Mečbol číslo 1: Serena Williamsová se opřela do bekhendu a odpálila jej mimo kurt. Na sekundu strnula opřená kolenem o zem.
Mečbol č. 2: Williamsová udělala dvojchybu.
Až při třetím mečbolu se rozjela pěkná výměna.
On-line reportážUtkání jsme sledovali v podrobné reportáži. |
Williamsová vodila českou soupeřku ze strany na stranu. Šafářová oběhala celý kurt, zase se ocitla na pokraji prohry. Češka utekla na australských dvorcích celkem z 11 mečbolů (rekordních devět v prvním kole), dvanáctý přes veškerou snahu už odvrátit nedokázala.
Podobně jako závěr vypadal celý duel. Šafářová se sympaticky snažila, ale na pětatřicetiletou Američanku neměla. Nastřílela osm es, zaznamenala 24 vítězných úderů, nijak zvlášť nekazila. Ale rozhodlo proměňování brejkových příležitostí. Držitelka 22 grandslamových titulů se zachránila celkem šestkrát a dvakrát prolomila servis Šafářové, v prvním setu i díky dvojchybě. Američanka působila sebejistě, beze stop stáří či opotřebovanosti.
Serena Williamsová zvládla reprízu finále Roland Garros 2015 za hodinu a 25 minut. Šafářová jí podlehla také podesáté v kariéře.
„Nebylo to jednoduché, jsem ráda, jak jsem si se zápasem poradila,“ uvedla vítězka.
„Serena skvěle podávala a nedala mi moc příležitostí obrátit zápas. Pak byl velký tlak na můj servis. Nemyslím si, že jsem podávala špatně, ale v každém setu byl jeden game, kdy jsem netrefila tolik prvních servisů. To byla její šance a ona ji využila. Nehrála jsem špatně, ale Serena prostě hrála jako Serena,“ řekla v rozhovoru s českými reportéry zkušená Šafářová.
Pro českou hráčku může být krátké vystoupení ve dvouhře na Australian Open pozvbuzením, Šafářová se vrací do singlové špičky po zdravotních problémech: „Myslím, že to tam pořád je a že moje úroveň je mezi těmi nejlepšími. Bohužel los nevyšel. Musím být trpělivá, sezona je dlouhá.“
S americkou parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou ve čtyřhře obhajují jako druhé nasazené loňský triumf. I při deblových zápasech by mohla čerpat z povedené hry proti hvězdné Sereně Williamsové.
Šok v Melbourne. Djokoviče vyřadil hráč ze druhé stovky
Australský grandslam zažívá vskutku málo vídaný úkaz, velkou vzácnost. Srb Djokovič skončil tak brzo na jednom z turnajů velké čtyřky naposledy na Wimbledonu 2008. Tehdy třetího nasazeného Srba vyřadila někdejší ruská světová jednička Marat Safin.
Ale nyní narazil loňský vítěz na Istomina, až 117. hráče světového žebříčku. V předchozích pěti zápasech ztratil jediný set. Měla to být jasná záležitost. Ale čtvrteční pozdní odpoledne v Rod Laver Aréně vyšlo třicetiletému Uzbekovi náramně.
„Je mi líto Novaka,“ prohlásil šťastný vítěz na kurtu. „Hrál jsem hodně dobře, překvapil jsem sám sebe.“ (Přečtěte si více o Denisu Istominovi.)
Djokovič se ocitl pod palbou, stál proti sebevědomému protivníkovi. Často se rozčiloval kvůli chybným výrokům čárových. Schoval se do defenzivní ulity. Nepřipomínal neohroženého vládce tenisové říše, kterým do nedávna býval.
Statisticky byl dlouhý duel vyrovnaný, avšak Istomin lépe zvládal klíčové chvíle.
Důkaz? Když po více než čtyřech hodinách hry v tie-breaku čtvrtého setu vyrovnal na 2:2. Čtvrtý setbol proměnil esem. V pátém setu outsider Djokoviče opět přitlačil a poté, co se return srbského hráče pomalu snesl za čáru, se uzbecký tenista prohnul v zádech zakřičel si a přes žluté dioptrické brýle byl vidět jeho slastný výraz.
Po čtyřech hodinách a 48 minutách dokonal Istomin dílo, jedno z největších překvapení v grandslamové historii. „Denis hrál skvěle. Zasloužil si vyhrát,“ uznal Djokovič.
Srbský tenista ztrácí sílu. Loni přepustil první místo žebříčku Andymu Murraymu. Letos mu velmi brzy selhal plán na rekordní sedmý titul z Australian Open. Teprve podruhé za posledních sedm let padl se soupeřem mimo elitní stovku. Na olympiádě v Riu 2016 se senzačně loučil už po prvním kole, kde prohrál s Argetincem Juanem Martínem del Potrem, později stříbrným.
Chorvatská oustiderka vyřadila Radwaňskou
A aby těch překvapení nebylo málo, chvíli po Djokovičovi se rozloučila s turnajem rovněž třetí nasazená žena.
Polku Agnieszku Radwaňskou přemohla Mirjana Lučičová-Baroniová, Chorvatka za 63 minut vyhrála 6:3, 6:2. Naposledy přitom Lučičová vyhrála v hlavní soutěži v Melbourne zápas v roce 1998, když jí bylo patnáct. Radwaňskou zasypala 33 vítěznými míči, Polka se zmohla pouze na osm „winnerů“.
Páteční programZačátky v 1:00 evropského času Arena Roda Lavera: Bouchardová (Kan.) - Vandewegheová (USA), Kerberová (1-Něm.) - Kristýna Plíšková (ČR), Wawrinka (4-Švýc.) - Troicki (29-Srb.), 9:00 Bartyová (Austr.) - Barthelová (Něm.), Berdych (10-ČR) - Federer (17-Švýc.). Arena Margaret Courtové: Svitolinová (11-Ukr.) - Pavljučenkovová (24-Rus.), Tsonga (12-Fr.) - Sock (23-USA), Tuan Jing-jing (Čína) - V. Williamsová (13-USA), 9:00 Lacko (SR) - Nišikori (5-Jap.), Sevastovová (32-Lot.) - Muguruzaová (7-Šp.). Hisense Arena: Jankovičová (Srb.) - Kuzněcovová (8-Rus.), Murray (1-Brit.) - Querrey (31-USA), Tomic (27-Austr.) - Evans (Brit.). Přímé přenosy z Australian Open vysílá Eurosport, zápasy českých hráčů O2TV. |
„Věděla jsem, co očekávat - střelbu, ani se nehrálo. Buď to šlo do kurtu, nebo ven. Bylo to rychlé,“ řekla Radwaňská, která na Australian Open loni dokráčela do semifinále.
Devětasedmdesátá žena světa výrazně pomohla Karolíně Plíškové, české jedničce totiž odstranila z pavouku neoblíbenou sokyni - Plíšková s Radwaňskou na loňském Turnaji mistryň prodloužila bilanci na 0:7 a mohly se tu utkat ve čtvrtfinále znovu.
V moderní éře tenisu se stalo na Australian Open teprve potřetí, že dvě ze čtyř nejvýše nasazených hráček skončily v jednom ze dvou úvodních kol (Simonu Halepovou porazila Shelby Rogersová). Předtím to bylo v letech 1976 a 1978.
Karolína Plíšková vyřídila hladce ruskou kvalifikantku
Dva největší dvorce si během úvodních dvou kol vyzkoušela Karolína Plíšková. Turnajová pětka zvládla po Rod Laver Areně v prvním kole hladce i své druhé zdejší představení v Margaret Court Areně, kde byla její soupeřkou ruská kvalifikantka Anna Blinkovová.
Pavouky |
Ta sice v prvním kole překvapivě vyřadila nebezpečnou Rumunku Niculescuovou, proti české favoritce však byla zcela neškodná. V úvodním setu odešla s kanárem, první game získala až za stavu 0:6, 0:4 a přestože pak přidala ještě jeden symbolický úspěch, víc jí Plíšková nedovolila.
Za hodinu využila Plíšková mečbol nechytatelným esem a po jednoznačné výhře 6:0, 6:2 doplnila ve třetím kole svou sestru Kristýnu, která se tam probojovala už ve středu. Další soupeřkou Karolíny Plíškové bude v sobotu Lotyška Ostapenková.
„V prvním setu mi vycházelo všechno, servis ale mohl být i tak ještě trochu lepší. Soupeřka byla v úvodu viditelně nervózní, potom to z ní ale spadlo a svou hru zlepšila, o to více mě těší, že jsem to rychle ukončila. Jsem tu opět ve třetím kole, ale věřím, že letos konečně přidám ještě další,“ svěřila se divákům ještě po vítězném zápase na dvorci Karolína Plíšková.
Strýcová přehrála Petkovicovou rovněž s kanárem
Rozhovory z Melbourne |
Se svou loňskou fedcupovou spoluhrdinkou jako by se v nadcházejícím zápase chtěla na dálku poměřovat i Barbora Strýcová. Stejně jako Plíšková tak nadělila Němce Andree Petkovicové v prvním setu kanára, podání soupeřky sebrala i na úvod druhé sady a po následné dlouhé přetahované vyhrála i osmou hru v řadě.
„Byla jsem v úvodu nervózní, ale začala jsem výborně, dobře jsem se pohybovala a naopak ona nezačala asi úplně podle svých představ, takže mi dala takový větší náskok.“ popsala povedený vstup do zápasu Barbora Strýcová.
Snaživá Petkovicová neměla tou dobou na přesnou a organizovanou hru české hráčky recept, svým prvním gamem v zápase sice snížila na 1:2, ale ani po ošetření puchýře na levé noze tempo rozjeté Strýcové nestíhala.
Teprve za stavu 4:3 se německé hráčce v předlouhém gamu povedlo využít v pořadí pátou šanci a díky svému prvnímu brejku v zápase tak srovnala na 4:4.
„Za stavu 6:0 a 2:0 jsem měla pár šancí na 3:0, jenže nedala jsem to a cítila na sobě, že začínám tuhnout a že soupeřka se trochu vrací do hry. Před zápasem jsem měla zdravý respekt, Petkovicová je hodně dobrá hráčka. Snažila jsem se nemyslet na to, jak jsem vlastně nervózní, ale myslet na svou hru.“ ohlédla se za nejtěžší pasáží zápasu česká hráčka.
Strýcová pak hned kontrovala dalším brejkem a při svém podání měla možnost zápas ukončit, na servisu ale neuspěla podruhé v řadě a za stavu 5:5 se tak pokračovalo dál. Stejný scénář se však záhy opakoval a napodruhé už Strýcová důležitý brejk potvrdila. Po 77 minutách zvládla i druhý set a po výhře 6:0, 7:5 se ve třetím kole utká s Francouzkou Garciaovou.
Štěpánek nestačil na favorizovaného Goffina
Vítězný melbournský příběh Radka Štěpánka skončil na raketě favorizovaného Belgičana a nasazené jedenáctky Davida Goffina. Po třech výhrách v kvalifikaci a úspěchu v prvním kole hlavní soutěže teď vzdoroval nestárnoucí český bojovník výrazněji jen v prvním setu, který ztratil až v koncovce 4:6.
Na dvorci číslo tři, kam Štěpánek nastoupil hned po vítězném zápase své krajanky Strýcové, pak už získával větší převahu Goffin, jemuž sice na konci druhé sady odvrátil Štěpánek pět setbolů, ten šestý už však Belgičan proměnil v čistý zisk prostředního setu a pak už dokráčel k výhře 6:4, 6:0, 6:3.
„Dnes jsem měl šanci jen v prvním setu, pak se bohužel rozsvítila kontrolka na mém těle v podobě bolesti v koleni. Zvažoval jsem, že bych zápas skrečoval, ale doproručili mi zkusit prášky a počkat čtvrt hodiny než zaberou. Trochu to utichlo, ale jen na chvíli.“ připomněl Radek Štěpánek svůj krizový moment a delší ošetřování v průběhu souboje.
„Byl to přesně ten zápas, o němž jsem mluvil - pokud má někdo v nohách to, co už mám od začátu sezóny já, a přijde proti čerstvému hráči ze světové špičky, tam se mu všechny ty předchozí boje sečtou. Přišlo to dnes, ale za všechny výkony, co jsem od začátku roku předvedl, můžu na sebe být hrdý a je to pro mě určitě skvělý start do sezóny.“
Australian Open 2017Melbourne Dvouhra - 2. kolo MUŽI |