Clara Tausonová

Clara Tausonová | foto: AP

Z kvalifikace až k titulu. Chci hrát jako Kvitová, hlásí osmnáctiletá senzace

  • 5
Turnajem v Lyonu se prohnal dánský uragán jménem Clara Tausonová. Talentovaná tenistka se z kvalifikace probila až k premiérovému titulu na okruhu WTA, v sedmi zápasech neztratila ani set. „Byl to zvláštní týden, normálně mám výpadky, ale teď mě žádné nepotkaly, takže jsem velmi šťastná,“ ohlížela se nevěřícně za svým počinem.

Na akci okruhu WTA startovala Tausonová teprve potřetí v kariéře a svým suverénním počínáním způsobila v tenisovém světě značný poprask.

Bývalá juniorská světová jednička si na cestě za trofejí poradila mimo jiné s nejvýše nasazenou Ruskou Alexandrovovou, v semifinále pak vyřadila turnajovou sedmičku Španělku Badosaovou, v boji o trofej nedala šanci Švýcarce Golubicové.

„Hrála jsem agresivně, držela jsem se své hry, i když jsem několik míčů zkazila,“ prozradila po výhře 6:4 a 6:1. „Nepřemýšlím tolik o vítězství nebo porážce, soustředím se na to, abych hrála svou hru a každý jeden míč. To mi hodně pomohlo.“

Lyon you have my heart
First WTA title feels pretty good! Thank you everyone for all the sweet messages I’ve received this past week! See you next time Lyon. (Last slide is probably my best point of the tournament) #top100

7. března 2021 v 21:05, příspěvek archivován: 8. března 2021 v 0:05

Když hovoří o svém stylu, hodí se načrtnout, jak vypadá. V osmnácti letech se sice stále utváří, přesto má Tausonová jasno, komu by se jednou herním projevem ráda podobala. 

„Chtěla bych hrát jako Petra Kvitová,“ prozrazuje o sobě mladá Dánka, jež před dvěma lety ovládla juniorku na Australian Open. „Ráda bych byla také ten typ hráčky, která velmi dobře podává a hraje tvrdé údery. Přesně jako Kvitová, ta se nebojí praštit do míče.“

Aby se Tausonová tomuto stylu mohla co nejvíce přiblížit, sní o duelu s dvojnásobnou wimbledonskou šampionkou z Česka, která v závěru minulého týdne shodou okolností také získala turnajový titul. „Chtěla bych cítit, jak od ní přicházejí míče, protože má velmi tvrdé údery.“

Starších, zkušenějších a žebříčkově výše postavených soupeřek se mladá Dánka neleká, naopak konfrontace s nimi vyhledává. 

„Stále rozvíjím svou hru a jsem celkem mladá, takže chci získávat zkušenosti z hraní proti takovýmto hráčkám. I když mohu prohrát celkem jasně, stejně jsem šťastná, že mám možnost hrát takové zápasy.“

Jeden takový, a navíc mimořádně povedený, odehrála Tausonová na loňském Roland Garros, kde při grandslamovém debutu zaskočila Američanku Bradyovou. Ano, tutéž tenistku, která udivila nečekaným tažením do finále letošního Australian Open.

„Také mi pak všichni přátelé psali, že jsem porazila tu holku, která je teď v grandslamovém finále,“ poznamenala s úsměvem Tausonová. „Byla jsem šťastná, protože jsem díky ní viděla, že i já mám úroveň hrát a vyhrávat takové zápasy.“

„Neříkám, že sama brzy budu v grandslamovém finále, ale když vidíte, jak si někdo, koho jste porazili, vede dobře, dodává vám to sebevědomí. Říkáte si, možná bych tam také mohla být...“

Překonala „nejhorší umístění“ svého otce

Předpoklady pro podobná tažení i na největších tenisových scénách rozhodně má. Narodila se v Kodani, připravuje se ale v Belgii v akademii sedminásobné grandslamové šampionky Justine Heninové.

„Justine je v akademii téměř každý den a sleduje naše tréninky, takže ji vidíme dost často. Je velmi příjemná, i když toho hodně dokázala, zůstává nohama na zemi,“ oceňuje svou mentorku.

Jinému sportu než tenisu Tausonová propadnout nemohla. V její rodině je pevně zakořeněn, otec Michael to dotáhl na 101. místo žebříčku. „To nejhorší umístění, jaké může být,“ komentuje těsný odstup od první stovky jeho dcera.

Thank you Prague❤️ Got my first Wta main draw win and played some good matches unfortunately not good enough in the last match:/ on to the next one #Wta #yonex

4. září 2020 v 21:14, příspěvek archivován: 8. března 2021 v 0:09

Ona se nemusí bát, že by zůstala mimo elitní tenisovou společnost, díky triumfu v Lyonu se posune ze 139. pozice na 96.

Kde se její jízda zastaví?

„Cíl mám, ale jen ve své hlavě, ne pro někoho jiného,“ prohlašuje vyspěle. „Loni jsem chtěla být do 150. místa, což se mi podařilo, i když jsem hrála jen devět turnajů,“ připomíná.

„Žádný cíl co se týče žebříčkového umístění nemám, jen chci hrát co nejvíce turnajů WTA. A pak uvidíme, kam to půjde.“

Třeba svůj idol Kvitovou nenapodobí jen stylem, ale i dosaženými úspěchy.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga