„Dostala jsem se poprvé do grandslamového čtvrtfinále, ale abych byla upřímná, vůbec se tak necítím,“ přiznala Jastremská na tiskové konferenci po vítězném osmifinále. „Má to být něco speciálního, ale přijde mi, že je to jen malá část toho, co jsem dokázala dřív.“
Největší slávu zažila Ukrajinka v devatenácti letech, kdy vyskočila na žebříčkové maximum, značně se zlepšila ve čtyřhře a hřály ji tři singlové tituly. Ve stejném věku je teď Nosková, jež si rovněž zahraje premiérové čtvrtfinále grandslamu a v živém rankingu už okupuje 29. příčku.
Konec byl smutný, líčí Nosková. A výhra nad Šwiatekovou? Až druhá nejcennější |
„Viděla jsem pár jejích zápasů, myslím, že utkání s ní bude těžké, ale určitě zajímavé. Potřebuji se víc soustředit na sebe, protože na nikom jiném záležet nebude. Ale Linda je skvělá hráčka a dobrý člověk,“ pochválila Noskovou Jastremská.
Mladá Češka je podle žebříčku i expertů mírnou favoritkou, Ukrajinka přece jen vstupovala do turnaje z 93. místa jako kvalifikantka. Jenže hned v prvním kole hlavní soutěže zaskočila nejvýše nasazenou Češku Markétu Vondroušovou a její nevyzpytatelná hra je pro mnohé soupeřky těžce zkrotitelná.
Vždyť Dajana Jastremská díky ní zdolala v pondělním osmifinále i rozjetou Bělorusku Viktorii Azarenkovou 7:6 a 6:4.
Nosková vs. JastremskáONLINE ve středu od 2:00 SEČ |
„Je to pro moje fanoušky asi dost nečekané, ale mám pocit, že jsou na mě pyšní, za což jsem ráda. Nejspíš jsou i dost překvapení a říkají si, proč jsem takhle nehrála poslední tři roky,“ zavzpomínala Jastremská na nepříjemné období, které prožila.
V lednu 2021 ji Světová antidopingová agentura pozastavila činnost kvůli nálezu nízké koncentrace zakázané látky v moči. Jastremská i tak přicestovala na Australian Open, její žádost o zrušení zákazu však nezávislý tribunál zamítl.
Neúspěšně se o návrat pokoušela znovu v únoru, první turnaj po dopingovém škraloupu sehrála až v červenci v Hamburgu, kde se probojovala do semifinále.
Život jí v následujícím roce ještě víc pošramotila válka v její rodné zemi, Jastremská se na jejím začátku musela schovávat se svou mladší sestrou dva dny v podzemním parkovišti v Oděse. Později líčila, že je šťastná, že může hrát tenis. Na divokou kartu postoupila v březnu až do finále podniku v Lyonu, vyhrané peníze věnovala Ukrajině.
„Během těch tří let mě ovlivnila spousta věcí, nemohla jsem hrát tak dobře, jak bych chtěla, navíc jsem sama na sebe měla obrovské nároky,“ přiznala na letošním australském grandslamu.
Kamarád se vrátil z ruského zajetí... Ukrajinské tenistky kvůli válce dál trpí |
„Válka nás všechny samozřejmě stále ovlivňuje, nemůžete jet domů, kdy se vám zachce. Čtete zprávy, vidíte videa. Když jsem nedávno hrála v Brisbane, na dům mojí babičky dopadla raketa,“ prozradila smutný příběh. „Bylo to opravdu náročné a nejhorší je, že už to skoro berete jako samozřejmost.“
Po téměř dvou letech, co Rusko na Ukrajinu zaútočilo, už se s nepříjemnými emocemi Jastremská naučila vypořádávat. „Na začátku jsem nehrála jen pro sebe, ale pro celou Ukrajinu. Teď už na sebe nekladu takové nároky, snažím se být sama sebou. A jsem uvolněnější.“
Australian OpenPříloha iDNES.cz |
Jastremská si před utkáním s Noskovou nepřipouští stres z velkého zápasu a možného postupu mezi čtyřku nejlepších. „Už jsem pár grandslamů zažila, nevnímám žádný tlak.“
Na kurtech v Melbourne se Ukrajinka cítí dobře, v Areně Roda Lavera si zahraje už potřetí. Premiéru na melbournském centrkurtu zažila ve třetím kole turnajového ročníku 2019 proti Sereně Williamsové, se kterou tehdy rychle prohrála 2:6 a 1:6. „Byla to dobrá zkušenost, která mi pomohla se odprostit od myšlenky, že hraju důležité utkání na velkém kurtu.“
Jestli výhody využije i proti Noskové, pozná mladá Češka už ve středu.