Rok 2012 očima bookmakerů: ČSSD vyhraje volby, Putin bude prezidentem

VÍTĚZNÉ GESTO. Podle bookmakerů Tipsportu je vysoce nepravděpodobné, že by ruský premiér Vladimir Putin v příštím roce neusedl do funkce prezidenta země. | foto: Reuters

30 2011
V závěrečných dnech končícího roku je zvykem bilancovat uplynulé události. Ale často slouží tyto dny k výhledu do budoucna. Sázková kancelář Tipsport vybrala symbolicky dvanáct události příštího roku s letopočtem 2012 a přiřadila jim kurzy. Téměř s jistotou bookmakeři předpokládají, že se Vladimir Putin stane znovu hlavou ruského státu.

Pokud si myslíte, že situace v Rusku se vyvine jiným způsobem a Putin nebude v Kremlu vládnout, můžete si vsadit. Za vsazenou stokorunu byste získali 10 tisíc. Na druhé straně spektra pravděpodobnosti je podle expertů Tipsportu vítězství sociální demokracie v podzimních krajských volbách s kurzem 1,5:1.

O všech dvanácti událostech seřazených podle stoupajících kurzů si můžete přečíst v tomto článku.

ČSSD vyhraje podzimní krajské volby (kurz 1,5:1)

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Jiří Dienstbier.

Není překvapením, že bookmakeři věří v nadcházejících volbách do krajských zastupitelstev sociálním demokratům. ČSSD si dlouhodobě drží první místo ve volebních průzkumech. Zatím poslední provedla v prosinci agentura CVVM a sociální demokracie v něm získala 34,5 procenta hlasů.

Na druhém místě je ODS s 18,5 procenta, oproti minulým průzkumům ztratili občanští demokraté tři procenta. Posílila TOP 09, která přeskočila na třetím místě komunisty.

Volební výsledek sociální demokracie ale ještě může ohrozit březnový kongres strany, kde si oranžoví vyberou oficiálního nástupce Jiřího Paroubka. O post předsedy se utká Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem. ČSSD navíc v roce 2008 krajské volby vyhrála tak drtivě, že s obhajobou všech mandátů bude mít problém. Spolu s krajskými volbami občané Česka obmění i třetinu Senátu.

Petra Kvitová vyhraje dva a více grandslamů (4:1)

Za docela reálnou považují bookmakeři variantu, že česká tenistka naváže na snovou sezonu 2011 i v příštím roce. Jedenadvacetiletá skromná hráčka z Fulneku za uplynulých dvanáct měsíců zazářila na sportovním nebi jako kometa a fanoušci věří, že bude zářit ještě dlouho. Ze 34. hráčky žebříčku se stala světová dvojka. Kvitová vyhrála slavný Wimbledon, prestižní Turnaj mistryň a českému týmu pomohla ke triumfu ve Fed Cupu.

VÍTĚZSTVÍ. Česká tenistka Petra Kvitová slaví výhru nad Kirilenkovou ve finále

VÍTĚZSTVÍ. Česká tenistka Petra Kvitová slaví výhru nad Kirilenkovou ve finále Fed Cupu proti Rusku.

Obhájit všechny pozice bude pro Kvitovou nesmírně těžký úkol. Ale proč by se to nemohlo povést? Na londýnské trávě bude Češka opět patřit k favoritkám, triumfovat by mohla i v úvodním grandslamu v Austrálii. Sebevědomí má, soupeřky ničí dělovým podáním a přesnými forhendovými údery. Proto může uspět také na pařížské antuce. Jen newyorský grandslam Kvitové moc nesvědčí. Tenistce se kvůli astmatu špatně dýchá.

Některá z členských zemí opustí eurozónu (4:1)

Bude to bankrotující Řecko? Nebo někdo ze středomořské trojice Španělsko, Portugalsko, Itálie, jež jejich dluhy také pomalu pohlcují? Evropští politici v těchto dnech stále více řeší, jak se dostat z prohlubující se krize. Evropská unie nechce přijít o společnou měnu, ale někteří ekonomové euru věští pád.

Ilustrační snímek

Momentálně má takzvaná eurozóna sedmnáct členů, Česko mezi nimi není. Konec eura straší také Brity, kteří platí librami. Podle tamních médií by Velká Británie v případě pádu eura uzavřela hranice pro turisty z kontinentální Evropy, aby nezhodnotili její měnu.

Bude překonán srpnový rekord v návštěvnosti českého internetu z roku 2010 (5:1)

Internet se stává stále oblíbenějším místem, kde svůj volný čas (a někdy nejen ten) tráví miliony Čechů. Dosavadní srpnový rekord v návštěvnosti zaznamenala agentura NetMonitor v roce 2010, kdy zkoumané servery navštívilo 5,54 milionu uživatelů. Tehdy strávili Češi v průměru surfováním 24 hodin a 52 minut a zobrazili si 6,36 miliardy webových stránek. To byl vůbec nejúspěšnější srpen v historii.

Na druhé straně jsou však čísla z letošního září, kdy návštěvnost internetových stránek v Česku stagnovala. Září bylo nejslabší za posledních pět let, sociologové to přisuzují pěknému počasí, kvůli němuž lidé místo u počítače seděli u vody. Každopádně ale i díky novým technologiím se dá předpokládat, že internetoví uživatelé budou přibývat.

V Česku bude svolána generální stávka (20:1)

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil při projevu k demonstrantům. (16. června 2011)

Tady už je pravděpodobnost docela nízká. Rozpočtovou politiku vlády Petra Nečase odborové organizace v zemi hlasitě kritizují. Spory vyvrcholily letos v červnu, kdy dopravní odboráři vyhlásili jednodenní stávku. Protestovali tak proti vládním reformám v oblasti daní, penzí či zdravotnictví.

Ve velkých městech republiky se zastavila hromadná doprava, v Praze nejezdilo metro. Odboráři navíc blokovali některé silnice. S ministrem financí Miroslavem Kalouskem se pak před budovou jeho resortu drsně pohádali.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a další odboroví předáci v minulosti několikrát pohrozili možností generální stávky. Politici však nehodlají jejich nátlaku podlehnout. Nespokojenosti občanů s vládní politikou využila ČSSD, která na podzim sbírala podpisy na petici proti Nečasově vládě. Za sedmnáct dnů nasbírala 90 782 podpisů, tím pak mimo jiné argumentovala při sněmovních obstrukcích.

Česko získá na olympijských hrách v Londýně alespoň pět zlatých medailí (30:1)

Největší sportovní událostí roku 2012 jsou XXX. letní olympijské hry v Londýně. Fanoušci se těší, že budou moct sledovat výkony českých sportovců na vlastní oči. Podobně blízko byla letní olympiáda naposledy před osmi lety v řeckých Aténách. A diváci samozřejmě věří, že je Češi v bojích o medaile nezklamou.

TO VYPADÁ DOBŘE! Barbora Špotáková se raduje, právě přehodila Abakumovovou.

TO VYPADÁ DOBŘE! Barbora Špotáková se raduje, právě přehodila Abakumovovou. Jenže Ruska dokázala dalším hodem českou závodnici znovu překonat. Špotáková tak na mistrovství světa v Tegu získala stříbrnou medaili.

Experti amerického listu USA Today si zkusili podobně jako bookmakeři Tipsportu tipnout, kolik by mohla česká výprava přivézt cenných kovů. Vyšlo jim, že Česko získá čtyři zlata (skifař Ondřej Synek, oštěpařka Barbora Špotáková, biker Jaroslav Kulhavý a pistolářka Lenka Marušáková). Podle Američanů ještě přibudou tři stříbrné a jedna bronzová medaile. Předpovědi nelze brát příliš vážně, o čemž svědčí srovnání odhadů s výsledky v Pekingu. Z šesti českých medailí tehdy USA Today určil správně jen zlato Špotákové a Synkovo stříbro.

Dojde ke zbouraní Labské boudy (40:1)

Osud Labské boudy na hřebenech Krkonoš je stále nejasný. Stavba z roku 1975, která nahradila původní vyhořelý dřevěný objekt z konce 19. století, má soukromého majitele a v srpnu se ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že nebude usilovat o její koupi. Zatím tak padly plány na zbourání devítipatrové Labské boudy, která podle odborníků hyzdí nejvyšší české pohoří. Majitel Martin Pumr se pustil do rekonstrukce hotelu sám, přestože existují studentské návrhy na rekonstrukci Labské boudy.

Labská bouda

Plzeň se dostane do finále Evropské ligy (50:1)

Tady už se pomalu dostává společnost Tipsport do oblasti sci-fi. Plzeňští fotbalisté oslavili sté výročí klubu stylově - vyhráli českou ligu a postoupili do milionářské Ligy mistrů, kde uspěli v konkurenci nejlepších týmů světa. Se slavným AC Milán uhráli senzační remízu 2:2. Diváky navíc bavili atraktivní hrou. Třetím místem v základní skupině Ligy mistrů si zajistili pokračování v evropských pohárech i na jaře.

V play-off Evropské ligy se utkají s německým Schalke. Favority rozhodně nejsou, ale teoretickou šanci mají. Otázka je, jestli se Plzni podaří přes zimu udržet kádr. Petr Jiráček už přestoupil do Wolfsburgu, odejít by mohl i Václav Pilař nebo trenér Pavel Vrba. Pověst klubu navíc teď trochu pošpinila dopingová aféra stopera Davida Bystroně, který by mohl být až dva roky bez fotbalu.

Čeští fotbalisté vyhrají mistrovství Evropy (50:1)

POSTUPUJEME! Radost českých fotbalistů po závěrečném hvizdu. Právě postoupili

Stejné šance jako Plzni přisuzují bookmakeři také fotbalové reprezentaci. Na Euro v Polsku a na Ukrajině se probili svěřenci Michala Bílka po nepřesvědčivém průběhu kvalifikace až díky baráži proti Černé Hoře. V závěru si tým okolo Tomáše Rosického alespoň částečně získal přízeň fanoušků.

Los základních skupin byl navíc pro Čechy přívětivý, v červnu se fotbalisté utkají s domácími Poláky, Řeky a Rusy. Cílem reprezentantů bude postup do čtvrtfinále. To by podle kurzů měla být konečná. Favority na titul jsou obhájci ze Španělska.

Film Alois Nebel získá Oscara za nejlepší animovaný film (60:1)

Alois Nebel

V listopadu potvrdila americká Akademie filmových věd a umění, že mezi filmy usilujícími o nejslavnější cenu bude i snímek režiséra Tomáše Luňáka. Filmový příběh o tichém nádražákovi vznikl na motivy stejnojmenného komiksu Jaroslava Rudiše.

Vytvořený je metodou rotoskopie. I díky dobré reklamě si film čeští diváci oblíbili a píseň Půlnoční v podání Václava Neckáře se stala hitem roku. V boji o zlatou sošku však má těžké konkurenty - například Spielbergova Tintina, Kocoura v botách či legendární Šmouly. Také proto je kurz na Nebelův úspěch tak vysoký.

Sledovanost České televize překročí sledovanost TV Nova (80:1)

Vlastně od svého vzniku v roce 1994 Nova dominuje televiznímu vysílání. Její bývalý ředitel Vladimír Železný se v minulosti rád chlubil "koláči" sledovanosti. Čísla z poloviny devadesátých let i kvůli široké nabídce digitálních kanálů pochopitelně klesla. I tak je ale Nova stále nejoblíbenější televizí v Česku. Veřejnoprávní Česká televize nedávno dostala nového šéfa. Petr Dvořák zná dobře "novácké" prostředí a rád by toho při vedení ČT využil. Je ale nepravděpodobné, že by se mu podařilo z některého kanálu České televize udělat jedničku mediálního trhu. ČT navíc svou povahou nemá usilovat o zisk, vysokou sledovanost, ale o službu veřejnosti.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Generální ředitel TV Nova Jan Andruško.

Generální ředitel TV Nova Jan Andruško.

Vladimir Putin nebude zvolen ruským prezidentem (100:1)

Tuhle skutečnost Tipsport v podstatě vyloučil. Ruský premiér Vladimir Putin se hodlá vrátit do prezidentského křesla, jeho výměna s Dmitrijem Medveděvem už je připravená. Experty nezviklaly v předpovědi ani mohutné vánoční demonstrace v Moskvě a dalších městech proti údajně zfalšovaným výsledkům parlamentních voleb, které Putinova strana Jednotné Rusko sice vyhrála, ale výrazně oslabila. Putin si však tlak opozice ani nespokojených občanů nepřipouští.

Nejčtenější

Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz