Ovlivňování zápasů zabránit nejde, tvrdí zástupce sázkových kanceláří

V případě, že se svaz dozví o možnosti ovlivnění zápasu, může vyměnit rozhodčí. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2009
Už v lednu bude v Česku fungovat výstražný systém, který odhalí podezřelé sázky na český fotbal. "Ale pozor, každá obrana se dá prolomit," varoval šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.

Právě on zastupuje v jednání s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) pět českých největších sázkových kanceláří: Fortunu, Chance, Sazku, Synot Tip a Tipsport. K nim by mohla přibýt ještě společnost Startip olympijského vítěze Roberta Změlíka.

Varovný systém

Fotbal bude chránit výstražný systém

Od kdy bude spolupráce s ČMFS fungovat?
Zatím je všechno v počátku, vyměňujeme si první maily. Ale nebude to dlouho trvat.

To znamená co? Od ledna by mohlo být všechno dohodnuté?
Nevidím v tom problém. Od půlky ledna to bude určitě. Sázkové kanceláře už totiž ten systém používají několik let, takže stačí, když se to domluví s fotbalovým svazem. Pak ho chceme nabídnout i hokejovému svazu.

Co varovný systém všechno sleduje?
Úplně všechno. Systém má dva obranné valy. Tím prvním je software, který si každá sázková kancelář brání a podrobnosti o něm tají. Ten sleduje výši sázek, četnost nebo i místa, odkud lidé sází. A navíc má každá společnost takzvaného riskmanažera, který sázky vyhodnocuje - kvůli lidskému faktoru, aby všechno nestálo jen na strojích.

Kolik podezřelých sázek v Česku v poslední době bylo?
Mluvil jsem se zástupci sázkových kanceláří a ti tvrdí, že v posledních pěti letech je podezřelých sázek naprosté minimum. Když už, tak se týkají nižších soutěží.

Systém sázkové kanceláře používají několik let, s fotbalovým svazem ale budou spolupracovat až nyní. Znamená to, že by v případě nesrovnalostí v minulosti svaz neinformovaly?
V první řadě musíme chránit sami sebe. Proto mezi sebou sázkové kanceláře neustále komunikují. Ale je jasné, že bychom v případě nějaké varovného signálu svaz informovali.

Kdyby podobný systém fungoval po celé Evropě, mohlo se na sázkařský gang, který ovlivňoval zápasy nejmíň v devíti zemích, přijít dřív? (o sázkařském skandálu si přečtěte ZDE)
Myslím, že mohlo. Ale ovlivňování zápasů asi nejde zabránit stoprocentně. Překvapilo mě, že sázkařský gang působil i v Německu, kde na tohle dávají velký pozor. Alespoň je vidět, že každá obrana se dá prolomit. Nebezpečí lze jen minimalizovat.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz