Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

Zápasy na amatérské soutěže sázkové kanceláře nabízejí kvůli vysoké poptávce. | foto: Michal ŠulaMF DNES

26 2014
Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize juniorů znovu otevřela diskuzi o smyslu sázení na amatérské soutěže, kde se dají zápasy snadno ovlivnit a přivydělat si je pro hráče velkým lákadlem. „Možnost vsadit si na tato utkání poskytujeme kvůli co nejširší nabídce,“ hájí se české sázkové kanceláře. Nekalé sázky jdou navíc snadno odhalit.

„Je špatně, že je mládežnický hokej v sázkách,“ tvrdí třeba Robert Reichel, člen zlaté hokejové generace a dnes kouč litvínovské juniorky, kde celá aféra začala. Brankář Patrik Spěšný dostával SMS zprávy od sedmnáctiletého hráče z Českých Budějovic, aby ovlivnil jejich páteční vzájemný zápas.

Věc vyšetřuje policie a zareagovalo také vedení Českého svazu ledního hokeje. Prezident Tomáš Král navrhne Asociaci provozovatelů kursového sázení (Apkurs) svolání schůzky, kde se bude probírat vhodnost sázení na juniorské soutěže.

„S panem Králem máme velmi korektní vztahy, jsem přesvědčený, že se dobereme závěru, se kterým budou obě strany spokojeny,“ uvedl Marek Herman, ředitel Apkursu.

Téma o sázkách na juniorský hokej a další amatérské soutěže Čtěte v úterním vydání MF DNES

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Jenže těžko říct, zda výsledkem jednání bude zrušení podobných sázek. Podle vyjádření největších českých sázkových společností se dá čekat spíš opak, maximálně nějaké omezení. „Snažíme se zákazníkům v rámci silného mezinárodního konkurenčního prostředí nabízet co možná nejširší a nejpestřejší nabídku sázek a sázkových příležitostí. Také reagujeme na podněty a přání samotných sázkařů,“ řekl Lubomír Ježek z Tipsportu, u nějž si údajně chtěl českobudějovický junior vsadit.

Podobně se hájí i Synot Tip, který má v nabídce dokonce zápasy fotbalové 1.A třídy, tedy šesté nejvyšší soutěže. „O risk se v žádném případě nejedná, jelikož tyto sázkové příležitosti je vesměs možné uzavírat pouze jako ‚sólo sázky‘, navíc s omezeným vkladem ve výši pět set korun,“ tvrdí mluvčí Magda Pekařová.

Fortuna na utkání juniorské hokejové extraligy poskytuje pouze „live sázky“, kdy není dopředu známý kurz, takže domluva aktérů před začátkem zápasu je ztížená. „Bookmakeři navíc mohou na podezřelou sázku reagovat okamžitě,“ dodává mluvčí Petr Šrain a upozorňuje na termín „risk managment.“

Co to je? Každá sázková kancelář má propracované mechanismy, kombinující počítačové systémy s lidským faktorem, které dokážou nekalé sázky rychle odhalit.

Sázky na amatéry

  • V roce 2011 řešila Fortuna ve spolupráci s policií a florbalovou unii podezřelé sázky na souboj o postup do play-off mezi SSK Future a Libercem, který překvapivě vyhrál 7:3. (více ZDE)
  • Loni na podzim vypukl sázkařský skandál ve fotbale, který se dotýkal i první ligy a přesáhl české hranice. Hráči měli na přání gangu sázkařů ovlivňovat výsledky. (o celé kauze čtěte ZDE)

„Něco jiného je, když si někdo vsadí třeba na zápas Barcelony proti Realu dvojku za kurz - dejme tomu - 3:1 milion korun, to bookmaker vezme bez problému, o tom jsem přesvědčený. Ale když někdo bude chtít vsadit milion na juniorskou ligu, tak bude mít problém,“ popisuje Šrain.

Právě proto firmy sázky na juniorský hokej nebo vesnický fotbal obhajují a zatím neuvažují o tom, že by je stáhly z nabídky.

Na druhou stranu ani to by nemuselo sázkařské aféry z amatérských soutěží zcela odstranit. Vždyť loni na podzim se řešila kauza v juniorském fotbale, kdy probíhaly nekalé sázky na asijských trzích.

„Podvodnou sázku na juniorskou soutěž u legálního provozovatele v České republice není schopen nikdo realizovat. To prostě nejde,“ myslí si Herman.

Jak to tedy bylo v případu nezletilého českobudějovického hokejisty, kterému by navíc správně ani neměla být sázka umožněná? A bude někdo potrestán?

Nejčtenější

Další z rubriky

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz