Poker mu vydělal balík. Ale nic velkého jsem nekupoval, říká Staszko

JE TO BALÍK. Aby měli finalisté Světové pokerové série o motivaci postaráno, výhra leží přímo před nimi. Martin Staszko může přemýšlet o tom, do čeho by všechny ty bankovky nacpal... | foto: AP

6 2012
Před více než rokem se ze dne na den z téměř neznámého muže z Třince stala pokerová celebrita. Šestatřicetiletý Martin Staszko v listopadovém finále prestižní Světové série v Las Vegas získal skoro sto milionů korun. Lidé ho na ulici poznávali a někteří chtěli půjčovat peníze. "To bylo až otravné," říká Staszko.

Na první pohled se nezměnil, pořád působí skromně. Mluví až trochu ostýchavě, žádná rozmáchlá gesta boháče. Díky historickému úspěchu v pokeru se stal profesionálním hráčem a díky turnajům procestoval téměř celý svět.

Martin Staszko zkrátka žije svůj sen. V těchto dnech zavítal do Prahy, kde se zúčastní Eureka Poker Tour i následného European Poker Tour. "Chtěl bych uspět," tvrdí.

Jak se vám vůbec změnil život po loňském druhém místě ve Světové sérii?
Změnil se hlavně v tom, že mě lidé tady v Česku i v zahraničí poznávají. Trochu jsem ztratil soukromí. Mohl jsem si dovolit hrát více velkých živých turnajů, takže jsem projezdil skoro celý svět.

Staszkův historický úspěch

Připomeňte si loňské druhé místo Martina Staszka na WSOP ve Vegas.

Omezuje vás nějak ta popularita?
Občas mě to samozřejmě omezuje, ale je to přijatelné. Nejhorší jsou lidé, kteří chtějí půjčovat peníze. To je někdy až otravné. Myslí si, že jsem nějaký spasitel, který jim bude rozdávat.

Co jste si za výhru koupil?
Nic velkého jsem si nekupoval. Jezdím po turnajích, peníze mám uloženy. Jenom jsem si pořídil byt.

Ale pořád žijete v Třinci, ne?
Žiju v Třinci, jenže čím dál víc jsem v Praze. Třetinu roku strávím v zahraničí, třetinu roku v Praze a třetinu v Třinci. Proto jsem si koupil ten byt.

Na velký balík peněz, který jste vyhrál, se občas nabalují ženy. Po návratu z Las Vegas jste byl sám, máte teď partnerku?
Teď mám relativně krátký vztah, uvidíme, jak se to vyvine.

Symbolem vašeho úspěchu se stala flanelová košile. Hrál jste s ní od té doby?
Hrál jsem s ní asi dvakrát. Když někdy budu hrát nějaký finálový stůl, tak si ji možná obleču, když ji budu mít zrovna s sebou, ale spíš je to taková rekvizita.

Musel jste nějak změnit i styl hry?
Změnilo se to v tom, že se mi hraje hůře proti špičkovým hráčům, kteří už mě nepodceňují. Zase se mi hraje líp proti slabým hráčům. Ti se mě buď bojí víc, než je zdrávo, nebo někteří mě chtějí za každou cenu vyřadit a nesmyslně blufují. Proti těm silnějším hráčům to mám ale těžší.

Jak se vám za ten rok od úspěchu na Světové sérii dařilo?
Takový úspěch, jako jsem měl loni, se skoro nedá zopakovat. Je to relativně nepravděpodobné dostat se mezi nejlepší dva, protože Světovou sérii hrají tisíce lidí a nejlepší hráči světa. Bohužel Las Vegas mi letos vůbec nevyšlo, tam to bylo hodně špatné. Nechodilo to. Ale nějaké úspěchy mám, naposledy jsem vyhrál high roller v Card Casinu na Smíchově, občas se umístím v European Poker Tour, hraju i on-line.

Jak regeneruje?

"Během turnaje člověk jen hraje a spí, tam není vůbec prostor. Během roku je to různé, snažím se sportovat, hraju tenis. Když vypadnu, tak si udělám takovou dovolenou. Když jsem třeba u moře, tak to spojím s relaxem.

Podle čeho si vlastně pokeroví profesionálové vybírají turnaje. Rozhoduje prestiž, nebo výše buy-inů?
Určitě je to i podle prestiže, nejprestižnější je Světová série, v Evropě pak European Poker Tour, kterou jsem preferoval, protože jsem byl hráčem PokerStars.com. Jinak si turnaje vybírám podle místa konání, když se chci někam podívat, tak na přiměřeně velký turnaj jedu.

Proč jste vlastně spolupráci s PokerStars.net ukončil? Budete si teď moct vybírat turnaje víc podle sebe?
Je otázka, jak se to vezme. Byl jsem rád, že jsem v tom týmu byl, byla to dobrá zkušenost. Je to prestižní tým, PokerStars.net je velká herna a pořádají největší turnaje. Teď jsem dostal jinou nabídku, tak jsme to skončili.

Čeho byste chtěl v pokeru dosáhnout?
V pokeru bych chtěl zase udělat nějaký velký úspěch. Třeba vyhrát Evropskou tour, případně vyhrát Světovou sérii, to by bylo super.

Jak dlouho chcete hrát?
Dokud mě to bude bavit. A zatím mě to baví, takže příští rok budu určitě hrát hodně, pak nevím - možná budu hrát hodně ještě tři roky, možná deset let. Nebo možná mě uvidíte na turnajích jako sedmdesátiletého dědu. Těžko říct.

Nejčtenější

Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Najdete na iDNES.cz