K poslednímu startu si vybral domácí antukový turnaj v Buenos Aires. V prvním kole si připsal cenný skalp 40. hráče pořadí Nicoláse Jarryho, ve druhém nestačil na Pedra Martíneze.
Navzdory jasné porážce dvakrát 2:6 si od fanoušků vyslechl ohlušující ovace, po zápase mu na sociálních sítích gratulovaly mnohé sportovní legendy.
Sympaťák, který ukazoval cestu všem, kdo se potýkali s limitacemi vlastního těla, po sobě zanechává mimořádný odkaz.
Vždyť zcela rozmetal předpovědi, že se svými 170 centimetry mezi tenisovou elitu nikdy nepronikne. Ve sportu, v němž výška přináší výhodu mimo jiné prudšího podání a v němž čelil i dvoumetrovým soupeřům, mnoho let válel.
Mezi jeho největší úspěchy se řadí semifinále Roland Garros 2020 a účast na Turnaji mistrů ve stejném roce, čtyři singlové tituly z okruhu ATP či žebříčkové maximum v podobě osmé příčky.
Sám přiznává: „Dosáhl jsem mnohem víc, než o čem se mi kdy snilo.“
A to nečelil nástrahám jen na kurtech, ale i v osobním životě.
„Mám židovské kořeny a mého pradědečka z matčiny strany, který žil v Polsku, během holokaustu poslali do koncentračního tábora,“ vyprávěl Schwartzman pro oficiální web ATP v roce 2020.
„Naštěstí se ve vlaku rozbil spoj mezi vagony a jeden z nich zůstal stát na místě, což umožnilo všem uvnitř, včetně mého pradědy, aby utekli. Jen na to pomyslím, uvědomuju si, jak rychle se životy mohou změnit.“
Praděda poté s rodinou doplul do Argentiny, kde se z uprchlíků, kteří vůbec neuměli španělsky, postupně vypracovali v úspěšné obchodníky.
Ale zrovna, když se Diego v roce 1992 narodil, začaly problémy – během hospodářské krize v zemi jeho rodina zchudla.
Já, Prcek. Schwartzmanových 170 centimetrů už stačí i na Turnaj mistrů![]() |
„Protože jsme neměli moc peněz, bylo opravdu těžké začít s tenisem nebo jiným sportem. Nemohli jsme si to dovolit, ale hrál jsem tolik, jak to jen šlo.“
Jelikož dostal jméno po fotbalové modle Diegu Maradonovi, s oblibou si čutal s ostatními mladými hochy. Ale postupně propadl návykovému pocitu, že o sportovním výkonu rozhoduje jen on sám, a tak upřednostnil tenis.
„A taky mi šel líp než fotbal.“
Začal tedy objíždět první soutěže. S rodinou bydleli v nejlacinějších hotelích, sdíleli jednu postel, a aby si přivydělali, na turnajích dokonce prodávali gumové náramky.
Jak se Schwartzman postupně zlepšoval, dostával se i na podniky v zahraničí. Zrovna v té době se dozvěděl, že vzrůstem nepřesáhne 170 centimetrů, ale další příkoří jako by ho ještě více motivovalo.
To stejné platí o antisemitských urážkách, které občas slýchal. „Když jsem trénoval před prvním kolem US Open 2017, někdo na mě z tribuny zakřičel, že židé tady nemají co dělat. S rozehrávkou jsem přestal a zeptal se, jestli tyhle lidi mohou vyvést, protože to bylo děsivé.“
A v samotném turnaji odpověděl na zášť ještě silněji: propracoval se až do čtvrtfinále.
Právě díky tomuto počinu poprvé prorazil do elitní třicítky světového rankingu a udržel se v ní nepřetržitě až do ledna 2023. Až poté se začal ze špičky vytrácet a ve čtvrtek se s tenisem nadobro rozloučil, protože už ho přemohlo fyzické a mentální vyčerpání.
V podstatě celou kariéru ho provázely otázky na jeho drobnější postavu.
Když ho vidíte na této fotce vedle nejvyššího tenisty na okruhu Reillyho Opelky, který měří 211 centimetrů, napadne vás, že takového obra může zdolat jen zázrakem. A poznáte, odkud má přezdívku El Peque, tedy Prcek.
Nicméně Schwartzman svou zdánlivou slabinu proměnil ve výhodu a stal se přeborníkem v returnu a bojovnosti.
„V první stovce žebříčku není skoro nikdo, kdo by byl podobně vysoký. Nebudu lhát, bylo to těžké,“ připouští. „Musel jsem tvrdě pracovat, aby soupeři necítili, že mám menší sílu nebo že nedosáhnu tak daleko. Vím, že výška je pro tenis velmi důležitá, ale více než polovina toho, co potřebujete k vítězství, pochází z práce mimo kurt.“
Že se mu povedl opravdu úctyhodný počin, ukazuje i tato statistika. V roce 2020 se stal nejnižším členem top 10 od roku 1981 a Harolda Solomona, který měřil ještě o dva centimetry méně.
V současnosti najdete v první světové stovce pár menších tenistů, třeba Argentince Sebastiana Báeze či Japonce Jošihita Nišioku, kteří jsou stejně vysocí jako Schwartzman. Jenže jeho kvalit a úspěchů zatím ani zdaleka nedosahují.
Mezi ženami se 163 centimetrů vysoká Italka Jasmine Paoliniová vydrápala na čtvrté místo pořadí a ke dvěma grandslamovým finále, talentovaná Češka Sára Bejlek měří ještě o šest centimetrů méně.
Těm všem Schwartzman ukázal, že se mohou v tenise prosadit.
„Když jsem se takhle daleko dostal já, vy můžete taky,“ vzkazuje. „Věřte si, makejte naplno a jednoho dne – i když máte 170 centimetrů – si své sny taky můžete splnit.“