Na Super Bowl se po celém světě prosázely miliardy, v Česku miliony

Letošní Super Bowl vyhráli Steelers. Kromě sportu šlo ale i o mimořádnou show. | foto: Reuters

3 2009
V ten den se ve Spojených státech vždy jakoby zastaví čas. Uspěchaná Amerika na chvíli zvolní, aby si vychutnala tradiční Super Bowl. A užít si ho chce se vším, co k němu patří. Finále ligy amerického fotbalu je tak především obrovská show, kde jsou reklamy stejně důležité jako sport samotný.

Lidé také hodně sází. Nikdy jindy nemají sázkové kanceláře v USA takový frmol.

"Super Bowl je v Americe tradičně největší sázkařskou událostí roku," řekl pro server Fox5vegas.com Jay Kornegay, výkonný ředitel Sports Books, což je velký sázkařský podnik v Las Vegas.

Jenom v Nevadě, světovém ráji gamblerů, sázkaři průměrně každý rok na Super Bowlu prosází 90 milionů dolarů, což jsou zhruba dvě miliardy korun. Celosvětově se letos objem sázek podle serveru Forbes.com odhaduje na 10 miliard dolarů, tedy neuvěřitelných 220 miliard korun!

Hráči Pittsburghu oslavují triumf. Vyhráli Super Bowl.

I v Česku se popularita amerického fotbalu zvyšuje. Domácí sázkové kanceláře letos zaznamenaly oproti loňsku mírný nárůst, Super Bowl se objevil na desetitisících tiketech, na kterých Češi prosázeli řádově miliony korun.

Sázkaři na zápas vložili obrovské sumy, tentokrát ale netratili. Triumf totiž v neděli večer amerického času slavil favorit. Pittsburgh Steelers porazil Arizonu Cardinals 27:23 a potvrdil prognózy bookmakerů. -čtěte Drama v poslední minutě. A slavný Super Bowl vyhrál pošesté Pittsburgh

Letošní Super Bowl se nezapsal do historie skandálem nebo rekordní sledovaností, ale po sportovní stránce. Navždy zůstane v paměti jako utkání, ve kterém Steelers získali jako první v historii šestý triumf, to ještě žádný jiný klub nedokázal.

Třicet vteřin reklamy = tři miliony dolarů

Super Bowl není jen sport, je to i továrna na peníze

Podle serveru Forbes.com se nezanedbatelné procento lidí nedívá na Super Bowl kvůli hře samotné, ale kvůli poločasové show, komerčním spotům a pobytu ve společnosti s ostatními fanoušky.

Cena reklamy tak opět stoupla. Třicetivteřinový spot se letos prodával za 3 miliony dolarů (přes 66 milionů korun), což je oproti roku 2008 asi 11% nárůst.

Každý rok provádí deník USA Today výzkum mezi dobrovolníky, jehož cílem je zjistit, jaká reklama se lidem nejvíce líbí. Letos se nejoblíbenějším stal spot na chipsy Doritos. Je tak první amatérskou reklamou, která tuto anketu vyhrála.

Na reklamy se můžete podívat zde.

Autoři:

Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz