Češi okouzlili Austrálii. S diamanty poklekli před manželkou legendy

OSLAVA. Čeští tenisté Tomáš Berdych a Petra Kvitová oslavili vítězství na Hopmanově poháru i s Lucy Hopmanovou, manželkou legendárního australského tenisty Haryho Hopmana, po němž turnaj nese jméno. | foto: Česká sportovní/Pavel Lebeda

7 2012
Perth (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Publikum v Perthu jim přálo po celý týden, ale tímhle gestem si je české duo definitivně získalo. Když jim 92letá Lucy Hopmanová, vdova po legendárním Hary Hopmanovi, o jehož trofej se hraje, předávala na vozíku vítěznou trofej, poklekli Tomáš Berdych a Petra Kvitová na její úroveň a společné pózovali nadšenému Burswood Domu.

Kromě unikátní trofeje, diamantového tenisáku, tak získali i srdce publika.

Třetí český triumf na Hopmanově poháru vybojovali po finálovém vítězství nad Francií 2:0. V souboji s dvojicí Marion Bartoliová - Richard Gasquet jim stejně jako v předešlých zápasech stačily na vítězství úspěchy ve dvouhrách.

Jaké bylo setkání s Lucy Hopmanovou?
Tomáš Berdych:
Paní Hopmanová tady zatím předávala osobně ceny každý rok, tedy už čtyřiadvacet let, tak na nás při ceremoniálu trochu dýchla historie. Když pak řekla, že se chce vrátit i za rok, bylo to překvapení i pro všechny v hale. Nechala se předtím slyšet, že s turnajem se příští rok do nové haly přesouvat nebude, o to větší překvapení způsobila. Je opravdu neuvěřitelně vitální. Málokdo asi ví, že ona žije na Floridě a sem do Perthu létá jen kvůli předání trofeje vítězům. Vím, co ta dlouhá cesta dělá s námi mladými, a že to ona zvládá i ve svém požehnaném věku, tak to opravdu klobouk dolů.

Fotogalerie

Získá nádherná trofej i čestné místo ve vašich sbírkách?
Petra Kvitová:
Všechny vyhrané poháry mám doma ve Fulneku u rodičů, kteří se mi o ně starají. Myslím, že se rádi postarají i o tuhle nádhernou diamantovou trofej a maminka o ni bude pěkně pečovat.
T. B.: Je to asi nejlepší cena, kterou lze na tenisovém turnaji dostat. Nějaká jiná trofej samozřejmě třeba znamená ještě lepší tenisový výsledek, ale tenhle diamantový tenisák je opravdu unikát a určitě se na něj nějaké hezké místo doma najde.

Vaše trenérské týmy si připily na vítězství už pivem v lóži, pokračovaly oslavy i po ceremoniálu v šatně?
T. B.:
Samozřejmě, v šatně už bylo od pořadatelů nachystané šampaňské, takže jsme si s celým týmem připili. Přišel za námi i ředitel turnaje Paul Mc Namee, ještě jednou nám pogratuloval, takže jsme si připili všichni společně.

FINÁLE HOPMANOVA POHÁRU. Petra Kvitová se raduje z triumfu nad Marion

Petra Kvitová

Dostali jste rovnou pozvánku i na příští rok?
T. B.:
Zaslechl jsem něco, že by nás Paul Mc Namee rád pozval i příští rok a jelikož on není člověk, co by mluvil do větru, ta šance je možná velká. Samozřejmě bude záležet, jak se nám bude dařit, ale teď už oba určitě víme, že Hopmanův pohár rozhodně není špatná zkušenost.

Navíc, když jste ho vyhráli. Přišla ta hlavní motivace až před nadšeným publikem v Perthu?
P. K.:
My už jsme si s Tomem řekli v listopadu, že chceme Hopmanův pohár vyhrát! Ta motivace nepřišla, až když jsme sem do Perthu přijeli, už jsme se o tom opravdu bavili dřív. Když navíc vidíte ty nadšené fanoušky, jak vás ženou dopředu, o to víc to nechcete odfláknout a naopak toužíte předvést i jim co nejlepší výkon.

Češi vyhráli Hopmanův pohár

T. B.: Musím jenom souhlasit, s tím cílem vyhrát už jsme sem jeli a je hezký, když si dá člověk určitý cíl a pak se mu ho podaří i splnit. I díky našim společným výsledkům na konci roku to nebylo jen takzvané plácnutí do vody a jsem moc rád, že se to takhle povedlo.

Turnajem jste prošli docela hladce, byla vůbec nějaká těžší chvíle během celého týdne?
P. K.:
Komplikace u mě byly hned na začátku, v prvním zápase jsem ještě nebyla zdravotně úplně v pořádku. Doktoři mně ale rychle pomohli dát se do kupy, díky tomu jsem mohla svým dílem přispět k celkové výhře. Samozřejmě velký dík patří tady Tomovi, ten mi hrozně pomohl, abychom nemuseli moc často hrát mix. I když už tady zrovna konečně poprvé vyhrál...
T. B.: Zlepšoval jsem se zápas od zápasu, finále bylo mým nejlepším výkonem tady a mělo to vzestupnou tendenci. Lepší, než naopak - předvést to nejlepší na úvod a pak se protrápit do závěru. Z mého pohledu byl nejtěžší moment také hned první zápas s Bulharem Dimitrovem, kdy jsem musel o výhru tvrdě bojovat ve třech setech.

DIAMANTOVÉ MÍČKY. Petra Kvitová a Tomáš Berdych se chlubí trofejemi z Hopmanova

DIAMANTOVÉ MÍČKY. Petra Kvitová a Tomáš Berdych se chlubí trofejemi z Hopmanova poháru, který vyhráli.

Co vám ten společný vítězný týden v Perthu dal?
P. K.:
Na začátek roku to byla opravdu výborná příprava a díky výsledkům i skvělý vstup do sezony s výborným společným týmem mým i Tomášovým. Pohoda hrála velkou roli v tom, jak jsme hráli na kurtu. Doufám, že bude takhle pokračovat i dál. Tenisově se i mi povedl nejvíc finálový zápas s Bartoliovou.
T. B.: Samozřejmě krásnou cenu a spoustu zkušeností. Je to zase něco jiného, už jsem tady na Hopmanově poháru byl a letos to poprvé skončilo vítězstvím. Každý zápas byl obrovským přínosem, nebyly to žádné tréninkové souboje. Dimitrov bude letos opravdu nepříjemným soupeřem, Fish je osmý hráč světa a Gasquet... Všechno to byly výborné zápasy a jsem rád, že se mi začátek roku takhle povedl. Je dobré zvládnout celou akci tak, jak se mi tady tenisově podařilo a přenést to pozitivní zase o týden dál.

DOBŘE. Tomáš Berdych předvádí vítězné gesto ve finále Hopmanova poháru proti

Tomáš Berdych

Hopmanův pohár byl i testem pro případný olympijský mix. Uvidíme vás společně na kurtu i v létě v Londýně?
P. K.:
Hráli jsme tady jen dva mixy, takže úplně nevíme, jestli nám to spolu opravdu jde. Zlepšovali jsme se ale zápas od zápasu, škoda, že jsme nevyhráli už ten první... Ale do olympiády je ještě daleko a pro nás je v tuhle chvíli tohle téma ještě na vedlejší koleji. Důležitý je pro nás samozřejmě dvouhra a pak bude záležet jen na nás, jak se domluvíme.
T. B.: Souhlasím, v tenisovém životě je dost daleko už to, co bude příští týden, natož za půl roku. Dveře ke společnému mixu máme ale otevřené a až bude potřeba to aktuálně řešit, tak se rozhodneme. Přece jenom je to olympiáda a mít olympijskou medaili je určitě velký sen.

Jaký je váš program před Australian Open?
P. K.: 
Tak úplně nejdřív teď společná oslavná večeře, kterou jsme si slíbili! A dopoledne už odlétám na turnaj do Sydney.
T. B.: "Odlétám také už zítra ráno, ale do Melbourne, kde mě čeká exhibiční turnaj v Kooyongu. Takže večer společná oslava a potom se naše cesty rozdělí.

Autor:

Wimbledon 2019

Mezinárodní tenisové mistrovství Velké Británie se hraje na travnatých dvorcích All England Clubu v londýnské části Wimbledonje. V roce 2019 se uskuteční od 1. do 14. července. Vítězství z roku 2018 obhajují Novak Djokovič a Angelique Kerberová.

Nejčtenější

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Přepište dějiny, Froome ovládl Vueltu 2011. Cobo dopoval

Chris Froome během sjezdu na Tour de France

Britský jezdec Chris Froome se po osmi letech dočkal dodatečně vítězství z Vuelty v roce 2011....

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Další z rubriky

Plíšková mi pomohla, prozradila v Rozstřelu česká tenistka na vozíku

Česká handicapovaná reprezentantka v tenisu Laďka Pořízková v pořadu Rozstřel...

VIDEO Česká handicapovaná reprezentantka v tenisu Laďka Pořízková byla v pondělí hostem diskuzního pořadu...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Šampion bez limitů. Překoná Djokovič rekord? A kdy ho budou milovat?

Srb Novak Djokovič během finále Wimbledonu.

VIDEO Svatostánek sportu stavějícího na gentlemanství se proměnil v bouřící fotbalový stadion, jen jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz