Hašek, či Sobotka? Názor na příštího premiéra rozdělil i sázkovky

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek ve Sněmovně při jednání o důvěře Rusnokově vládě. | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2013
Kdo věří, že po volbách bude sestavením vlády pověřen Miroslav Kalousek z TOP 09, může na tom i zbohatnout. Sázková kancelář Fortuna na tuto možnost nabízí kurz 1000, to znamená, že za stovku byste dostali rovných 100 tisíc korun. Fortuna vidí jako příštího premiéra hejtmana Michala Haška z ČSSD, Tipsport zase věří víc předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi.

Na to, že dá prezident Miloš Zeman šanci spíš prvnímu místopředsedovi sociální demokracie Haškovi, byl dopoledne u Fortuny kurz 1,75, na Sobotku 1,9. Za sto vsazených korun by tedy v případě, že by vládu sestavoval jihomoravský hejtman a prezidentův oblíbenec, činila výhra 175 Kč, v případě Sobotky by byla výhra o patnáct korun vyšší.

Bookmakeři to tedy vidí vyrovnaně, ale mírně navrch má u nich Hašek. Outsidery s nejmenší šancí jsou u Fortuny Tomio Okamura (kurz 500) a ještě menší šanci s astronomickým kurzem 1000 má u nich exministr financí Kalousek.

Konkurenční Tipsport naopak nabízí Sobotku v kurzu 1,5, v Haškově případě činí výhra rovný trojnásobek. Takový rozdíl mezi sázkovými kancelářemi je velmi neobvyklý. Většinou se v případě velkých sportovních utkáních kurzy liší maximálně o desetinku. Mimochodem na Kalouska je u největší české sázkové kanceláře kurz střízlivější - "jen" stopadesátinásobek.

Nejrůznější sázky na politiku nabízejí před volbami i Sazka, Synot Tip a další menší sázkové kanceláře. Sází se třeba na to, která strana se dostane do Sněmovny, kdo vyhraje volby v Praze nebo ve Středočeském kraji či na souboje jednotlivých stran a dokonce jednotlivých kandidátů. Třeba na to, zda víc preferenčních hlasů bude mít Miroslava Němcová z ODS nebo Andrej Babiš z hnutí ANO. Favoritkou je Němcová (kurz 1,5), Babišovi věří bookmakeři méně (kurz 2,25).

Nejméně jasno mají bookmakeři u Strany práv občanů Zemanovci, kde vidí šance padesát na padesát. Vsadit se dá i třeba na to, jestli se do Sněmovny dostanou zpěvák Daniel Hůlka (SPOZ), skokan na lyžích Jakub Janda (ODS) či herec Martin Stropnický (ANO). V jeho případě to považují bookmakeři za jisté. Kurz 1,01 dává výhru korunu navíc za stovku, zato na jeho nezdar je vypsán atraktivnější kurz 8 (výhra 800 Kč za sto vsazených).

Sázky na fotbal a hokej vedou, ale zájem o politiku roste

"Zájem o sázení na politiku roste, třeba na prezidentskou volbu u nás lidé prosázeli 30 milionů korun, což už je i pro nás relevantní částka. A parlamentní volby jsou pro nás příležitost ukázat kurzové sázení i lidem, kteří fotbal nebo hokej nesledují. Ale pořád je to tak, že když se hraje atraktivní fotbalové utkání třeba na mistrovství Evropy, lidé na něj vsadí asi 10 milionů, zatímco teď jsme na volby zatím nabrali sázky za více než 6 milionů," srovnává mluvčí Fortuny Petr Šrain zájem o sázky na politiku a sport.

Těch o něco více než šest milionů korun je podle něj srovnatelné s běžným zápasem české fotbalové ligy s jasným favoritem se zajímavým kurzem alespoň 1,4 nebo 1,5, tedy typově pokud například hraje doma pražská Sparta se Slováckem.

Právě tak nízký kurz sázková kancelář Chance dokonce vypsala na to, že se úřadující šéf ODS Martin Kuba vůbec nedostane do Sněmovny, že ho voliči "vykroužkují". "Je to věc, kterou jsem zaznamenal. Nevím, komu stojí za to věnovat tomu takovou pozornost. Je to pro mě překvapující," komentoval to v předvolebním rozhovoru pro iDNES.cz Kuba. (najdete ho zde)

"Tuhle sázku jsme měli vypsanou několik dní, teď už ji nemáme," potvrdila mluvčí Chance Markéta Světlíková. "My jsme minulý týden měli na parlamentní volby náběr přes půl milionu," uvedla. Už z toho plyne, že se to se sázením na atraktivní sportovní utkání nedá srovnávat, ale mluvčí vysvětlila, že tuto věc kancelář vypisuje i proto, že se o tom lidé rádi baví. "Ale jak se volby přiblíží, náběr sázek na politiku poroste," řekla iDNES.cz Světlíková.

Další z rubriky

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

ČESKÝ „SYNEK“ V AKCI. Tomáš Hertl se nebojí chodit do prostorů před brankou,...

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli...

Najdete na iDNES.cz