Poker není zločin. Protestní turnaj za korunu kontrolovali úředníci

POKER NENÍ ZLOČIN. Pod tímto názvem hráči pokeru uspořádali turnaj za korunu a bojují proti státním orgánům za záchranu karetní hry. | foto:  Petr Topič, MAFRA

9 2012
Když lidé o silvestrovské půlnoci bouchali šampaňské a nadšeně slavili příchod nového roku, pokeroví hráči jejich radost nesdíleli. Od 1. ledna totiž v Česku platí novela loterijního zákona, podle níž se populární karetní hra musí hrát jen v licencovaných kasinech. Hráči se však legislativě vzepřeli a za svůj koníček bojují dál. V Praze proto uspořádali protestní turnaj za symbolickou korunu.

Ne, tady rozhodně neparkují luxusní vozy, není tu ani tolik boháčů a výstavních žen jako při velkých pokerových turnajích v kasinech a hotelech po celém světě. V suterénu jednoho z vinohradských činžovních domů sídlí klub Showdown, kam si poker chodí zahrát obyčejní lidé různých věkových kategorií. Velkou skupinu zde tvoří studenti vysokých škol, ale jsou tu registrovány třeba i dívky a ženy.

A právě v Showdownu dali čeští hráči pokeru v pondělí státním orgánům jasně najevo: "Poker není zločin!"

"Uspořádali jsme turnaj proto, abychom viděli, jaký je náhled dozorových orgánů," řekl Milan Sláma, předseda Asociace českého pokeru. Ta celou akci zastřešila svým jménem, na pondělí turnaj za jedinou korunu pozvala i zástupce ministerstva financí ve snaze vyvolat správní řízení a zbavit poker nálepky hazardní hra.

Hazard, či hra?

V pokerovém klubu Showdown v Praze se uskutečnil Protestní Turnaj Asociace

Více o tématu a loterijním zákoně si přečtěte ZDE.

Ke stolům se hráči posadili krátce po druhé hodině odpolední. Už dopředu tušili, že na ně přijde kontrola. Pracovníci klubu upozorňovali, aby nijak negativně na úředníky hráči nereagovali. "Jsou v práci a třeba s tím taky nesouhlasí," ozývalo se prostorami.

Po zhruba dvaceti minutách opravdu přišli tři muži z finančního úřadu a chtěli od organizátorů ukázat licenci ministerstva financí. Hráče v klidu nechali chrastit žetony a vsázet.

Žádná razie, jaké byly k vidění v minulosti třeba ve Spojených státech nebo ve Švédsku, se nekonala. "Snad zvítězí zdravý rozum a nedostaneme se do excesů, které by vyvrcholily policejními zásahy na pokerových turnajích," věří Sláma.

"Podle mínění státního dozoru jsme porušili zákon. Teď se rozjede správní řízení a my setrváváme na svém stanovisku. Jsme připraveni argumentovat a doložit, že poker je dovednostní hra a netýká se ho loterijní zákon," komentoval situaci Sláma poté, co sepsal s úředníky protokol.

Sláma dodává, že je připraven bránit poker až u Ústavního soudu. K dispozici by měl mít zahraniční studie, podle nichž poker hazard není. "Jedna z analýz třeba zkoumala 103 milionů hand (jedno rozdání karet při hře pokeru) na internetu a 76 procent z nich skončilo ještě před ukazováním karet. Hráč tedy zvítězil, protože dobře zahrál. Nemusel mít lepší karty," vysvětluje Sláma.

Fotogalerie

Teď by měla podobnou studii pro Česko vytvořit Akademie věd. "Měla by jednat nezávisle. Rozhodně ji do žádných závěrů tlačit nebudeme," ujišťuje Sláma. Možná, že se vědecké podklady budou hodit při soudním sporu, v němž si Sláma věří. "Šance jsou obrovské," tvrdí.

Opřít se může také o rozhodnutí soudů v jiných zemích. Nicméně nechtěl předjímat, jaké sankce za pondělní turnaj hrozí. Pokuty jsou uvedeny přímo v zákoně.

"Neoprávněné provozování sázkové a loterijní hry je uvedené i v trestním zákoně. Takže se může stát, že někdo za to, že se chce věnovat svému koníčku, bude mít trestní odpovědnost. Jenom proto, že to nehraje s šipkami, tenisovou raketou, golfovou holí, ale s kartami," doplnil Sláma.

A když by soudy rozhodly tak, že poker je opravdu hazard a patří jen do kasín? "Byl by to zánik pokerových klubů v Česku," myslí si Sláma.

"Uvažovali jsme o licenci, ale jsme proti tomu, abychom fungovali jako kasino. Nechceme tady ruletu, automaty, klub by pak ztratil atmosféru. Jenže licence je tak drahá, že jenom s pokerem se to nedá provozovat," doplňuje Tomáš Reinbergr z klubu Showdown. Do vyřešení sporu nechává dveře otevřené, pak ale může z pomyslného turnaje vypadnout a zavřít.

On-line hráči chtějí odvádět daně. Ale jsou mimo zákon

Novela loterijního zákona mimo jiné zakazuje i provoz sázkových kanceláří, které nemají sídlo na území České republiky. Jenže právě takové nabízí hráčům pokeru oblíbené a hojně rozšířené hraní on-line. "Lidé se na nás obracejí, že chtějí danit výhry. Ale my jim říkáme: Nemůžete danit nic, protože podle zákona jste se dopustili protiprávního jednání," uvedl Milan Sláma z Asociace českého pokeru.

Podle něj na tom celém nejvíce tratí státní pokladna. Ministerstvo financí už prý dalo podnět na zahraniční sázkové kanceláře. Ale proti pokerovým hráčům v klubech teď jdou i některá kasina. "Na jeden z moravských klubů v nejmenovaném městě byla vypsaná odměna v rámci místního kasina, že někdo nahlásí, že se tam hraje poker bez licence," informoval Sláma.

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před pátečním losováním eviduje...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize juniorů znovu otevřela...

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli více než miliardu...

Sázkové kanceláře před fotbalovým šampionátem nejvíc věří Brazílii

Fotbalové mistrovství světa v Brazílii vyhraje podle bookmakerů domácí výběr. Za druhého největšího favorita šampionátu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz