měly dva brejkboly. Jenže Plíšková odpověděla rázně: dvakrát eso a senzační volej.

Další šanci už domácí hráčky nedostaly, a tak si prodlouží osmnáctileté čekání na finále Fed Cupu. Češky se naopak pokusí zkompletovat zlatý hattrick.

Strýcová ztratila náskok

Strýcová získala první set proti Golubicové po tuhém padesátiminutovém boji 6:3. Soupeřce, která předvedla několik skvělých míčů, ale také hodně chybovala, vzala dvakrát servis. Ten poslední až po čtyřech setbolech.

Temperamentní Strýcová naplno prožívala každou výměnu. Nejbouřlivěji ovšem důležitou pátou hru. Když povedeným prohozem vybojovala brejkbol, rozjařeně zavýskla. Jenže u dalšího míčku už za běhu kroutila hlavou, jak si vyčítala pokažený úder. A pak se ještě víc rozčertila po pokažené smeči.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Přes dvě laciné chyby ale za stavu 40-40 dosáhla na další brejkbol. Ten proměnila a odskočila do vedení 3:2, posléze 4:2. A celou sadu ovládla 6:3.

Druhý set strávila Strýcová spíše v defenzivě, přesto nebyla daleko, aby ukončila zápas. Po několika zvratech a 74 minutách hry podlehla až v koncovce tie-breaku nejtěsnějším rozdílem 6:8.

První kritický moment zažila Strýcová za stavu 4:4. Dvakrát při vlastním podání vyrazila riskantně na síť a Švýcarka ji pokaždé šikovně prohodila.

Hala bouřila a hráčkami cloumaly emoce.

Golubicová po nepovedených úderech tloukla raketou do země. Strýcová zase často rozhazovala rukama a hlasitě si vyčítala všechny chyby.

Golubicová podávala na výhru v setu, jenže šanci nevyužila. Nechala si utéct pomalý balon a zhroutila se na zem. Další úder zahrála do autu. Stav byl 5:5.

NA ZEMI. Barbora Strýcová v duelu s Viktorijí Golubicovou
Viktorija Golubicová se soustředí na úder.
Barbora Strýcová dala v duelu s Viktorijí Golubicovou průchod svým emocím.

Strýcová ovšem znovu neudržela svůj servis. Nejprve mrskla raketou na základní čáru. Pak Golubicová trefila bekhend po čáře a raketa české tenistky už nevydržela. Strýcová zprudka dokráčela k lavičce a tam ji rozštípala.

Kapitán Pála „divou Báru“ uklidňoval: „Ještě to půjde!“

Také že ano. Ani Golubicová totiž neměla v nejtěžších chvílích pevnou ruku. Střádala nevynucené chyby. Na brejkbol odpověděla druhou dvojchybou v gamu. Strýcová tak dostala možnost zahrát si tie-break úplně zadarmo.

V něm při setbolu za stavu 5:6 zareagovala krásným stopbalem. Jenže koncovku ustála lépe 23letá novicka Golubicová a vyhrála druhý set 7:6.

Ve třetím setu Strýcová na výborně hrající soupeřku vůbec nestačila a prohrála jasně 1:6. „Jsem hodně zklamaná. Celý zápas jsem prakticky vedla, ale klíčový byl tie-break druhého setu. Pak se do toho Golubicová dostala a hrála životní tenis. Na co sáhla, to se ji povedlo,“ zhodnotila Češka duel.

Plíšková urvala první set, pak kralovala

Plíšková, 18. hráčka světa, porazila o místo výše postavenou Bacsinszkou poměrně hladce za hodinu a čtvrt. Po vyrovnaném prvním setu, v jehož úvodu odvracela česká tenistka tři brejkboly, se hra Švýcarky rozložila a na kurtu dál nevzdorovala. Na rozdíl od soboty už Plíšková dotáhla duel k vítězství.

On-line reportáž

Duel jsme sledovali minutu po minutě

„Ještě ráno jsem byla docela nervózní. Nevěděla jsem pořádně co čekat. Ale pak všechno vyšlo. Jsem moc ráda, že jsem to zvládla,“ prohlásila po duelu.

Oproti sobotě, kdy si stěžovala na špatný pohyb, se dostávala k míčům dřív a hlavně - ubrala nevynucené chyby. Místo 57 jich nyní nasbírala jen jedenáct.

Plíšková vybojovala po 43 minutách první set, ačkoliv vývoj nebyl tak jasný jako o den dřív, kdy Strýcová nenechala švýcarské jedničce ani game.

Fotogalerie

Sada skončila rozdílem jediného brejku 6:4.

Bacsinszká méně chybovala a dařilo se jí na servisu. A jak kapitán Pála předpovídal, trápila soupeřku svou velkou zbraní: vybroušeným bekhendem.

Častokrát se schovávala v bekhendovém koutě a střílela na kraje kurtu jeden ostrý úder za druhým. Jindy zase poslala míček těsně za síť, kam se Plíšková ani nenamáhala běžet, protože stála daleko.

V úvodních dvou gamech musela Plíšková mazat hned tři brejkboly. Podání si ale trpělivou hrou udržela a v deváté hře sama prolomila servis Švýcarky.

Bacsinszkou tlačila do forhendu, z něhož byla neškodná. Brejk pak stvrdila esem. Předklonila se, zaťala pěst a šťastně si zakřičela. Potom si plácla s kapitánem Pálou a v dalším gamu dovedla set do vítězného konce.

Švýcarka se po prohrané úvodní sadě sesypala. Stejně jako proti Strýcové začala pod tlakem kazit a rychle ztratila čtyři gamy. Plíšková raketovými údery z obou stran tlačila soupeřku do defenzivy a sebejistě dokráčela za vítězstvím.

Švýcarsko - Česko 2:3

Semifinále Fed Cupu v Lucernu

Bacsinszká - Karolína Plíšková 4:6, 2:6
Golubicová - Strýcová 3:6, 7:6, 6:1
Hingisová, Golubicoá - Kar. Plíšková, Hradecká 2:6, 2:6

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Francie - Nizozemsko 3:2
Mladenovicová - Bertensová 5:7, 4:6
Garciaová - Rusová 6:3, 6:4
Garciaová, Mladenovicová - Bertensová, Hogenkampová 4:6, 6:3, 6:3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Baráž o světovou skupinu

Brisbane: Austrálie - USA 0:4
Stosurová - Vandewegheová 6:2, 5:7, 4:6
Gavrilovová, Rodionovová - Matteková-Sandsová, Vandewegheová 1:6, 4:6
Lleida: Španělsko - Itálie 4:0
Muguruzaová - Vinciová 6:2, 6:2
Medinaová, Sorribesová - Knappová, Schiavoneová 1:1 skreč.
Kluž: Rumunsko - Německo 1:4
Halepová - Kerberová 2:6, 2:6
Niculescuová - Petkovicová 6:0, 6:7 (1:7), 3:6
Beguová, Dulgheruová - Becková, Görgesová 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 7:10
Moskva: Rusko - Bělorusko 2:3
Kasatkinová - Azarenková 2:6, 7:5, 3:6
Gasparjanová - Sasnovičová 6:4, 1:6, 5:7
Kasatkinová, Vesninová - Govorcovová, Sabalenková 6:4, 6:2

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Vítková nejlepší Češkou, sprint v Soldier Hollow ovládla Röiselandová

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Přesná a rychlá střelba, to byl pro Veroniku Vítkovou klíč k 19. místu. Česká biatlonistka v...

První slovenská světová šampionka. Vlhová slaví triumf v obřím slalomu

SVĚTOVÁ ŠAMPIONKA. Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa v Aare.

Slovensko oslavuje svojí první světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Petra Vlhová vyhrála obří...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Konec baráže. Hokejový svaz zavádí přímý postup i sestup z extraligy

Momentka z extraligového utkání mezi Hradcem Králové (v bílém) a Pardubicemi

Hokejová extraliga se od příští sezony mění. Výkonný výbor svazu rozhodl, že se o postupu a sestupu...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku,...

Další z rubriky

Forma Kvitové? Dojalo mě to, řekl chirurg Kebrle v Rozstřelu

Chirurg Radek Kebrle v diskusním pořadu Rozstřel.

VIDEO Její ošklivě pořezanou levou ruku kontroloval naposledy v lednu před finále Australian Open. „Stav...

V baráži Fed Cupu hrozí čtyři těžké soupeřky. Ale možná o nic nepůjde

České tenistky Kateřina Siniaková (vlevo) a Barbora Krejčíková se domlouvají...

Působí to jako námět na absurdní drama ze sportovního prostředí: české tenistky si ukrojí další...

Chorvatští obhájci narazí v Davis Cupu na Rusy a domácí Španěly

Chorvatští tenisté slaví zisk Davis Cupu.

Chorvatští obhájci Davisova poháru si na listopadovém finálovém turnaji v Madridu zahrají ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz