Rodiče mě podporovali, říká český pokerový šampion Jan Škampa

BOHÁČ. Český pokerový hráč Jan Škampa se i díky vítězství na pražském turnaji EPT, z něhož je i tento snímek, stal vítězem ankety Křišťálová karta.

24 2010
Kdyby teď skončil se školou a přestal hrát poker, stejně nemusí chodit do práce. Jan Škampa, vítěz prvního ročníku ankety Křišťálová karta, má vyděláno. Jen loni si hraním karet vydělal přes 17 miliónů korun.

Přesto zůstává mladík nad věcí a skromný. "Výhru jsem si ještě nevyzvedl celou. Možná si to nechám poslat na účet, ale nespěchá to," prohlásil Škampa při přebírání ceny Trefa roku 2009 za nejvyšší výhru českého pokerového hráče v zahraničních turnajů, udělovanou na úterním slavnostním večeru. (více o anketě čtěte ZDE.)

Kromě této trofeje se stal i vítězem hlavní kategorie. "Vážím si toho ocenění. Jsem rád, že jsem vyhrál v době, kdy poker zažívá velký boom. Anketa pousová poker na úroveň běžných sportů, které taková veřejná ocenění už mají," říká boháč, který jezdí veřejnou dopravou.

Máte díky pokeru vyděláno. Setkáváte se s lidskou závistí?
Moc jsem se s tím nepotkal. Lidi mi zatím spíše přejou. Navíc se výhrami moc nechlubím a nedávám to nijak okatě najevo.

Má možnost poker se dostat na úroveň šachů, které jako hra jsou považovány za sport?
Myslím si, že poker by měl časem dohnat šachy. Je to taky intelektuální zábava. Otázka je, na kolik jsou šachy sport a měly by být třeba na olympiádě. Není potřeba fyzické zátěže.

Leoš Mareš přišel pozdě

Na vyhlášení nejlepšího českého pokerové hráče byli kromě karbaníků i známé osobnosti. Mladé muže doprovázely krásné ženy. Přišly i celebrity jako třeba Hana Mašlíková nebo Dominika Mesárošová. Leoš Mareš však dorazil až po oficiálním programu. Dostal tak alespoň tričko a vyfotil se s vítězem ankety.


Programem provázel imitátor Petr Martinák, který se zasloužil o popularizaci pokeru mezi laickou veřejností. "Moderování VIP Poker Show mě donutilo sledovat poker v televizi, abych se o něm něco dozvěděl. Ale považuju se za amatérského hráče. Na prvním turnaji jsem sice porazil asi 80 soupeřů, ale mám hrozné nervy," přiznal Martinák.

Ani poker nevyžaduje fyzický trénink, ale co třeba psychická cvičení? Provozujete nějaká?
Je to spíš otázka zvyku. Tím, jak se dostávám do těžkých situací na různých turnajích, už mě nemá moc co překvapit. Trénuju ale vytrvalost a výdrž.

Čím se lišíte od ostatních hráčů?
Snažím se dbát na detaily. Jak u stolu, tak mimo něj. Důležitá je i příprava - dobrý spánek a zdravé jídlo během turnajů, což asi dělá málo hráčů.

Jak pracují při hře pokeru vaše nervy?
Obecně jsem klidný člověk. Nemám žádnou speciální průpravu, ale u živých stolů se mi daří udržovat správná pokerface. S žetony neházím, ale občas praštím do myši nebo klávsnice, když mě rozčílí má chyba.

Přispělo vaše studium ekonomie k úspěchům v pokeru?
Přispělo to, naučilo mě myslet. Studium bylo hodně zaměřené na matematiku.

Poker už není výhradně mužskou záležitostí, už hrají i ženy. Dokáží obměkčit při hře muže?
Určitě dokáží. Ale já osobně nemám tolik zkušeností, možná nějaké méně zkušené hráče by žena mohla rozhodit a tolik by se nesoustředil na karty.

Dokázal byste uspět v turnaji, kde by hráli jen amatéři?
Věřím, že bych byl lepší než soupeři. Kouzlo pokeru je, že krátkodobě může horší hráč díky štěstí porazit lepšího. Ale z dlouhodobého hlediska se snižuje postupně faktor náhody na minimum.

Na kolik se chystáte profesionálních turnajů v tomto roce?
Mohl bych zvládnout tak dvacet turnajů. Myslím, že by mohla být dobrá návratnost vkladů. Rád bych se umístil v žebríčku EPT, bylo by hezké vyhrát.

Máte raději on-line hry, nebo živé turnaje?
Před dvěma lety jsem hrával výlučně on-line. Poslední rok jsem začal objíždět živé turnaje. Teď je příjemné varianty střídat. Díky turnajům se člověk podívá do zajímavých míst, on-line hra se zase může hrát odkudkoliv.

Ve vašich úplných začátcích ještě nebyl poker tak populární a byl považován více za hazard. Co na to říkali rodiče?
Se soustředěnou hrou pokeru jsem začínal na studijním pobytu v Londýně, takže nade mnou neměli kontrolu. Ale pak si to nechali vysvětlit, že se o hazard nejedná a podporovali mě.

A teď jsou asi rádi, že?
Určitě. (smích)

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Brazilec Neymar (vlevo) uniká Luisovi Tejadaovi z Panamy.

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího...

Najdete na iDNES.cz