Sportka opět láme rekordy, výhra míří nad čtvrt miliardy

Minulý týden ve sportce lidé prosázeli bezmála 125 milionů korun. | foto: Profimedia.cz

30 2012
Sazka opět láká na rekordní výhru. Šance na získání obřího, až čtvrtmiliardového jackpotu se sice rovná matematickému zázraku, lidi přesto nalákala a za sportku v minulém týdnu utratili téměř 125 milionů.

Je to šikovná hra s čísly. Předvánoční maximální výhra v tradiční sportce dost možná doskáče až ke 300 milionům korun.

Sazka totiž před několika týdny nasadila k už tak vysokému superjackpotu, který se tvoří z části vkladů a tak stále roste, prémii 100 milionů korun. Po středečním losování se tak aktuálně hraje o maximální výhru více než 257 milionů korun. V prvním tahu padla téměř čtyřicetimilionová výhra ve druhém tahu z jackpotu někdo ukrojil 46,5 milionu korun. 

Sportka opět pobláznila tisíce hráčů, kteří si kvůli lákavé astronomické výhře přišli vsadit. Jen minulý týden ve sportce lidé prosázeli bezmála 125 milionů korun. Tři týdny zpět, tedy před nasazením prémie, to byla asi polovina. Výhra takové sumy se však rovná přírodnímu zázraku.

Pravděpodobnost výhry je v případě jedné vsazené kombinace, tedy jednoho sloupečku, 1:699 milionům, taková skutečnost v přírodě fakticky nemá obdoby.

257 200 000

Taková je aktuální nejvyšší možná výhra

O maximální výhru se však může ucházet pouze ten hráč, který vsadí plný tiket, tedy deset sloupců, a hru šance, celkem za 170 korun. Taková sázka, pokud půjde o různých deset kombinací, pak dosahuje pravděpodobnosti 1:69,9 milionu.

I taková šance se ovšem blíží pravděpodobnosti, že se vám třeba narodí paterčata. Nicméně matematika hráčům ve snění nikterak nepřekáží, což dělá radost hlavně majitelům Sazky, skupinám KKCG a PPF.

"Ano, v současné době zaznamenáváme nárůst zájmu sázejících o sportku. V minulém týdnu měla Sazka větší než 95procentní tržní podíl v oblasti číselných loterií. Nasazení prémie má na výši tržeb jistě příznivý vliv, ale je třeba si také uvědomit, že prémie netvoří ani polovinu částky, kterou lze vyhrát," říká mluvčí Sazky Václav Jalovecký.

Poukazuje tak na nakumulovaný superjackpot ve výši 146 milionů.

I přesto, že Sazka nyní disponuje nejvyšší možnou výhrou v historii, výše tržeb stále ještě nepřekonala tržby z letošního jara. Tehdy byla maximální výhra kolem 210 milionů a týdenní tržby atakovaly hranici 160 milionů.

Ani to přitom nebyly nejvyšší tržby firmy v historii. V roce 2002, v nejsilnějších letech Sazky pod vedením Aleše Hušáka, loterie za týden utržila dokonce 290 milionů.

Trh se však změnil a podle některých odborníků se posouvání astronomických výher vzhůru může firmám v dlouhodobém horizontu nevyplatit. Lidé totiž ztrácejí práh citlivosti a to, co je dříve přimělo k sázce, dnes berou jako drobné.

Zástupci Sazky to tak negativně nevidí. "Po každé možnosti rekordní výhry se sice citlivost sázejících na výši jackpotu snižuje, ale ne fatálně. V předvánočním období jsou sázející na prémii zvyklí. Výši tržeb ovlivňují výrazně i jiné faktory než výše jackpotu, třeba četnost výher, proto víme, že nám lidé zachovají přízeň i po prémii," říká Jalovecký.

Zkušenost z letošního jara však dokazuje, že efekt prémie je významný. Po jejím doběhnutí, když ji nikdo nakonec nezískal, se řada hráčů od Sazky odvrátila a tržby jí spadly prakticky na polovinu.

V poslední době mírně rostou i výběry konkurenčního lota od Fortuny, která láká na rozpouštění jackpotu. Absolutní čísla jsou však ve srovnání se Sazkou mizivá. Ještě tristněji působí pohled na loterii Tipšestka od Tipsportu, která týdně utrží jen asi dvě stě tisíc.

Nejčtenější

Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Najdete na iDNES.cz