Sabalenková v Melbourne natáhla své úspěšné období. Pošesté v řadě se prodrala mezi nejlepší čtyři tenistky grandslamového turnaje, potřetí hrála finále a nyní rozšířila své portfolio o druhou trofej z Australian Open.
Čeng Čchin-wen vs. SabalenkováReportáž z utkání |
O zisku první sady rozhodla hned v jejím úvodu, kdy vyhrála osm výměn z devíti a odskočila do vedení 2:0. Když pak ve třetím gamu odvrátila při vlastním podání tlak soupeřky a potvrdila brejk, dostala dění na kurtu pevně pod kontrolu.
Čeng Čchin-wen postupně získávala větší jistotu a několikrát světovou dvojku zatlačila, šanci na kompenzaci ztraceného podání však prakticky nedostala. Naopak Běloruska v závěru setu opět přidala na agresivitě – za stavu 5:2 na returnu ještě tři setboly neproměnila, o chvíli později už ale set doservírovala.
Čínská tenistka čas od času riskovala při podání, což se jí v několika případech vyplatilo – důkazem budiž šest es. Nevýhodou odvážného servisu však byl větší počet dvojchyb, kterých se patnáctá hráčka světa dopouštěla.
Vidět to bylo především v úvodu druhé sady. Čeng Čchin-wen otevřela první game solidně, vedla 30:0. Dvěma dvojchybami však vrátila Bělorusku do hry a třetí pak zaznamenala při brejkbolu soupeřky.
Sabalenková tak stejně jako v prvním dějství odskočila do vedení 2:0, a byť se výměny začaly natahovat a gamy byly vyrovnanější, dokázala si před soupeřkou udržovat odstup. Za stavu 3:1 obrala Číňanku o podání podruhé a svůj náskok ještě zvýraznila.
Zápletky finále: Sabalenková bojuje i za zesnulého otce, Čeng za čínskou legendu |
V posledním gamu se Čeng Čchin-wen ještě naposledy vzepjala k odporu, odvrátila čtyři mečboly a naopak si poprvé v setu zajistila šanci na brejk. Sabalenková však její odpor rychle utnula a svůj pátý mečbol využila tvrdým vítězným forhendem.
K triumfu nakonec Běloruska potřebovala hodinu a sedmnáct minut, finále ovládla výsledkem 6:3 a 6:2. „Byly to úžasné týdny a ani jsem si nedokázala představit, že bych tuhle trofej pozvedla ještě jednou,“ zářila Sabalenková.
Cesta turnajem byla z pohledu světové dvojky suverénní. Neztratila ani set, třikrát nadělila soupeřkám kanára a jen jednou, v semifinále proti Coco Gauffové, musela rozhodnout v tiebreaku.
Velmi úspěšnou soutěž má za sebou také Čeng Čchin-wen. Navzdory porážce ve finále zaznamenala nejlepší grandslamový výsledek v kariéře a poskočí do první desítky světového pořadí.
„Je to moje první finále a je mi to trochu líto. Tak to ale je. Mám smíšené pocity, protože jsem si v tomhle zápase mohla vést lépe,“ pravila Čeng Čchin-wen. V případě výhry by navázala na slavnou krajanku Li Na, která Australian Open ovládla přesně před deseti lety.
To Sabalenková úspěšnou tenistku ze své země napodobila – stala se první hráčkou, které se titul v Melbourne povedlo obhájit, od Viktorie Azarenkové, jež slavila v letech 2012 a 2013.
Ještě před finále ženské dvouhry v Areně Roda Lavera neúspěšně bojoval o juniorský titul sedmnáctiletý Čech Jan Kumstát.
Tenisové Australian Open v Melbourne(tvrdý povrch, dotace 86,5 milionu australských dolarů) Muži: Ženy: Junioři: Juniorky: |