Vláda přežije, ale Vesecká skončí, vychází z kurzů sázkové kanceláře

Premiér Mirek Topolánek ve Sněmovně. Ustojí jeho vláda i pátý pokus opozice o vyslovení nedůvěry? | foto: Michal Šula, MF DNES

24 2009
Pokud Jiří Paroubek a stoupenci sociální demokracie věří, že jim pátý pokus svrhnout vládu vyjde, mohli by na tom i vydělat. Za vsazenou částku trojnásobek. Před dnešním zásadním hlasováním v Poslanecké sněmovně je totiž možné tipovat, zda kabinet Mirka Topolánka přežije. A podle kurzů hlasování znovu ustojí.

Kurzy v předvečer jednání poslanců vypsala sázková kancelář Fortuna. A podle nich Sněmovna současné vládě důvěru nevysloví. Na setrvání koaličního kabinetu si do 10 hodin můžete vsadit v kurzu 1,25. Že vláda padne, je kurz 3,2. Ovšem včera byly ještě jednoznačnější: 1,2 - vláda vydrží, 4 - uspěje opozice.

"V tomto případě je to hodně náš subjektivní odhad," připouští mluvčí Tomáš Bahník. "Ale věříme, že vláda setrvá. Odvolávat ji v době evropského předsednictví považujeme za nezodpovědné."

David Rath a Jiří Paroubek

Aby opozice s návrhem uspěla, potřebuje v dvousetčlenné Sněmovně získat nejméně 101 hlasů, bez ohledu na počet přítomných poslanců. Sociální demokraté a komunisté sami mají 97, spoléhají na původně koaliční poslance - dnes na rebely, přeběhlíky.

Třeba na Vlastimila Tlustého, Juraje Ranince či Jana Schwippela zvolené za Občanskou demokratickou stranu nebo na Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou, poslankyně vyloučené ze Strany zelených.

"Podle různých indicií v tisku se poslanci, kteří mohou hlasování výrazně ovlivnit, už dávno rozhodli a teď jen mlží," dodává Bahník. Dále čtěte: Rebelové napínají vládu, tají, jak budou v úterý hlasovat o nedůvěře.

Naopak podle kurzů je pravděpodobný konec nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Na její odvolání z funkce se u Fortuny sází v kurzu 1,57, na její setrvání 2,15. O jejím osudu se rozhodne ve středu. Dále čtěte: Vesecká dostala čas do středy, dřív než ona může skončit vláda.

Podobné společenské sázky jsou v Česku spíš raritou, ale jejich nabídka se postupně rozšiřuje. V prosinci jste třeba mohli sázet, zda Václav Klaus opustí Občanskou demokratickou stranu, již před lety sám zakládal. Tipovat jste mohli také vítězku České miss nebo kdo získá filmové ocenění Český lev.

Autor:
Témata: Renata Vesecká

Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz