Český tenis dál povede Kaderka. Protikandidát Kožušník neuspěl

19 2010
Další čtyři roky bude předsedou Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Jediný protikandidát, europoslanec Edvard Kožušník, při volbě na valné hromadě v Prostějově neuspěl.

Kaderka dostal důvěru od 104 delegátů z přítomných 120. Kožušník obdržel 13 hlasů převážně od delegátů z východních Čech, tři delegáti se hlasování zdrželi.

Na rozdíl od předcházejících let bylo jednání mnohem bouřlivější. Kaderka v průběhu svého devadesátiminutového vystoupení zhodnotil úspěchy českého tenisu v průběhu minulých čtyř let. Nejvíce si cenil výsledků v týmových soutěžích Davisově poháru a Fed Cupu a také výkonnostního vzestupu mládeže.

"Nejlépe to dokumentuje zisk Národního poháru, který je určen nejlepšímu juniorskému týmu," poznamenal Kaderka, který vyzvedl i počet mezinárodních turnajů v Česku.

Vedle Prague Open je podle Kaderky hlavní výkladní skříní českého tenisu turnaj Czech Open v Prostějově, na kterém v loňském roce startovalo 15 hráčů z první stovky světového žebříčku a v minulosti se na Hané představila i spousta hráčů ze současné absolutní světové elity. Český tenisový svaz vedle toho organizuje čtyři turnaje ITF a sedm turnajů Futures.

Ve svém vystoupení Kaderka nešetřil kritikou na adresu protikandidáta. "V předvolební kampani už dokázal pan Kožušník napadnout kdekoho. Nechceme český tenis prodávat, naším cílem je jej dále rozvíjet. Jsem připraven český tenis bránit proti hochštaplerům," uvedl Kaderka.

Ve své kritice věnoval hodně prostoru i východočeskému kraji, který byl jediným spojencem jeho soupeře. Napadl údajně neprůhledné finanční hospodaření východočeských tenistů, kteří podle něj v roce 2008 na mimořádné valné hromadě manipulovali s výsledky angažováním "černých duší", na něž si účtovali i vysoké cestovní náhrady. "Tuto valnou hromadu jsme zažalovali pro její neplatnost," podotkl Kaderka.

Kožušník šel do voleb se slibem, že českému tenisu sežene čtvrt miliardy korun, tedy téměř pětinásobek současného ročního rozpočtu. Nedokázal ale objasnit jak. Delegáty o svých odvážných plánech nepřesvědčil. Diskutující označili Kožušníkovu vizi za vzdušné zámky a prázdnou skořápku, kterou nedokáže konkrétními penězi naplnit.

Kaderkovu volbu podpořil i Miroslav Černošek, jehož společnost Česká sportovní stojí za financováním českých tenistů v Davisově poháru a tenistek ve Fed Cupu. "Pobavilo mě, když jsem se od pana Kožušníka dozvěděl, že jsou tyto soutěže špatně finančně zajištěny. Přitom na tyto soutěže přispíváme částkou 60 milionů korun," tvrdil Černošek.

Kožušník se na valnou hromadu nezaregistroval ani jako čestný host. Proto nemohl vystoupit v diskusi, ale až při svém kandidátském představení.

"Nečekal jsem, jakým způsobem bude prezident Kaderka prezentovat své úspěchy a jak pošpiní své soupeře. Nepovažuji svoji kandidaturu na šéfa českého tenisu za troufalost. Chci tenisu pomoci, myslím si, že si zaslouží změnu," řekl Kožušník.

"Nyní jsem ještě více přesvědčen o tom, že český tenis si zaslouží změnu, zejména mě v tom utvrdil vekslácký styl chování pana Kaderky opepřený řadou velmi vulgárních výrazů, které bych čekal jen v zařízeních páté cenové skupiny, a nikoliv v bílém sportu," vzkázal poražený kandidát.

Prezidentem Českého tenisového svazu je Kaderka od roku 1998. Když tehdy po Janu Kodešovi nastupoval do funkce, řekl: "Vstoupil jsem do hnízda sršňů, před nafoukané neumětely, kteří chtěli šéfovat svět přes výplet tenisové rakety a přivedli tenis skoro ke zkáze."

A kontroverznímu výroku se nevyhnul ani nyní. Na dotaz, zda si dovede představit jakoukoli povolební spolupráci s druhým kandidátem na šéfa svazu Kožušníkem, odpověděl: "S diletanty, kteří nemluví pravdu a snaží se udělat z českého tenisu soukromý kšeft, nespolupracuji."

Autoři: ,

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Bouzková je ve čtvrtfinále, Kristýna Plíšková a Siniaková končí

Kristýna Plíšková se pokládá do úderu na turnaji v Soulu.

Česká tenistka Marie Bouzková postoupila na turnaji v Kuang-čou do čtvrtfinále, když její soupeřka Elina Svitolinová z...

Další výhra v Soulu. Tenistka Muchová se probila do semifinále

Karolína Muchová po vítězství ve čtvrtfinále turnaje v Soulu.

Jízda Karolíny Muchové turnajem v Soulu se nazadrhla ani ve čtvrtfinále Česká tenistka porazila Australanku Priscillu...

Evropa díky Federerovi s Nadalem vede v Laver Cupu 7:5 nad výběrem světa

Roger Federer z týmu Evropy se raduje z výhry nad Nickem Kyrgiosem z výběru...

Tenisté Evropy vedou před závěrečným dnem Laver Cupu nad výběrem světa 7:5. O čtyři body obhájců trofeje se ve druhém...

Vítěz juniorského US Open a hrdina Davis Cupu. Forejtek bude v Rozstřelu

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Prožil fantastické týdny. Ovládl juniorské US Open, vyšvihl se do čela mládežnického žebříčku a vše před týdnem umocnil...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz