Škola sázení: Při sázení na hokej se vyplatí vyhledávat výhodné speciály

Češi byli proti Slovensku favority, ale sázkové kanceláře nabízely mnohem víc možností, na co vsadit. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

19 2010
Hokej ve světovém měřítku nepatří mezi nejsázenější sporty. V Česku ale nejrychlejší kolektivní hra poutá velkou pozornost. Navíc teď, když se prvotřídní hokej hraje na olympiádě. Na co si při sázení na tento sport dát pozor?

Faktory, které ovlivňují tvorbu základních předpokladů, jsou stejné jako u dalších kolektivních sportů: aktuální forma, výhoda domácího prostředí, zdraví a forma klíčových hráčů plus jejich dlouhodobá úspěšnost proti soupeři (obzvláště důležité u brankářů), vzájemná bilance týmů a samozřejmě předpokládaná motivace, s jakou k utkání nastoupí.

Tvorba kurzů

"Faktory, které ovlivňují tvorbu základních předpokladů, jsou stejné jako u dalších kolektivních sportů: aktuální forma, výhoda domácího prostředí, zdraví a forma hráčů."

Spíše směrem k totals jsou pak okrajovější záležitosti ve smyslu velikost kluziště (současný fyzický styl hokeje na užším hřišti obvykle znamená méně gólů) nebo třeba probíhající fáze sezony (na začátku jednotlivých ročníků jsou obvyklejší vyrovnané zápasy s nižším počtem gólů v důsledku velkého objemu fyzické kondice, která stírá rozdíly mezi hráči a naopak technické nerozehranosti).

S megaakcemi typu olympijské hry, mistrovství světa nebo finále ligy se vedle základních nabídek typu zápas, třetina nebo počet gólů objevují i speciály na výkony jednotlivých hráčů. Vstřelí Patrik Eliáš gól? Zaznamená Jágr hattrick? Připíše si Kaberle alespoň jeden bod za nahrávku?

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal, americký fotbal, zimní sporty na olympiádě

Dnešní díl:
Jak sázet na hokej?

V dalších týdnech:
volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), speciální sázky

Bookmakeři se ve snaze rozšíření nabídky pouštějí do stále "méně probádaných prostor" a nabízejí sázkařům další pole, kde se mohou střetnout jejich úsudky. Vzhledem k menší konkurenci (i přes upřednostňování hvězd nabízí každá sázková kancelář trochu jiný výběr), a tudíž nižším "léčebným" účinkům trhu, se v kurzech dá hodnota najít poněkud snadněji než na hlavních trzích.

Jak se tedy pravděpodobnost střelecké úspěšnosti jednotlivých hráčů kalkuluje?

Vychází se ze základních kurzů na utkání. Řekněme, že Češi proti Slovákům byli favorité v kurzu okolo 1,65 a totals byly vypsány vyrovnaně pro hranici 5,5 gólu. Zjednodušeně řečeno se z hlediska matematiky předpokládá, že v zápase padne 5,5 gólů v poměru 70 ku 30 (kurz 1,65 odpovídá zhruba 56procentní pravděpodobnosti vítězství Čechů, při "dělení gólů" se zanedbává remíza), takže by Češi v tomto hypotetickém utkání měli nastřílet 3,85 branky.

Teď nastává alchymie, ve které se mohou značně rozejít odhady bookmakera a každého sázkaře: jak rozdělit tyto góly mezi 20 potenciálních střelců?

Základní orientační měřítko nabízí hráčovy dlouhodobé výkony za reprezentaci a jeho střelecké výkony v klubu. Jaromír Jágr například v letošní sezóně v Omsku nastřílel ve 49 zápasech 22 gólů, čímž měl na celkové střelecké produkci svého týmu zhruba šestinový podíl. Kdyby tento podíl byl schopen zopakovat v reprezentaci, měl by si proti Slovákům ukousnout šestinu z hypotetického objemu 3,85 českých gólů, to je 0,6 gólů.

Forma hráče

"Základní orientační měřítko nabízí hráčovy dlouhodobé výkony za reprezentaci a jeho střelecké výkony v klubu."

Vzhledem k tomu, že toto číslo zahrnuje i možnost více gólů v jednom zápase, dá se ve zkratce říci, že Jaromír Jágr by měl – na základě své klubové výkonnosti – skórovat zhruba se 40 až 45procentní pravděpodobností.

Toto číslo stačí jen upravit o očekávaný rozdíl mezi pozicí hráče v klubu a v reprezentaci. Jaká je jeho opravdu aktuální forma? Bude hráč v první - ofenzivní -, nebo spíš ve čtvrté - udržovací - lajně? Bude hrát přesilovky? Bude se na něj spoléhat v případných rozhodujících momentech (například při závěrečném tlaku soupeře bez brankáře)? Všechny tyto okolnosti lze zahrnout.

Poté máte v ruce pravděpodobnost gólového úspěchu a potřebujete najít výhodný kurz. Ať už na to, že hráč gól vstřelí, nebo naopak bude na kanonýrském suchu.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Ilustrační snímek

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz