Škola sázení: Když kurz v Evropě může ovlivnit sázka v Asii

Kurzy v Asii ovlivňují kurzy na dalších trzích, i Evropě. | foto: Profimedia.cz

17 2009
Sázkařský svět je rozdělen na zhruba čtyři kontinenty, které se ale zásluhou globalizace stále více propojují. Sázka v Austrálii tak může rozhýbat bookmakery v Londýně.

Zároveň si ale sázkařský trh stále ještě uchoval odlišnosti jednotlivých kontinentů. Asie, Amerika, Evropa a burzy. Na tyto části se zjednodušeně rozpadla sázkařská Pangea.

Škola sázení

Největším kontinentem, co se týká počtu i objemu sázek, je Asie. Lidé tam zkrátka mají hazard v krvi. Alfou i omegou sportovních sázek v Asii je fotbal. Asijští bookmakeři, usazení v Singapuru či Macau, nabírají na zápasy Premier League nebo La Ligy sumy, o kterých se evropským bookmakerům ani nezdá. Jejich marže jsou nejnižší, limity naopak nejvyšší a všichni velcí sázkaři a syndikáty se soustředí sem.

Obrovský objem peněz dává velkým kancelářím možnost efektivně balancovat kurz, a asijští bookmakeři jako SBObet či IBCbet jsou tak paradoxně hlavní silou v definování "pravdivého" kurzu na evropský fotbal.

Američané čekají na zrušení Bushova zákazu

Zatímco Asiaté se baví především fotbalem a další sporty mají nabídce, "aby se neřeklo", Američané zase inklinují ke svým sportům a fotbal (soccer) nechávají stranou. Americký fotbal, baseball a basketbal. Tyto tři sporty, v profi i vysokoškolském podání, ovládají místní sázkařskou scénu.

Americké sázkařské prostředí je dirigováno hlavně z karibských ostrovů a momentálně čeká, jestli mu prezident Barack Obama nedá impulz zrušením Bushova zákazu sázení po internetu. Ten by nastartoval příliv financí do systému, a americké sázkové kanceláře by mohly zpět převzít dominanci na trhu.

Zatím si udržují převahu na výše zmíněné sporty, kde kurzy, hendikepy a totals od kasín v Las Vegas a kanceláří jako Pinnacle nebo 5Dimes opisuje zbytek trhu. Na NFL, MLB i NBA pak mají samozřejmě i nejvyšší limity.

Evropa je rozdrobena na menší společnosti

Mezi Asií a Amerikou si pak svým specifickým životem žije Evropa. Podobně jako historicky celý kontinent, je i ten sázkařský rozdrobený na desítky menších i větších kanceláří, což drobí sílu evropského trhu v porovnání s asijskými nebo americkými hegemony.

Na druhou stranu, vysoká konkurence nutí bookmakery vycházet vstříc zákazníkům, takže co se týká šíře nabídky (futsal i pesapallo či 4. italská fotbalová i 3. švédská hokejová), nemají evropské kanceláře soupeře.

Navíc, národnostní různobarevnost nutí sázkové kanceláře budovat lokalizované stránky podpořené místním marketingem a zákaznickou podporou, takže pro neprofesionálního sázkaře je asi stále nejlepší svou sázkovku hledat mezi Islandem a Uralem.

Nabídněte kurz a uzavřete sázku

Evropskou alternativou pro největší soutěže, nejsledovanější zápasy a koňské dostihy (a též trading - zvláštní pododvětví kurzového sázení) jsou pak sázkařské burzy, které v současnosti symbolizuje úspěch přirozeného monopolu - Betfairu. Sázková burza je prostor, kde sázkaři mohou sami nabídnout kurz, nebo určitou výši kurzu požadovat. Pokud dojde ke shodě mezi dvěma stranami, systém uzavře sázku a burza si vezme desátek.

Problémem zůstává nerovnoměrné rozložení zájmu. Zatímco na sledovaný tenis nebo Premier League není problém nalézt protistranu k uzavření sázky, u menších soutěží zůstává často požadavek nevyslyšen.

Mezi těmito čtyřmi kontinenty cirkuluje odhadem 95 procent světových sportovních sázek. Zhruba pětina těchto peněz - ovšem seriozní čísla neexistují, jde jen o spekulace - je považována za sharp/wise. Pochází od sázkařů, kteří mohou mít lepší informace než bookmakeři, respektive mají prokazatelně úspěšnou minulost.

Zejména tyto peníze pak hýbou trhem. Sázkové kanceláře jednoduše podle přicházejících peněz upravují své kurzy a sledují, jestli své kurzy (linie hendikepů/totals) změnili tvůrci trhu (pro fotbal Asie, americké soutěže Američané).

Díky tomu jedna nevelká sázka singapurského syndikátu na český fotbal může mít vliv na to, v jakém kurzu si budete na svou oblíbenou Spartu nebo Slavii sázet vy.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz