Škola sázení: Tipovat sportovní zápasy lidé začali už v 17. století

Sázení je ve světe i v Česku nesmírně populární. | foto: Luke MacGregorReuters

3 2009
Stroj na peníze, zábava nebo třeba příčina gamblerství. Kursové sázení vnímá každý jinak. Každopádně je v současné době obrovským fenoménem. Ve škole sázení na iDNES.cz se o sázení na sportovní zápasy dozvíte v několika dílech všechno podstatné.

Kursové sázení je činnost, při které se sázkař snaží odhadnout výsledek určité události a svůj tip je ochoten podpořit sázkou, kterou v případě úspěchu zhodnotí. Záleží na kursu, při jakém sázku uzavřel.

Všeobecně je sázení považováno za formu hazardu, ovšem stejně jako v několika dalších hrách může hráč při kursovém sázení dlouhodobě ovlivňovat svou úspěšnost a nemusí být závislý na přízni štěstěny.

Nad tím, jak tuto úspěšnost ovlivnit kladným směrem a vydělat peníze, lidé přemýšlejí už několik stovek let. Dějiny kursového sázení začaly před několika stovkami let.

Na počátku viditelné historie stojí v roce 1635 pánové Prettyman a Havers, kteří v londýnském Hyde Parku postavili proti sobě své dva koně a na výsledek souboje každý vsadil stejnou sumu, což by se dnes dalo přeložit jako sázka v kursu 2,00. Koně pak dlouhá století formovali kursové sázení a to až do začátku 20. století, kdy vedle zvířat začaly sázky přitahovat i první organizované sportovní soutěže.

Škola sázení

Seriál o kursovém sázení vychází vždy v pátek.

Kursové sázení, tažené především anglicky mluvícím světem, nicméně dlouho přebývalo v jakési poloilegalitě. Jednotlivci se živili jako bookmakeři a obsluhovali svých několik zákazníků. První byznys s hromadným náběrem sázek pak rozjela až americká mafie v 20. až 30. letech 20. století (poměry té doby vykresluje film s duem Redford a Newman – Podraz). V kolébce sázení - Anglii - došlo k úplnému povolení až v roce 1961, Amerika si svůj nesmiřitelný postoj k sázení udržela – až na výjimky typu Las Vegas – dodnes.

Český trh za světem poněkud zaostává. Oficiální historie kursového sázení u nás začala několik měsíců po pádů komunismu, kdy čtyři do té doby ilegální bookmakeři z Chuchle otevřeli sázkovou kancelář Fortuna. Před tím kursové sázky na sport provozovali bookmakeři načerno a zaměřovali se především na dostihy. Volný přístup ke kursovému sázení tak Čechům zprostředkovala až sametová revoluce a od té doby se tržby ze sázek na sport v rámci Česka šplhají k 12 miliardám korun ročně.

Definujícím momentem pro dnešní podobu kursového sázení v Česku i zbytku světa byl nástup internetu. V roce 1994 vláda karibského ostrova Antigua a Barbados schválila zákon, na jehož základě mohly na jejím území vznikat internetové sázkové kanceláře.

Tiket, na kterém sázkař uhodl tři přesně výsledky

Šance vytvořit společnost, která s minimálními náklady může přijímat sázky celosvětové pak přitáhla řadu investorů a společně s internetovou penetrací světové populace roste i počet sázkových kanceláří a online heren. Problémem je právní prostředí, které na možnost přeshraničního hazardu nebylo připraveno a zapříčinilo tak konflikt mezi národními vládami, které nechtěly legalizaci online gamblingu připustit, a internetovými společnostmi. Ty tvrdí, že na základě platných dohod o volném pohybu služeb v rámci jednotlivých společenství mají právo díky licenci získané v jedné zemi nabízet své služby ve všech.

Obecně lze snad říci, že trh ve většině případů směřuje k uvolnění pravidel, což koneckonců potvrdila i Česká republika, která na začátku letošního roku umožnila sázkovým kancelářím spustit internetové služby.

Rostoucí význam internetu, postupující medializace sportu, stále se zvyšující počet sázkařů - to vše vede k obrovskému nárůstu nabídky a rozšiřování služeb. Český sázkař si během imaginární neděle od svého počítače může hned po probuzení vsadit třeba volejbal v Koreji, pokračovat evropským tenisem, po poledni natipovat italský fotbal, následovaný českou hokejovou extraligou a španělským basketbalem. Kdyby se pak sportem přesytil, k dispozici jsou sázky na poslední sérii SuperStar. Americký fotbal pak může zahájit noční směnu. Všechno online, často i s živým přenosem, kde můžete svůj tým tlačit očima k výhře a postupně si zadělat na problémy s vysokým tlakem.

Vítejte ve světě kursového sázení.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Najdete na iDNES.cz