Škola sázení: Při sázce na basketbal víc kalkulujte s kvalitou jednotlivců

Když sázíte na basketbal, víc kalkulujte s výkony jednotlivců. | foto: AP

29 2010
Žádný sport vám při sázení nenabídne tolik adrenalinu jako basketbal. Do konce zbývá minuta a tip teče o osm bodů. Stejně ale ještě nemusíte trhat tiket, protože i takový rozdíl může váš favorit stáhnout. Jak sázet na basketbal?

Základní sázkou basketbalu je hendikep, který se snaží určit, jaký je mezi jednotlivými týmy rozdíl. Z velikosti hendikepu pak bookmakeři odvozují kurzy na samotný zápas. Například v duelu, kde je linie hendikepu vypsána na -6,5 se šance favorita na jakoukoliv výhru pohybují v rozmezí 75 až 77 procent.

Jak tedy určit, jaký je mezi týmy rozdíl? Faktory jsou podobné jako v ostatních kolektivních sportech, jejich ohodnocení se ale liší.

Alfou a omegou je kvalita jednotlivců a jejich aktuální forma. Zatímco třeba ve fotbale či hokeji se akcentuje forma celého týmu a chybějící jednotlivec (i když to je Messi nebo Crosby) obvykle nedokáže změnit favorita v outsidera, basketbal je v tomto smyslu odlišný.

Forma hvězd

Alfou a omegou je kvalita jednotlivců a jejich aktuální forma. Zatímco třeba ve fotbale chybějící jednotlivec nedokáže změnit favorita v outsidera, basketbal je v tomto smyslu odlišný.

Třeba nepřítomnost Kobeho Bryanta v týmu Los Angeles Lakers v hendikepovém vyjádření může znamenat až pět bodů. A to má kouč Phil Jackson k dispozici hodně silnou rotaci. V evropských soutěžích, kde je obvykle lavička méně kvalitní, může být tento rozdíl ještě větší.

Dobře vyhodnocená včasná informace o zranění nebo třeba správně odhadnuté šetření klíčových hráčů nabízí zřejmě největší value, jaký basketbal může poskytnout.

Dalšími vlivy, které je možno zahrnout do kalkulací, je třeba schopnost čelit hernímu stylu protivníka (některé týmy mají například problém bránit rychlé protiútoky).

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená

Dnešní díl:
Jak sázet na basketbal?

V dalších týdnech:
americký fotbal a baseball, volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), zimní sporty, hokej, speciální sázky

V basketbale hraje větší roli i rozpis zápasů, jejich návaznost, cestování mezi nimi a z toho plynoucí únava týmů. V evropských pohárech je pak nutno zakalkulovat temperamentnější prostředí především na Balkáně.

Do dlouhodobých sázek v evropském basketbale je potřeba dále započítat kvalitu trenéra a především ekonomickou sílu týmu. Skutečnost, jestli si může dovolit nahradit dlouhodobě zraněného hráče nebo posílit základní rotaci další hvězdou, může být před vrcholem sezony klíčová.

Druhou sázkou vedle hendikepu, který hledá 50-50 šanci a nabízí tedy "even" kurzy, jsou totals - sázky na počty bodů. Ty se obvykle odvozují od dlouhodobých bodových průměrů jednotlivých týmů, přičemž v případě střetu ofenzivního a defenzivního stylu je nutno rozhodnout, který tým bude udávat v zápase tempo.

Přikloníte se na stranu Phoenixu (v této sezoně průměrně téměř 218 bodů v zápase), nebo Charlotte (188)?

Důležitou změnou pro kalkulaci linie totals může být aktuální změna kouče, zranění klíčového střelce nebo naopak přítomnost skvělého obranáře, který tuto střeleckou hvězdu dokáže eliminovat.

Totals

Důležitou změnou pro kalkulaci linie totals může být aktuální změna kouče, zranění klíčového střelce nebo naopak přítomnost skvělého obranáře.

Současná snaha sázkových kanceláří o odlišení se od konkurence tlačí bookmakery k rozšíření nabídky, a tak kromě klasických událostí na celkový počet bodů v zápase lze u některých sázkovek objevit i kurzy na počty nastřílených bodů v jednotlivých čtvrtinách, poločasech nebo třeba bodové hranice jednotlivých týmů.

"Nejnovějším" experimentem na evropské scéně, který se po nějaké době opět začal vracet do nabídek, jsou totals linie na výkony jednotlivých hráčů. Ať už co se týče klasických nastřílených bodů, nebo též doskoků, nahrávek a zisků.

Ačkoliv tyto nabídky působí poněkud zastrčeně, právě tady se dá nejčastěji najít edge. Protože pokud v některé výše zmíněné kalkulaci udělal bookmaker chybu, největší edge najde pozorný sázkař právě tady.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Najdete na iDNES.cz