Škola sázení: Tipovat sportovní zápasy lidé začali už v 17. století

Sázení je ve světe i v Česku nesmírně populární. | foto: Luke MacGregorReuters

3 2009
Stroj na peníze, zábava nebo třeba příčina gamblerství. Kursové sázení vnímá každý jinak. Každopádně je v současné době obrovským fenoménem. Ve škole sázení na iDNES.cz se o sázení na sportovní zápasy dozvíte v několika dílech všechno podstatné.

Kursové sázení je činnost, při které se sázkař snaží odhadnout výsledek určité události a svůj tip je ochoten podpořit sázkou, kterou v případě úspěchu zhodnotí. Záleží na kursu, při jakém sázku uzavřel.

Všeobecně je sázení považováno za formu hazardu, ovšem stejně jako v několika dalších hrách může hráč při kursovém sázení dlouhodobě ovlivňovat svou úspěšnost a nemusí být závislý na přízni štěstěny.

Nad tím, jak tuto úspěšnost ovlivnit kladným směrem a vydělat peníze, lidé přemýšlejí už několik stovek let. Dějiny kursového sázení začaly před několika stovkami let.

Na počátku viditelné historie stojí v roce 1635 pánové Prettyman a Havers, kteří v londýnském Hyde Parku postavili proti sobě své dva koně a na výsledek souboje každý vsadil stejnou sumu, což by se dnes dalo přeložit jako sázka v kursu 2,00. Koně pak dlouhá století formovali kursové sázení a to až do začátku 20. století, kdy vedle zvířat začaly sázky přitahovat i první organizované sportovní soutěže.

Škola sázení

Seriál o kursovém sázení vychází vždy v pátek.

Kursové sázení, tažené především anglicky mluvícím světem, nicméně dlouho přebývalo v jakési poloilegalitě. Jednotlivci se živili jako bookmakeři a obsluhovali svých několik zákazníků. První byznys s hromadným náběrem sázek pak rozjela až americká mafie v 20. až 30. letech 20. století (poměry té doby vykresluje film s duem Redford a Newman – Podraz). V kolébce sázení - Anglii - došlo k úplnému povolení až v roce 1961, Amerika si svůj nesmiřitelný postoj k sázení udržela – až na výjimky typu Las Vegas – dodnes.

Český trh za světem poněkud zaostává. Oficiální historie kursového sázení u nás začala několik měsíců po pádů komunismu, kdy čtyři do té doby ilegální bookmakeři z Chuchle otevřeli sázkovou kancelář Fortuna. Před tím kursové sázky na sport provozovali bookmakeři načerno a zaměřovali se především na dostihy. Volný přístup ke kursovému sázení tak Čechům zprostředkovala až sametová revoluce a od té doby se tržby ze sázek na sport v rámci Česka šplhají k 12 miliardám korun ročně.

Definujícím momentem pro dnešní podobu kursového sázení v Česku i zbytku světa byl nástup internetu. V roce 1994 vláda karibského ostrova Antigua a Barbados schválila zákon, na jehož základě mohly na jejím území vznikat internetové sázkové kanceláře.

Tiket, na kterém sázkař uhodl tři přesně výsledky

Šance vytvořit společnost, která s minimálními náklady může přijímat sázky celosvětové pak přitáhla řadu investorů a společně s internetovou penetrací světové populace roste i počet sázkových kanceláří a online heren. Problémem je právní prostředí, které na možnost přeshraničního hazardu nebylo připraveno a zapříčinilo tak konflikt mezi národními vládami, které nechtěly legalizaci online gamblingu připustit, a internetovými společnostmi. Ty tvrdí, že na základě platných dohod o volném pohybu služeb v rámci jednotlivých společenství mají právo díky licenci získané v jedné zemi nabízet své služby ve všech.

Obecně lze snad říci, že trh ve většině případů směřuje k uvolnění pravidel, což koneckonců potvrdila i Česká republika, která na začátku letošního roku umožnila sázkovým kancelářím spustit internetové služby.

Rostoucí význam internetu, postupující medializace sportu, stále se zvyšující počet sázkařů - to vše vede k obrovskému nárůstu nabídky a rozšiřování služeb. Český sázkař si během imaginární neděle od svého počítače může hned po probuzení vsadit třeba volejbal v Koreji, pokračovat evropským tenisem, po poledni natipovat italský fotbal, následovaný českou hokejovou extraligou a španělským basketbalem. Kdyby se pak sportem přesytil, k dispozici jsou sázky na poslední sérii SuperStar. Americký fotbal pak může zahájit noční směnu. Všechno online, často i s živým přenosem, kde můžete svůj tým tlačit očima k výhře a postupně si zadělat na problémy s vysokým tlakem.

Vítejte ve světě kursového sázení.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Najdete na iDNES.cz