Vydělal byste víc než naše sázková kancelář, hodnotil bookmaker

Pavel Štverák pracuje jako bookmaker už deset let. | foto: Petr Šedivý, iDNES.cz

21 2010
Když minulý týden redaktor iDNES.cz zkoušel, jaké je to pracovat jako bookmaker sázkové kanceláře, profesionál mu řekl, že kurzy vytvořil úplně špatně. Po víkendu se ale ukázalo, že by Tipsport vydělal víc, kdyby redaktorovi dal šanci.

Minulý týden mi Pavel Štverák, bookmaker Tipsportu, ukázal, jaké to je být v jeho kůži - sedět u počítače a tvořit kurzy na sportovní události. Nakonec jsem si i sám zkusil kurzy vytvořit (přečtěte si předchozí reportáž).

Většina z těch, kdo alespoň trochu rozumějí sportu a občas si vsadí i za malou částku u sázkové kanceláře, tvrdí, že být bookmakerem není nic těžkého.

Říkala mi to spousta lidí a já si to namlouval taky. Být dobrým bookmakerem ale není jen tak. Roky praxe a pověstný cit bookmakera zkrátka nenahradím snahou amatéra.

V kůži bookmakera

Ty kurzy máte schválně špatně? divil se profesionál

"Víkendové výsledky vyšly tak, že bychom asi opravdu vydělali víc s vašimi kurzy. To ale neznamená, že byly vytvořené správně," hodnotil mou práci Štverák.

Má pravdu. Stačí se podívat na výsledky, které mi celý víkend nahrávaly. Sparta, Jablonec i Slavia remizovaly, z velkých favoritů zvládla zápas jen Ostrava, na tu jsem ale dal nízký kurz.

"Jestli byl kurz dobrý, nebo špatný, neřešíme s ohledem na výsledek. Vám to tentokrát vyšlo, ale dlouhodobě byste byl v minusu. Přirovnal bych to k začínajícímu sázkaři, který přišel na pobočku, vsadil pět překvapivých výsledků a tři nebo čtyři mu vyšly. Náhoda, ale dlouhodobě to není možné," pokračoval Štverák.

Kariéra bookmakera mě tedy asi nečeká. I když...

"Jsem přesvědčený o tom, že byste se zlepšil. Kurzy byly špatně, ale dělal jste je dost narychlo. Zkrátka si po jednom pokusu netroufnu tvrdit, že to v sobě nemáte," dal mi profesionální bookmaker naději.

Kdo si u mě vsadí?

To je špatně a to taky. Celkově byste ale vydělal, řekl bookmaker o mé práci

Kurz je tvořen vždy na favorita. Mínus znamená, že favoritem je host. Tento kurz se následně napíše do počítače, který vytvoří kurzy na outsidera, remízu a dvojtipy podle uloženého mustru.

Vyzkoušel jsem si, jaké to je pracovat jako bookmaker. Svůj kurz jsem vždy vytvořil ještě před tím, než jsem viděl profesionály vytvořený kurz v Tipsportu. Pavel Štverák pak můj názor okomentoval, následně kurzy hodnotil i po odehrání celého ligového kola.

"Nevadí, že ty kurzy nejsou správně. Jeden čas ke mně chodil bookmaker-začátečník, kterému to nešlo podobně. Nakonec se to naučil. Když se ale na vaše kurzy podívám, někdy jsou dost mimo," hodnotil můj výkon Štverák.

Bohemians Praha/Střížkov - Mladá Boleslav 2:4
Můj kurz: -1,5
Kurz Tipsportu: -1,48
Štverákovo hodnocení: Tady jste se trefil do správného kurzu, i když jste ho vytvářel ještě před disciplinárním trestem, který znamená, že střížkovští Bohemians sestupují. Nakonec se i na hřišti ukázalo, že ten tým je úplně v rozkladu.

České Budějovice - Sparta 0:0
Můj kurz: -1,45
Kurz Tipsportu: -1,77
Štverákovo hodnocení: Říkal jsem, že to pro Spartu nebude lehký zápas, a to se potvrdilo. Ten kurz jste měl zbytečně nízko.

Slavia - Kladno 0:0
Můj kurz: 1,55
Kurz Tipsportu: 1,33
Štverákovo hodnocení: Když jsem váš kurz viděl, řekl jsem, že u vás bych si vsadil za barák, za milion. Po remíze jsem si toho musel hodně vyslechnout a přečíst, hlavně u vás na diskuzi. Na vašem kurzu by Tipsport vydělal, ale to neznamená, že byl správně. Šel jste do obrovského rizika.

Teplice - Příbram 1:0
Můj kurz:
1,75
Kurz Tipsportu: 1,50
Štverákovo hodnocení: Jednoznačně se ukázalo, že jste přestřelil. Teplice prokázaly roli favorita, i když nevyhrály nijak jednoznačně.

Slovácko - Bohemians 1905 1:1
Můj kurz: -2,40
Kurz Tipsportu: 2,00
Štverákovo hodnocení: Díky remíze by se nic nestalo ani při vašem kurzu, ale správně mělo být favoritem Slovácko.

Liberec - Ostrava 0:1
Můj kurz: -1,65
Kurz Tipsportu: -2,60
Štverákovo hodnocení: Kdybyste dal takový kurz, tak by se určitě objevily sure bety - sázkaři by si vsadili u vás a pak u jiné sázkové kanceláře bez rizika, že prohrají. Při vašem nízkém kurzu na Ostravu by všichni sázeli na Liberec a dost bychom vyhráli.

Brno - Olomouc 1:2
Můj kurz: -2,40
Kurz Tipsportu: 2,05
Štverákovo hodnocení: Budu se jen opakovat. Na první pohled je kurz určený špatně, ovšem nahrál vám výsledek. Když se ovšem hodnotí kurzy, na výsledky by se vůbec koukat nemělo.

Plzeň - Jablonec 1:1
Můj kurz: -1,65
Kurz Tipsportu: 2,40
Štverákovo hodnocení: Říkal jsem vás, že si máte dát pozor, protože jsem z Plzně. Domácí byli v zápase jasně lepší, měli víc šancí a klidně mohli vyhrát.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Najdete na iDNES.cz