Sázkaře nejvíc zaskočilo vyřazení Štěpánka

Radek Štěpánek | foto: ČTK

24 2008
Melbourne - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jedním z pozorných diváků byl během prvního týdne Australian Open na dvorcích v Melbourne Parku také šéf sázkové kanceláře Tipsport Vratislav Randa. V tradičním souboji s tenisovými sázkaři má prý zatím jeho společnost mírně navrch, když k největším překvapením patřilo vyřazení Radka Štěpánka hned v 1. kole.

Naopak údajná aféra s podezřelými sázkami na Rusa Davyděnka je podle něj hodně nereálná.

Jaká je aktuální bilance souboje vašich bookmakerů s tenisovými sázkaři po první polovině letošního Australian Open?
Zatím máme asi mírně navrch. Ze začátku to sice pro nás nebylo moc dobré, kromě našich tenistů vyhrávali favorité, ale těsně před odletem domů už se na přelomu prvního a druhého grandslamového týdne nějaká překvapení dostavila.

Dosavadní největší překvapení?
Kupodivu to byl zápas českého hráče - největší prohrou sázkařů bylo vyřazení Radka Štěpánka hned v prvním kole Američanem Spadeou. Překvapivé je i symbolické druhé místo z počátku turnaje, které patří prohře dalšího českého tenisty Ivo Mináře. I přes poměrně malý kurz na jeho výhru mu lidé hodně věřili, zřejmě měli dost informací, že jeho soupeř Hernandez toho na tvrdém povrchu nikdy moc neuhrál. Zápas Mináře byl podle množství přijatých sázek ještě hranější než třeba zápas Lucky Šafářové.

A největší zahraniční šoky?
Jak jsem říkal, zpočátku nic moc, favorité pravidelně postupovali. Ale první turnajový pátek už překlopil misku vah mírně na naši stranu - nečekaně brzy vypadli třeba Roddick, Mauresmová nebo Kuzněcovová. Na druhou stranu ale ti nejvíce hraní favorité jsou stále ve hře - lidé rádi sází na celkové vítěze, takže dlouhodobé sázky třeba na Federera či Šarapovovou stále běží.
 
O sólo zápasy Federera zájem není?
Na první pohled to vypadá, že kurs vypsaný na Federera ve výši například 1,02:1 ani moc sázet nejde, ale sázkaři si to často dávají do akovek a i na těchto minikursech dost proděláváme. Vypsat se to musí, ale Roger opravdu moc neprohrává. Za poslední roky snad jen na olympiádě v Aténách s Berdychem, jednou dvakrát ve finále grandslamu a ojediněle loni na podzim dvakrát s Caňasem, ale jinak je to stálice a sázkaři to dobře vědí. 

Tenisový svět žije poslední dobou údajnou sázkařskou aférou kolem skrečovaného zápasu Rusa Davyděnka s argentinským outsiderem Arguellem. Co si o celé kauze myslíte?
Zdá se mi to celé hodně podivné. Myslím si, že hráči ze špičky žebříčku by něco podobného jen stěží riskovali, na prize money si díky výhrám mohou vydělat nesrovnatelně více peněz a ještě bez jakéhokoliv rizika. I proto mě tahle aféra překvapila, kdyby se týkala třeba 50. hráče žebříčku, dalo by se pochopit, že si tímhle způsobem zkusí přivydělat, ale Davyděnko, který byl tou dobou čtyřka... U takhle dobrého hráče mi to vyrazilo dech, je to hodně zvláštní případ. Možná je za tím něco jiného než peníze ze sázek...
 
Vám by podobná podezřelá sázka nemohla finančně uškodit?
Domnívám se, že nikoliv. Nás už hodně překvapilo, že ta internetová sázková kancelář loni v létě vůbec na ten inkriminovaný a podezřelý zápas Davyděnka přijala tak vysokou částku. V našem vnitřním systému by podobný tip nemohl zůstat bez povšimnutí. Máme svou vlastní kontrolu, všechny přijaté sázky vidíme on-line, a pokud někde vyskočí něco neobvyklého, hned se o tom dozvíme a reagujeme.

Jak to konkrétně funguje v praxi?
Je naprosto běžné, že když je někdo favorit a má nízký kurz třeba 1,2:1, tak na jeho výhru přijmeme třeba 95 % sázek, vidíme to ve statistikách. Ale když se to malinko začne hýbat na druhou stranu, naši bookmakeři hned zbystří. Každá přijatá sázka je vidět on-line, když je velký náběr na překvapení, tak bookmakeři zareagují nejprve sníženým kursem, ale když je opravdu něco podezřelého, zápas je stažen.

Takže pokud tedy má sázkař nějaký zaručený tip, nemá vůbec šanci jej vsadit?
Samozřejmě někdo může vícekrát za malé peníze něco vsadit, ale nám to pak hned v naší centrále vyhodnotí jako dost nezvyklou sázku a už jsme ve střehu. Sázky s velkým finančním obnosem se navíc hned objeví na obrazovce u  bookmakera, který má službu, situaci aktuálně vyhodnotí a teprve on může sázku přijmout nebo odmítnout. Takže když někdo třeba přijde vsadit deset tisíc proti Davyděnkovi, tak to zaměstnanci na pobočce neumožní počítač přijmout, dokud bookmaker na centrálne nezadá ok. Takže například pětistovku proti Davyděnkovi jako první sázku určitě přijmeme, ale jakmile jich začne přibývat nebo někdo přijde s opravdu nezvykle velkou částkou, ihned reagujeme. A jen pro zajímavost - na ten inkriminovaný zápas Davyděnka si tenkrát u nás na dvojku v podstatě nikdo nevsadil.

Netratíte třeba ani na často předvídatelných zápasech čtyřher?
Debly jsou sice o něco rizikovější, ale tomu se přizpůsobuje strategie. Bookmakeři jsou totiž výrazně opatrnější v kurzech, samozřejmě pozorně sledují, když někdo postupuje ve dvouhře, a jak se někdy stane, raději souběžně rozehranou deblovou soutěž vypustí, a tomu pak odpovídají i  kursy. Bookmaker si může v počítači nastavit limit, nad který na nejistý zápas čtyřhry nepřijme sázku. Když mu pak na obrazovce naskočí, že na konkrétní dvojici si dejme tomu v Hodoníně vsadí někdo tisícovku, tak sázku vezme, ale když za chvíli bude chtít v Břeclavi někdo na stejný zápas vsadit znovu tisícovku, tak už to třeba nevezme.
 
Organizátoři Australian Open letos na základě zmíněné aféry Davyděnko poprvé po dlouhých letech neinstalovali přímo v Melbourne Parku sázkařský stan, kde mohli lidé dříve pohodlně sázet. Je to účinný zákrok, nebo spíše gesto pro veřejnost?
Je to podobné jako u všech neřestí - když posunete stan o sto metrů dál, problém se tím nevyřeší. Je to spíše gesto, vždyť pobočky místní sázkové kanceláře TAB, kde lze běžně vsadit, jsou dvě stanice tramvají od tenisového areálu...

Jaká je kurzová nabídka vašich australských kolegů?
Oproti naší české je opravdu hodně malá, máme mnohem pestřejší a bohatší. Australané na domácí gradslam moc neumí vypisovat kurzy, třeba kurzy na zápasy domácích hráčů jsou hodně fandovské, a když jsme na Australian Open byli v roce 1996, dokázali jsme si díky tomu prakticky pokrýt většinu nákladů na cestu. Byl tu i jeden náš bookmaker, který ihned odhalil chybně vypsané kurzy, takže jsme tehdy v Melbourne vsadili devět sázek, všechny na outsidery a všechny jsme trefili! Samozřejmě že jsme měli i velký kus štěstí, protože není obvyklé trefit devět outsiderů, ale jak vidno i letos, nabídka je opět slabá a dají se tam opět najít dobré věci pro sázkaře.

Mají čeští tenisoví sázkaři některý z grandslamových turnajů oblíbenější?
Myslím si, že ne, všechny čtyři velké turnaje se těší podobnému zájmu. Obecně nerozhoduje ani tak hrací povrch nebo třeba časový posun, ale spíše období, ve kterém se hraje. Takže třeba French Open má v tomhle asi nevýhodu, neboť v jeho termínu ještě vrcholí fotbalové ligy, které jsou mezi sázkaři zdaleka nejpopulárnější. Ale konkrétně na leden a Australian Open naopak sázkaři speciálně čekají, protože je to vždy první velká akce roku.

Rok 2008 je velkými sportovními akcemi přímo nabitý, jak se na něj chystáte?
Letos očekáváme dva hlavní vrcholy - fotbalové EURO v Rakousku a Švýcarsku a olympijské hry v Pekingu. Hodně lidí si myslí, že jsou to sázkařsky srovnatelné vrcholy, ale fotbal pořád jasně na celé čáře vládne. Olympiáda je letos zpestřením roku, ale se sázkařským významem EURA je nesrovnatelná. Sázkaři hrají fotbal nejraději, a zvláště velké turnaje za naší účasti, díky tomu bude EURO 2008 bezpochyby náš letošní vrchol.

A jaký byste vypsal kurs na to, že Roger Federer letos poprvé v kariéře vyhraje na Rolland Garros?
3:1!

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Najdete na iDNES.cz