Ovlivňování zápasů zabránit nejde, tvrdí zástupce sázkových kanceláří

V případě, že se svaz dozví o možnosti ovlivnění zápasu, může vyměnit rozhodčí. Ilustrační foto | foto:  Michal Sváček, MAFRA

17 2009
Už v lednu bude v Česku fungovat výstražný systém, který odhalí podezřelé sázky na český fotbal. "Ale pozor, každá obrana se dá prolomit," varoval šéf Asociace provozovatelů kursových sázek Marek Herman.

Právě on zastupuje v jednání s Českomoravským fotbalovým svazem (ČMFS) pět českých největších sázkových kanceláří: Fortunu, Chance, Sazku, Synot Tip a Tipsport. K nim by mohla přibýt ještě společnost Startip olympijského vítěze Roberta Změlíka.

Varovný systém

Fotbal bude chránit výstražný systém

Od kdy bude spolupráce s ČMFS fungovat?
Zatím je všechno v počátku, vyměňujeme si první maily. Ale nebude to dlouho trvat.

To znamená co? Od ledna by mohlo být všechno dohodnuté?
Nevidím v tom problém. Od půlky ledna to bude určitě. Sázkové kanceláře už totiž ten systém používají několik let, takže stačí, když se to domluví s fotbalovým svazem. Pak ho chceme nabídnout i hokejovému svazu.

Co varovný systém všechno sleduje?
Úplně všechno. Systém má dva obranné valy. Tím prvním je software, který si každá sázková kancelář brání a podrobnosti o něm tají. Ten sleduje výši sázek, četnost nebo i místa, odkud lidé sází. A navíc má každá společnost takzvaného riskmanažera, který sázky vyhodnocuje - kvůli lidskému faktoru, aby všechno nestálo jen na strojích.

Kolik podezřelých sázek v Česku v poslední době bylo?
Mluvil jsem se zástupci sázkových kanceláří a ti tvrdí, že v posledních pěti letech je podezřelých sázek naprosté minimum. Když už, tak se týkají nižších soutěží.

Systém sázkové kanceláře používají několik let, s fotbalovým svazem ale budou spolupracovat až nyní. Znamená to, že by v případě nesrovnalostí v minulosti svaz neinformovaly?
V první řadě musíme chránit sami sebe. Proto mezi sebou sázkové kanceláře neustále komunikují. Ale je jasné, že bychom v případě nějaké varovného signálu svaz informovali.

Kdyby podobný systém fungoval po celé Evropě, mohlo se na sázkařský gang, který ovlivňoval zápasy nejmíň v devíti zemích, přijít dřív? (o sázkařském skandálu si přečtěte ZDE)
Myslím, že mohlo. Ale ovlivňování zápasů asi nejde zabránit stoprocentně. Překvapilo mě, že sázkařský gang působil i v Německu, kde na tohle dávají velký pozor. Alespoň je vidět, že každá obrana se dá prolomit. Nebezpečí lze jen minimalizovat.

Autor:

Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Najdete na iDNES.cz