Škola sázení: Zbraň sázkařů během olympiády - množství informací

ZLATÝ BAUER? Podaří se běžkaři Lukaši Bauerovi získat medaili? | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Zprávám ze zimní olympiády ve Vancouveru v následujících dvou týdnech neuniknete. A tak se určitě část sázkařů, kteří se jinak výhradně zaměřují na fotbalovou Premier League nebo hokejovou NHL, na pár dní přeorientuje na zimní sporty. Jak na ně sázet?

Zapomeňte na faktor motivace. Nic většího než olympiáda pro sportovce (především pro ty z individuálních sportů) neexistuje. Jisté rozdíly v nasazení snad mohou vzniknout ze záměru upřednostnit jeden závod před druhým, tyto vlivy jsou ale na olympiádě opravdu minimální.

Takže - v první řadě si ujasněte, jaký typ závodu vlastně sázíte. Lyžování nabízí různé varianty a různé formy závodu, přičemž každý závodník preferuje něco jiného.

Preference

"Lyžování nabízí různé varianty a různé formy závodu, přičemž každý závodník preferuje něco jiného. Peteru Northugovi, očekávané hvězdě běžeckého lyžování, například vyhovují spíše hromadné závody a bruslařská technika."

Peteru Northugovi, očekávané hvězdě běžeckého lyžování, například vyhovují spíše hromadné závody a bruslařská technika. Opačným příkladem je třeba švédský běžec Anders Södergren, jehož výkony se v individuálním a hromadném závodě liší jako den a noc.

Podobné příklady se pak dají najít v každé disciplíně.

Vedle přirozených preferencí jednotlivých závodníků lze jako hlavní faktory vypíchnout dvě veličiny: aktuální formu a adaptabilitu závodníka na konkrétní trať.

U sjezdařů nebo skikrosařů doba předzávodního tréninku a schopnost porozumět trati bývá často určující. Podobná adaptabilita platí i pro skokany na lyžích. Vedle předpokládaných favoritů jakou jsou Amman, Ahonen, Malysz nebo Schlierenzauer může vyskočit v pořadí některý z doposud "anonymních" závodníků, kterému můstky ve Whistleru prostě v daný okamžik sednou. Toto ideální naladění lze asi nejlépe poznat z tréninků, eventuálně kvalifikací, které mohou být hlavním vodítkem v odhadovaní šancí jednotlivých sportovců.

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal, americký fotbal

Dnešní díl:
Jak sázet na zimní sporty na olympiádě?

V dalších týdnech:
volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), hokej, speciální sázky

Z těchto faktorů, které lze společně s dalšími (např. adaptabilita na aktuální počasí - obzvlášť důležité u biatlonu) použít k odhadnutí pravděpodobnosti celkového vítězství, se pak dá, především v závodech bez vzájemné interakce závodníků, odvodit řada dalších tipů, hlavně na head-to-head souboje jednotlivých závodníků.

Zde je obvykle vhodné zahrnout do kalkulace typologii závodníka ve smyslu jeho "náladovosti". Americký rychlobruslař Chad Hendrick, jeden ze širšího okruhu favoritů na vancouverské medaile, je třeba známý tím, jak ho dokáže rozhodit špatný start. Obdobný případ je sjezdař Bode Miller, jehož styl se dá popsat stylem "všechno, nebo nic", a jeho jízdy tak často končí na medailovém pódiu nebo v ochranné sítí. Ne mnoho mezi tím.

A konečně, olympiáda je též obrovský tok informací, které bookmakeři v podstatě nemají šanci zpracovat a jejichž správné a dostatečně rychlé vyhodnocení může dát sázkařům značnou výhodu oproti sázkovým kancelářím.

Informace

"Olymiáda je též obrovský tok informací, které bookmakeři v podstatě nemají šanci zpracovat a jejichž správné a dostatečně rychlé vyhodnocení může dát sázkařům značnou výhodu oproti sázkovým kancelářím."

Například šance ambiciózní české běžecké štafety v Turíně značně propadly ve vteřině, kdy Květoslav Žalčík omylem napsal místo Šperla do její soupisky Kožíška. V Pekingu zase do českého dvojskifu musela místo nemocné Vařechové nastoupit Knapková několik minut po individuálním závodě.

Právě v době tvorby tohoto textu byla zveřejněna zpráva, že start hlavní favoritky sjezdařských disciplín Lindsey Vonnové je nejistý. Její případná neúčast by pak značně měnila nabízené kurzy na disciplíny, ve kterých je favoritkou. A podobných variací špatných zpráv na nejrůznější způsoby proběhne během olympiády několik.

Teď si jen vybrat tu správnou a využít ji.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října možná bude i v...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském hokeji vyjádří tak,...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným státům vstupují...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i statisícové částky....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz