Český tenista Lukáš Rosol se raduje z vydřené výhry nad Japoncem Danielem. | foto: Reuters

To byla dřina! Štěpánek i Rosol ale vítězí a čeští tenisté vedou 2:0

  • 73
Byla to o dost těžší šichta, než se čekalo. Tenista Radek Štěpánek prohrál s Tacumou Item první set a v tie-breaku druhého ztrácel 3:5. Přesto japonského bojovníka zkrotil, porazil ho 6:7, 7:6, 6:1, 7:5. Lukáš Rosol poté až v pětisetové řeži zdolal Tara Daniela 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 6:2. Češi tak zdárně vkročili do čtvrtfinále Davis Cupu. V Tokiu vedou 2:0, a postup si mohou zajistit už v sobotní čtyřhře.

Eso. Eso. Eso. Eso. Štěpánkova ostrá palba v úvodu třetí sady umlčela obecenstvo v Ariake Coliseu. Český favorit se díky ní utrhl do vedení 3:0 a snad poprvé v utkání se jasně projevil rozdíl 99 míst, o něž je na žebříčku ATP výš než o 10 let mladší sok.

Do té doby se s ním hodně natrápil. V úvodním setu využil jediný ze sedmi brejkbolů. Za stavu 5:4 a 40:0 promarnil tři setboly, když působil až příliš opatrně. V tie-breaku pak dravý Japonec s bílou čepicí otočenou kšiltem dozadu stále vedl a získal ho v poměru 7:5.

On-line

Zápasy jsme sledovali minutu po minutě.

Rovněž druhá část, v níž oba rivalové posbírali 42 fiftýnů, vrcholila v napínavé koncovce. Ito, který předloni v jediném předchozím vzájemném utkání Štěpánka přemohl, sahal po nadějném náskoku 2:0.

Vedl 6:5, měl výhodu a vytasil povedený křížný prohoz. Štěpánek však v kritickém okamžiku na síti natáhl celé své pětatřicetileté tělo a zachránil se velmi obtížným forhendovým volejem.

Za stavu 3:5 v tie-breaku znovu zabral, obrátil na 7:5 a zažehnal nemile se rozpínající nebezpečí. V jeho oslavném řevu se pak mísila radost i úleva.

Agresivnímu soupeři pravděpodobně docházela energie. Deset minut se nechával ošetřovat přímo na kurtu, dvakrát zmizel v zákulisí. Víc riskoval, hodně kazil. Třetí set Štěpánek ovládl 6:1, zakončil ho esem a skupinka krajanů na tribuně vyvolávala jeho křestní jméno.

Fotogalerie

Jenže jakýsi zázračný japonský recept Ita vzkřísil. Do obličeje se mu vrátil zarputilý výraz, zprovoznil podání. Ve čtvrté sadě měl brejkbol na 1:3, Štěpánek naštěstí znamenitě zaservíroval. 

Vítězství si musel perně vydřít, Ita "brejknul" až na poslední chvíli. Ve výměně trefil základní lajnu a Japonec vzápětí síť. Při druhém mečbolu zaznamenal přímý bod z podání.

Bitva se protáhla na 3 hodiny a 53 minut. Zkušený tahoun splnil nevděčnou úlohu, byť se nepředstavil zrovna v ideální pohodě a hodně často se pouze bránil.

Rosol vyválčil druhý bod v pěti setech

Štěpánek tak ulehčil pozici Lukáši Rosolovi, jehož ve druhém mači vyzval jedenadvacetiletý daviscupový nováček Taro Daniel. Ten se narodil v New Yorku, sídlí ve Valencii a na žebříčku ATP se drží na 190. pozici (Rosol je o 150 míst výš).

Český dlouhán, který se ve světě proslavil wimbledonským triumfem nad Nadalem, v prvních dvou setech brzy vzal Danielovi servis. Nechal ho sice dotáhnout, nicméně posléze ho dorazil.

Papírovou převahu nad téměř stejně vytáhlým Japoncem prokazoval i na kurtu. Zdálo se, že se v "práci" nezdrží tak dlouho jako Štěpánek. Pádně servíroval, útočil, nenechal se rozhodit ani občasnými dvojchybami.

Daniel sice na oblečení nosí symbol lebky, dlouho však nepředstavoval nějakou děsivou hrozbu. Raději než na tvrdém povrchu hraje na antuce, obvykle se od Rosola nechával zatlačit.

Ve třetím setu ale rázně povstal. Vymanil se z obrany, nebyl tak pasivní, vylepšil return. Rosol jeho žádosti o zdramatizování utkání zamítal až do osmého gamu, v němž mu sám pomohl dvojchybou.

Znenadání se ocitl v krizi. Ztratil pět her za sebou. Japonský talent ucítil šanci. Ožilo a rozbouřilo se taky publikum. Rosola nechávalo ve štychu první podání. Prohrával 1:4. Ještě snížil na 4:5. V ráži odvrátil tři setboly. Při čtvrtém ale poslal míč do autu.

Teprve za stavu 2:2 naplno "prodal" své zkušenosti. Znovu přitlačil, trestal Japoncovy slabé druhé servisy a dvěma brejky po 3 hodinách a 12 minutách konečně Daniela zlomil.

V sobotu pokračuje střetnutí v Ariake Coliseu čtyřhrou.

Oběma týmům v Tokiu scházejí jedničky. Obhájci poháru postrádají odpočívajícího Tomáše Berdycha. Zraněná japonská hvězda Kei Nišikori fandí pouze z lavičky, společně s nemocnou dvojkou Go Soedou.

Japonsko - Česko 0:2

Čtvrtfinále Davis Cupu v Tokiu

Ito - Štěpánek 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 1:6, 5:7.
Daniel - Rosol 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 2:6