Že by vyhrál Nobelovu cenu míru Bush? Či snad Putin? I na ně si můžete vsadit

Martti Ahtisaari získal Nobelovu cenu před rokem. Kdo ji dostane letos?

3 2009
Nový laureát Nobelovy ceny míru bude sice znám až v říjnu, ale vsadit si na svého favorita můžete už teď. Podle irské sázkové kanceláře Paddy Power je letošním favoritem čínský disident Hu Jia, na kterého vypsala kurz 6.00.

Hu Jia byl jedním z vážných kandidátů už před rokem, tehdy ale dostal přednost Martti Ahtisaari, bývalý finský prezident. Letos už by čínský aktivista, který bojuje za demokracii ve své zemi, mohl uspět. Alespoň to naznačují kurzy.

Konkurovat by čínskému bojovníkovi za lidská práva mohl Thich Quang Do, buddhistický mnich, a Ingrid Betancourtová, jež byla v minulém roce osvobozena ze zajetí kolumbijských povstalců. -čtěte Kolumbijci po 6 letech lstí vysvobodili političku Betancourtovou ze zajetí rebelů

Kromě očekávaných jmen se ve výčtu sázkové kanceláře objevují i přední světoví politici. Ale šance na výhru je vážně minimální.

Třeba na nově zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu můžete sázet s kurzem 19.00. A na tiket můžete umístit třeba i Vladimira Putina (kurz 250) nebo George Bushe (kurz 500). Nebo si snad myslíte, že vyhraje Bono Vox, frontman kapely U2? Šanci má podle kurzu malou, ovšem daleko větší než dva zmínění státníci. Na něj lze sázet v kurzu 50.

Končící prezidenti George Bush a Vladimir Putin po své poslední oficiální schůzce v Soči.

A peníze nemusíte "vložit" jen na osobnosti. Paddy Power má v nabídce i nejrozšířenější mezinárodní jazyk esperanto nebo nadnárodní organizaci Greenpeace.

Každoroční český favorit Václav Havel v nabídce irské společnosti není.

Nobelův institut v pátek oznámil, že pro letošní rok bylo navrženo 205 kandidátů - 33 organizací a 172 jednotlivců. Jména ale úzkostlivě tají. Nejzajímavější osobnosti ale vždy proniknou na veřejnost s předstihem. Většinou je oznámí ti, kdo kandidáty navrhovali. - čtěte Na Nobelovu cenu míru je navrženo 205 kandidátů, údajně i Obama a Sarkozy

Cena se uděluje od roku 1901. Slavnostní vyhlášení probíhá 10. prosince v Oslu, byť se ostatní Nobelovy ceny udělují ve Stockholmu. Výsledky jsou zveřejňovány už v říjnu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz