Tlouštík Španělům rozdával v tradiční vánoční loterii miliardy eur

VÁNOČNÍ PŘILEPŠENÍ. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo. | foto: AP

24 2010
Ve Španělsku je to stará vánoční tradice: pár dní před Štědrým dnem tam každoročně lidé věří, že v loterii El Gordo vyhrají v přepočtu miliony korun. Letos bylo ve hře 2,3 miliardy eur (57 miliard korun), které si rozdělilo přes 26 tisíc sázkařů.

Nejde o klasickou loterii - El Gordo má zvláštní vánoční nádech. Systém hry je založený na tom, aby alespoň nějaké peníze vyhrálo co nejvíc lidí. I proto tento název, který jde do češtiny přeložit jako "Tlouštík".

Sváteční atmosféru dokresluje losování, během kterého vytažená čísla zpívají děti z jedné madridské školy. Ke sledování televizního přenosu se lidé scházejí v barech a restauracích a společně si užívají blížících se Vánoc, ke kterým ve Španělsku patří i El Gordo.

Největší radost letos měli ti, kteří si zakoupili los s číslem 79 250. Podle počtu zakoupených losů s tímto číslem mohli lidé vyhrát až tři miliony eur, což je v přepočtu asi 75 milionů korun. O tuhle výhru ale bojovali jen ti, kteří si losů s vítěznou číselnou kombinací koupili deset. Každá sázenka přitom stála dvacet eur, takže se lidé často sdružovali do skupinek.

Před rokem Španělé nejvíc kupovali losy s číslem 25 609, což symbolizovalo datum úmrtí amerického zpěváka Michaela Jacksona. Král popu zemřel 25. června 2009. Letos zase lidé hodně kupovali sázenky s číslem 11 710, které symbolizovalo den, kdy španělští fotbalisté poprvé získali titul mistrů světa - 11. 7. 2010.

Nejnižší výhrou byla částka dvacet eur, takže se lidem vrátil vklad. Celkem si 26 tisíc výherců rozdělilo v přepočtu 57 miliard korun.

RADOST. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVA. Španělský sázkař se raduje z hlavní výhry v loterii El Gordo.OSLAVNÉ ÚSMĚVY. Skupinka Španělek se raduje z výhry v tradiční vánoční loterii El Gordo.
Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Najdete na iDNES.cz