Ve Sportce se hraje o 266 milionů, ve srovnání s cizinou jde o drobné

REKORD. V případě výhry jackpotu Sportky s prémií byste se mohli v penězích asi i koupat. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

14 2013
O více než čtvrtmiliardy se momentálně hraje ve Sportce. Nejstarší loterie u nás láká na superjackpot s prémií, který by přepsal české rekordy. Na zahraniční výhry však nemá.

Po nedělním slosování je maximální možná výhra 266,4 milionu korun. To je jednoznačně nejvíc, o kolik se v loterii firmy Sazka hrálo. A také by tato částka jasně překonala dosavadní nejvyšší výhry v historii Sportky.

Jak to bylo v minulosti?

Sportka je nejstarší loterie v Česku, funguje už od roku 1956. Jak to bylo s rekordními výhrami za minulého režimu? "Statistiky výher před rokem 1989 bohužel nemáme," sdělil mluvčí Sazky Václav Jalovecký.

Známé je však, jak se vyvíjela možnost maximální výhry ve Sportce. V roce 1957 to bylo 40 000 Kčs. V dalších letech šel vývoj takto: 1961 – 15 000 Kčs, 1962 – 40 000 Kč, 1963 – 80 000 Kč, 1965 – 200 000 Kč, 1884 – 300 000 Kč, 1990 – 500 000 Kč. Od roku 1993 byl zaveden princip kumulované výhry, tedy jackpotu.

Až dosud nejvyšší individuální výhra padla v a v roce 2003 a šťastný výherce si připsal na účet 112 931 592 korun. Vsadil si v pražském metru a na tiketu měl všech 10 sloupců, uhodl všechna tažená čísla. O rok dříve si ještě větší částku rozdělili dva výherci - každý bral zhruba 74 milionů.

Celkem čtyřikrát se výhra přehoupla přes magickou hranici 100 milionů. Naposledy to bylo na začátku roku 2011, kdy byla společnost Sazka v insolvenčím řízení a panovaly obavy o vyplacení výhry.

"Loterijní zákon o tom mluví přesně. Výherce může být klidný, tu výhru dostane," uklidňoval sám tehdejší šéf společnosti Aleš Hušák.

Jeho éra už je pryč, Sazka teď s novými majiteli znovu prosperuje a i když to není takové šílenství jako při předchozích rekordních jackpotech, číselné loterie i další hry sázkaře lákají.

Čtvrtmiliardový jackpot je sice rekordní v českých podmínkách, ovšem v celosvětovém měřítku jsou to spíše drobné. Loni v březnu padla v americké loterii Mega Millions totiž nejvyšší jackpot v historii. Výhru 640 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 12 miliard korun, si rozdělili tři lidé.

Ještě lépe je na tom sázející z Velké Británie, který pak v srpnu vyhrál ve hře EuroMillions 190 milionů eur, což je v přepočtu asi 4,8 miliardy korun.

Autor:
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i statisícové částky....

O evropskou loterii je zájem, Češi v Eurojackpot prosázeli 57 milionů

Zájem o evropskou loterii Eurojackpot s miliardovými výhrami v Česku nepolevuje. Sazka před pátečním losováním eviduje...

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta, která ztrácí bod....

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na daních. Český sport tak...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz