Ředitel Tipsportu: Ideální novela zákona? Zákaz zahraničních sázkovek

Petr Knybel: Pravidla nestanovujeme my, ale ministerstvo financí.

28 2011
Vede sázkovou kancelář, která v Česku platí daně a další poplatky, zároveň ale musí bojovat i proti internetové zahraniční konkurenci. "Nelegální konkurenci," upozorňuje Petr Knybel, ředitel společnosti Tipsport.

"Je pro nás nepochopitelné, jak jsou politici v této oblasti neaktivní. A když aktivní jsou, tak se obracejí na české subjekty a současnou odvodovou zátěž jim chtějí ještě zvýšit. Už dlouho jim říkáme, že s tímto přístupem všechny české sázkové kanceláře buď kleknou, nebo budou muset do zahraničí," říká Knybel.

Hezky popořadě. Proč jsou podle vás zahraniční společnosti nelegální?
Podle zákona můžou na internetu podnikat jen ty firmy, které od ministerstva financí získají licenci. V ČR provozuje internetové kurzové sázení pět společností. Zahraniční firmy, které licenci nemají, tu ale beztak podnikají. Samozřejmě tu neodvádějí daně a další povinné poplatky. Je pak jasné, že jsou ve výhodě.

A co námitka, že v Evropské unii platí princip volného pohybu služeb?
My zastáváme ten právní názor, že loterie nejsou služby a že si každý členský stát Unie může loterie regulovat vlastním zákonem. Zkušenosti z mnoha zemí v Evropě nám dávají za pravdu.

Zahraniční sázkové kanceláře na českém trhu

Přečtěte si v týdnu i další články k tématu

UŽ VYŠLO: Působí zahraniční sázkovky v Česku legálně? Spor zatím nemá řešení
UŽ VYŠLO: Daně v Česku platit chceme, ale zatím to nejde, tvrdí právník Betfairu
Čtvrtek: On-line rozhovor s Martinem Lyčkou (čtenářům odpoví od 14 hodin)

České zákony internetové sázky moc neřeší. Je to ten největší problém?
V navrhované vládní novele loterijního zákona není o zahraničních internetových společnostech – jejich legalizaci nebo boji proti nim – ani písmenko. Přitom každý vidí, že tu ten problém už několik let existuje.

Jak by podle vás v této oblasti měla vypadat ideální novela?
Nejlépe jako zákaz nelegálních provozovatelů. Oni nikým diskriminováni nejsou. Když tu chtějí podnikat, ať požádají o českou licenci, pokud splní zákonné podmínky, a platí stejné odvody jako my - tedy české subjekty.

Toho zákazu dosáhnete jak?
V zásadě jsou tři možnosti, jak toho docílit. Zaprvé politici mohou úplně zakázat reklamu těchto provozovatelů. Zadruhé může stát blokovat finanční transakce mezi občany a sázkovými kancelářemi a zatřetí mohou internetoví provideři dostat nařízení, aby blokovali weby nelegálů. Obejít to sice jde, ale rozhodně na to nestačí každý. Je to třeba jeden sázkař ze sta nebo tisícovky, takže to je účinné opatření. Většina států pak tyto možnosti kombinuje.

Kolik států Evropské unie takto reguluje internetové provozovatele?
Přesně vám to neřeknu, ale myslím si, že dnes je v Unii víc států, které regulují, než naopak.

Jaká země by mohla být pro Česko vzorem?
Nehledal bych vzory v zahraničí. Náš zákon o loteriích je podle mého soudu pro oblast kurzového sázení dobrý, chybí v něm jen vyřešení boje s nelegálními provozovateli.

Na současný stav, kdy nikdo situaci neřeší, upozorňujete už dlouho.
Nikdo s tím nic nedělá, neboť to vyhovuje mnoha stranám. Zahraničním společnostem proto, že tu nemusí platit poplatky, banky z toho mají miliardové transakce a média těží z inzerce nelegálních sázkovek. Není vůle něco měnit.

Co když bude nezájem českých politiků pokračovat a žádné zákony se nezmění?
Jsme česká firma, která je poškozována. Za současného stavu bojujeme, jak se dá, ale jestli se podmínky změní v náš neprospěch, budeme muset uvažovat o přesunu do zahraničí a podnikat tak jako nelegální sázkové kanceláře. Nic jiného by nám zkrátka nezbylo, když chceme přežít. Vždyť my jsme klidně mohli odstartovat sázky na internetu o mnoho let dřív, přesto jsme čekali, až je český stát povolí.

On-line rozhovor

O kolik Česko neřešením situace přichází?
Zahraniční sázkové kanceláře logicky nikde nezveřejňují čísla, kolik utrží na českých klientech. Podle mých odhadů ale Česko ročně přichází řádově o stovky milionů korun, možná bych se dnes nebál hovořit i o částce blížící se miliardě.

Zástupci zahraničních společností tvrdí, že by o českou licenci požádali, ale jen za předpokladu, když nebudou mít podmínku vybudovat síť kamenných poboček a nebudou muset postavit datové centrum v Česku. S tím byste souhlasili?
Podmínky si neklademe my, klade je české ministerstvo financí. A pro všechny stejně. Nelegální firmy nepožádají v Česku o licenci nikdy, pokud k tomu nebudou legislativou přinuceny. Proč by žádaly o licenci, ze které musí platit stovky milionů na odvodech, když mohou činnost provozovat i bez ní? Vybudovat datové centrum není nijak časově ani technicky náročné. Investičně ano, ale z toho, co nelegální firmy ušetřily za ta léta na odvodech pro Českou republiky, by datových center vybudovaly hned několik. Kamenné pobočky slouží podle ministerstva financí k ověřování plnoletosti a totožnosti klientů. Pro nás je to další nevýhoda a omezení v porovnání s nelegály. Zatímco u nás klient musí osobně navštívit pobočku a předložit občanku, aby mohl sázet na internetu, tak u nelegálů se zaregistruje přímo po internetu a mnohdy k tomu nepotřebuje žádný osobní doklad.

Spolupracujete s ostatními českými sázkovými kancelářemi?
Naše zájmy hájí Asociace provozovatelů kursových sázek - APKURS. Členy jsme my, Fortuna a Chance – ale i tak máme na trhu rozhodující podíl. V našem zájmu vystupuje Marek Herman, který se snaží politikům vysvětlovat naše stanoviska.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

JACKPOT PADL. V americké loterii Mega Millions padl nejvyšší jackpot v historii

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na...

Najdete na iDNES.cz