Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Alois Hadamczik na začátku 90. let obvinil hokejisty Olomouce ze sázení na vlastní zápasy. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

26 2014
Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském hokeji vyjádří tak, že se s ničím podobným nesetkal. Český sport zažil v minulosti několik sázkařských afér, ovšem bývá složité dokázat vinu a potrestat konkrétního člověka. Připomeňte si pár známých případů.

HOKEJ

Sázení na hokejové zápasy je v českém sportovní prostředí dlouhodobě zajímavým úkazem. Všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl, nebo lépe řečeno - chybí důkazy. Na začátku 90. let dokonce v jedné z afér figuroval bývalý reprezentační trenér Alois Hadamczik.

Jako začínající kouč přišel z Německa do tehdy prvoligové Olomouce, ale na podzim 1992 byl z klubu vyhozen. Hadamczik obvinil několik hráčů, že si přilepšují sázením ve Fortuně. Kapitán týmu Jiří Dopita se spoluhráčů zastal: „Nevím nic o tom, že by někteří naši hráči ve Fortuně na zápasy Olomouce sázeli.“ Hadamczik se chystal bránit u soudu, pak se k celé věci odmítl vyjadřovat.

Sázky v hokeji

  • 2005 - v norské lize byli čeští hokejisté nařčeni z toho, že sázejí na vlastní zápasy (více ZDE)
  • 2010 - v lednu sázková kancelář Tipsport stáhla z nabídky utkání 1. ligy mezi Jihlavou a Hradcem Králové, na remízu totiž mířilo 80 procent sázek a duel opravdu nerozhodně skončil (více ZDE)

O deset let později zase plzeňský útočník Radek Duda naznačil, že tehdejší kapitán Josef Řezníček (dnes ředitel extraligy) ovlivňuje výsledky. Řezníček navíc figuroval také v olomoucké kauze, o bývalém obránci se vědělo, že sází. „Ale nedávám na tikety české soutěže,“ hájil se.

V sezoně 2002/2003 sázková kancelář Tipsport stáhla z nabídky dvě utkání Vítkovic kvůli tomu, že se množily sázky na remízu. V médiích se tehdy probíralo, že také hokejisté Karlových Varů jsou tlačeni k tomu, aby ovlivňovaly výsledky.

Podobně jako teď situaci řešilo vedení soutěže, výsledkem bylo, že Tipsport omezil sázky na třetiny. Ty však nadále zůstávají velkým lákadlem, těžko se při nich odhaluje manipulace. „Sázení je běžné,“ by možná ještě teď lidé z českého hokeje anonymně potvrdili.

TENIS

Ještě lehčí je ovlivnit výsledek utkání v tenise. Člověk je na to sám, nepotřebuje hledat kumpány. Proto zejména na turnajích nižší kategorie sázkařské gangy hledají možnosti, jak si vydělat peníze. Před sedmi lety skandál dosáhl dokonce až mezi profesionály. Rus Nikolaj Davyděnko vzdal zápas třetího kola, přitom byl obhájce titulu, ale na soupeře byl vysoký kurz...

Český tenista Jan Henrych pak popisoval, jak byl do kauzy s podplacenými zápasy vtažen. „Někdo mi zavolal z recepce na pokoj, jestli nechci prohrát. Odmítl jsem. Myslím si, že kdo to vezme, je úplný blázen.“

Roger Federer

"Když jsem slyšel, že někdo sází na vlastní zápasy, byl jsem šokován.“

Davyděnka nakonec ATP obvinění zbavila, doživotní zákaz činnosti udělila Danielu Köllererovi z Rakouska za sázení na vlastní zápasy předloni. Sem tam proběhne sdělovacími prostředky pár nepodložených obvinění.

Letos v srpnu popudlivě zareagoval na Facebooku nejlepší český hráč Tomáš Berdych. „Dostávám šílené zprávy! Rád bych vám řekl, že můj vztah k sázení je 0. Nezajímá mě a nikdy zajímat nebude! Neznám a nechci znát systém a principy sázení! Tak dost!!!“

FLORBAL

„Počítali jsme s tím, že se to jednou ve florbale objeví,“ říkal v únoru 2011 Filip Šuman, prezident České florbalové unie. Komentoval kauzu ohledně zápasu mezi pražským SSK Future a Libercem, který hosté jako outsideři vyhráli 7:3. Na utkání si navíc u Fortuny několik lidí vsadilo půl milionu korun.

Jenže opět nebyly k dispozici konkrétní důkazy, florbalová unie ani policie nikoho nepotrestaly. A Šuman dnes tvrdí: „Je smutné, že nejsme schopni ovlivnit, na jaké soutěže se dá sázet.“ Ani z florbalistů totiž podezření ze sázení na vlastní zápasy nepůjde jen tak smýt...

FOTBAL

Na závěr nejmasovější sport s nejrozsáhlejší kauzou. Sázkařská mafie z Asie údajně rozšířila svou činnost také na území Česka. Policie loni v září zatkla hráče z různých soutěží včetně první ligy a obvinila je ze sázení na vlastní utkání. Do případu byl zapleten třeba i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr.

Detektivové z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality spolu s fotbalovými šéfy kauzu vyšetřují. Ovšem soud ještě kvůli čekání na znalecké posudky nezačal. Disciplinární komise FAČR nejprve zakázala 11 obviněným fotbalistům hrát, verdikt však přehodnotila odvolací a revizní komise.

Teď se už více než půl roku o podplacených zápasech ve fotbale nemluví. To však neznamená, že neexistují...

Nejčtenější

Další z rubriky

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Najdete na iDNES.cz