Škola sázení: Když sázíte na tenis, koukejte na aktuální formu a povrch

Plánujete během Australian Open sázet na tenis? Hledejte detailní informace o hráčích, pak můžete získat před bookmakery náskok. | foto: AP

15 2010
Tenisové Australian Open se blíží. Těší se i spousta sázkařů, kteří u internetu a teletextu plánují strávit hodiny denně. Přečtěte si, jak sázet na tenis.

Asi žádnému sportu z hlediska sázení neprospěl nástup internetu tolik jako tenisu. Krytí turnajů ze všech koutů světa, vedle zápasů a setů sázky na gemy i jednotlivé body, možnost tradingu in running zápasů na sázkových burzách.

Výhoda

Zatímco v kolektivních sportech je nutno nahlédnout do hlavy desítkám hráčů, v tenise stačí otipovat pouze dva.

Specialista, který se dokáže orientovat ve stovkách hráčů a hráček cirkulujících po světě ATP a WTA, zná jejich zvyky, silné stránky i slabiny, má proti sázkařům orientovaným na ostatní sporty jednu zásadní výhodu. Zatímco v kolektivních sportech je nutno nahlédnout do hlavy desítkám hráčů, v tenise stačí otipovat pouze dva.

A především: ve fotbale či hokeji se často stává, že horší tým vyhraje náhodným gólem nebo chybou rozhodčího. Tenisový zápas vždycky vyhraje lepší. Těch minimálních 48 míčků štěstím uhrát prostě nejde.

Tenisový zápas se nevyhrává raketou, pinkat míč přes síť dokáže každý. Tenisový zápas se rozhoduje v hlavě. To jsou slova Johna McEnroa. A lidský mozek je uzpůsoben tak, aby si nejsilněji pamatoval ty nejaktuálnější pocity. Zapomeňte tedy na žebříčky ATP (Entry i Race), na několik týdnů staré vítězné šňůry, na kouzla nových trenérů a podobně. Posledních pět týdnů, čtyři až pět turnajů - to byste měli brát v úvahu.

Škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal

Dnešní díl:
Jak sázet na tenis?

V dalších týdnech:
házená, basketbal, volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), americký fotbal a baseball, zimní sporty, hokej, speciální sázky

Podívejte se, s kým váš favorit i jeho soupeř v posledních týdnech hrál a jak. Vyhodnoťte si, co to říká o hráčově formě. Prohrát pětkrát za sebou v prvním kole na antuce po vyrovnaných zápasech se zatím bezejmennými španělskými specialisty může v určitých případech značit lepší formu než porazit na trávě tragické hvězdy a lá Davyděnko nebo Del Potro.

Na základní kalkulaci by tohle mělo stačit. Povrch v ní hraje zásadní roli. Tenis je díky odlišným typům kurtů jakýmsi vícebojem v jednom. Schopnost daného hráči se povrchu přizpůsobit nebo délka přípravy na něm hraje především zkraje antukové/betonové/travnaté šňůry zásadní roli.

V hlavě je obvykle nutno hledat odpovědi na další zákonitosti. Například značně - v prospěch jednoho - vychýlenou bilanci vzájemných zápasů jinak vyrovnaných hráčů. Někdy nesedí styl hry, jindy je na vině třeba neschopnost se přizpůsobit levorukému protihráči.

Typickým příkladem jedné takové alergie byl v minulosti třeba Wayne Ferreira, který v jedenácti zápasech proti André Agassimu neuhrál jediné vítězství.

Podobně pak mají hráči rádi (nebo naopak neradi) určité turnaje. Jevgenij Kafelnikov dokázal vypustit kdejaký turnaj, ale když došlo na moskevský Kremlin Cup, byl neporazitelný (od roku 1997 jej vyhrál pětkrát v řadě). Bookmakeři se na tuto motivaci obvykle dokázali připravit.

Série

Daleko méně viditelné - a tedy s vyšší šancí najít v kurzu value - jsou negativní série.

Daleko méně viditelné - a tedy s vyšší šancí najít v kurzu value - jsou negativní série. Tušíte například, který turnaj nesnáší hvězda českého tenisu Radek Štěpánek? Jedním z největších kandidátů je rozhodně Indiana Wells. Hráč druhé světové desítky tu během posledních sedmi účastí uhrál druhé kolo jednou.

Posledním střípkem do skládačky mohou být aktuální informace. Experti obvykle doporučují vynechat velké rozhovory (co má taky hráč připravující se na Wimbledon říkat jiného, než že cítí formu a pokusí se dostat co nejdál?) a naopak pokoušet se číst mezi řádky originálních materiálů. Zkrátka, hráč držící se na videu z tiskové konference malého turnaje někde v Jižní Americe za rameno a připouštějící, že hra soupeře, jehož potká v příštím kole, mu zrovna nesedí, to je přesně typ informace, která vás může dostat před bookmakery.

Nejzkorumpovanější hra světa sportu?

Davyděnko, Vasallo Arguello, Starace, Istomin.

A spousta dalších.

Zvěsti o domluvených zápasech v prvních kolech malých turnajů se v poslední době dostaly na titulní stránky novin a ohrožují důvěryhodnost tenisu.

ATP proto vytáhla do boje, sázkové kanceláře i burzy taktéž. A podle mnohých více méně úspěšně.

Povinnost sázkových kanceláří informovat ATP o každém podezřelém zápase vytvořila prostředí, kde si každý hráč plánující pustit zápas, zahrává zásadním způsobem se svou kariérou. Pokud na tom totiž chce vydělat, bude to někde vidět.

Což by mělo čistotě tenisu prospět.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz