Dejte nám peníze z hazardu, žádají zástupci sportu města a obce

Šéf ČSTV Miroslav Jansta se spojil s dalšími zástupci sportu a žádá města a obce, aby jim daly část peněz z hazardu. | foto: ČTK

20 2012
Zatím prohrávají, ale boj o peníze z hazardních her a loterií nevzdávají. Zástupci českého sportu chtějí získat finance, o které přišli kvůli daňové reformě. Společné memorandum několika sportovních organizací apeluje na města a obce, aby jim alespoň třetinu výnosů z hazardu daly. Navíc budou lobbovat u politiků za nový zákon o sportu.

Novela loterijního zákona dělá starosti zejména vrcholovým sportovním klubům. Zákaz reklamy na cizí sázkové kanceláře je připravil o sponzory, přispívat navíc mnohdy nechtějí ani některé české sázkovky.

A změna legislativy v oblasti daní citelně zasáhla celý sport v Česku, napříč věkovými i výkonnostními kategoriemi. Daňové odvody z výnosů loterijních společností totiž od ledna putují od státu přímo do rozpočtů měst a obcí. Dříve přitom dostával tyto peníze sport.

"Ztratily jsme tak asi dvě a půl miliardy korun, které šly především na mládežnický sport," upozornil Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru. "Společně s Kyprem jsme na posledním místě v Evropské unii ve výši dotací státu do sportu," dodal Kejval.

Bývalý oštěpař Jan Železný, místopředseda olympijského výboru Jiří Kejval a

SPORTOVNÍ LOBBING. Místopředseda ČOV Jiří Kejval (uprostřed) za peníze do sportu lobboval už loni. Podpořil ho bývalý oštěpař Jan Železný (vlevo) a poslanec za národní socialisty Jiří Šlégr.

Pondělní tiskové konference se spolu s ním zúčastnili šéf ČSTV Miroslav Jansta, Zdeněk Ertl jako předseda Sdružení sportovních svazů a za Českou obec sokolskou Hana Moučková. Společně podepsali memorandum. Zavázali se v něm, že budou spolupracovat v podpoře financování českého sportu.

"Důležité je, že vystupujeme jednotně. V minulosti mezi námi byla řevnivost, ale bída nás donutila se spojit," prohlásil Kejval. Ostatní s ním souhlasili.

Jansta s Kejvalem a Ertlem už loni společně vystoupili a lobbovali u politiků, aby peníze z hazardu sportu nechali. V jejich snažení je podporuje ministr školství Josef Dobeš. Zejména senátoři ČSSD však v prosinci podle Jansty hlasovali proti programu. (více o hlasování si přečtěte ZDE)

"Požadavek na třetinu peněz z loterií je v souladu se všemi volebními programy vlády, s dokumentem koncepce rozvoje sportu v ČR i s prohlášeními politických klubů," upozornil nový šéf ČSTV.

Sport trápí dál také Sazka

Český sport nepřichází o peníze nejen kvůli novele daňových zákonů. Sportovní oddíly také nemohou počítat s financemi od společnosti Sazka. Noví majitelé loterijní firmy totiž musí hlavně splatit dluh, který vznikl při výstavbě pražské O2 areny. Navíc ani hospodaření ČSTV navázané na Sazku nebylo v minulosti transparentní. Nový předseda svazu Miroslav Jansta chystá ČSTV restrukturalizovat. "Více se dozvíte na přelomové valné hromadě 28. dubna," slíbil novinářům Jansta.

"V senátu jsme prohráli, tímto memorandem snad alespoň boj zremizujeme," doufá místopředseda ČOV Kejval.

Také proto teď zástupci sportovních organizací oslovili všech 6 250 měst a obcí České republiky s požadavkem, aby jim třetinu "hazardních" peněz daly. Podle odhadů ministerstva financí by obce a města letos do svých rozpočtů měly dostat zhruba 6 miliard, což je 4,3 miliardy navíc oproti loňsku.

"Brzdíme očekávání, že těch peněz bude tolik," sdělil předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Ten na tiskovku nedaleko senátu dorazil také, i když se trochu zdržel. "Z toho důvodu jsou starostové a primátoři opatrní, ale v různých městech je situace různá. My jim nemůžeme nic nařizovat, tohle memorandum je obecné doporučení a výzva," doplnil Jiránek.

Sám kladenský primátor Jiránek je pro, aby peníze od loterijních společností získal sport. "Peníze vložené do sportu se vrátí v jiných sférách - zdravotnictví, prevenci proti drogám, závislostem. Děti se naučí prohrávat. To se u počítačových her moc nenaučí," řekl.

Kromě mládeže chtějí sportovní svazy investovat také výstavby hřišť a nákupu vybavení. "Ale teď je hlavní odpovědnost na funkcionářích všech sportovních klubů, sdružení a jednot, aby se zastupitely obcí či měst sami jednali. Jinak nic nedostanou," upozornil Jansta.

V pondělí se také zástupci české sportu dohodli, že budou v boji za peníze z hazardu i státního rozpočtu dál pokračovat. Politiky chtějí přemluvit k novému zákonu o loteriích i sportu.

Legislativně se má upravit také rozdělování výnosů z hazardních her. Podle memoranda by peníze z provozování výherních automatů, loterijních terminálů a kasin šly do rozpočtů měst a obcí, výnosy z kurzových sázek a loterií by zase směřovaly přímo do sportu.

"Jenom nebrečíme. Chceme situaci sportu u nás řešit," řekl Kejval. "Začínáme pracovat na něčem, co už tu dávno mělo být. Vždyť je dvacet let po revoluci," doplnil kolegu Jansta.

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz