Itálie láká turisty na novou atrakci: rekordní jackpot 3,6 miliardy

Tiket italské loterie Superenalotto (18.8.2009) | foto: Profimedia.cz

18 2009
V Itálii skončila hlavní sezona dovolených, letiště v přímořském Rimini přesto plní fronty a počet turistů tam láme rekordy. Na hraničním přechodu s Francií Ventimiglia jsou zácpy. Evropu postihla horečka italské loterie. Výletníci z mnoha evropských zemí si přijeli do Itálie zahrát lotynku Superenalotto.

Včera v ní byla historická výhra, nejvyšší v Evropě - 135,9 milionu eur (zhruba 3,5 miliardy korun). Navíc se nebude danit. Na takovou částku by si průměrný Ital musel vydělávat 137 životů, čtyřicet pracovních let v každém z nich.

Při včerejším losování však nikdo jackpot nezískal. Pokračuje se tak dále a lze předpokládat, že ještě vyšší částka 139,9milionu eur (přes 3,6 miliardy Kč) přiláká další sázkaře.

Německý bulvární deník Bild dokonce uspořádal soutěž na volné letenky a dvě stovky výherců poslal letadly do Itálie si zasoutěžit. Kolem stovky jich přiletělo minulý čtvrtek na otočku do Milána koupit tikety, ale triumfu se nedočkali. Tuto neděli dalších 140 Němců vystoupilo z charterového letu Air Berlin v Rimini.

Loterijní turisté míří do Itálie i ze sousedního Slovinska a Rakouska. Zatímco cizinci sázejí spíše drobné částky, Italové investují do složitých systémů. Včera si v Modeně vsadilo dva tisíce lidí za 81 tisíc eur, skoupilo šest karet, každou s rozpisy devatenácti kombinací.

Pokud by se těmto sázkařům podařilo vyhmátnout právě šest vítězných z 90 čísel, což se od ledna nikomu nepoštěstilo, odnesly by si každý 56 tisíc eur výhry (1,4 milionu Kč). Bohužel, nevyšlo to. Pokud by byli uhádli pět čísel, zbylo by po rozdělení na každého "mrzkých" 500 eur (13 tisíc Kč), spočítali majitelé systému.

Světový rekord drží Amerika

Italský rekord je zároveň evropským. Avšak americký Powerball tuto středu nabídne ještě větší jackpot, v přepočtu kolem čtyř miliard korun.

Tisková agentura Bloomberg bystře spočítala, že ať už v Itálii někdo získá výhru nebo ne, naditou kapsu si bude poplácávat ještě někdo. Bude to italská vláda.

V době hospodářské recese si tikety nakoupily miliony Italů. Loterijní vášeň se vyšplhala na italský rekord, za posledního půl roku lidé utratili na sázkách 1,5 miliardy eur.

Ministerstvo financí získává zhruba polovinu ze sázek. Na výhry jde 38 procent, prodejci lotynky si rozeberou osm procent a firma Sisal, která loterii organizuje, získá 4,5 procenta.

Vládě, která se potýká s dírou v rozpočtu i s následky letošního zemětřesení ve střední Itálii, sázkařská horečka pomůže. Stát získává navíc i nevyplacené výhry. Letos už takto propadlo za sedm milionů eur.

Rekordní výhry

Evropa: Dosavadní rekordní výhru v Evropě získala pětadvacetiletá Španělka. Letos v květnu vyhrála 126 milionů eur (3,2 mld. Kč) v loterii devíti zemí Euro Millions.

Svět: Světové rekordy ovšem padají v USA. Powerball už vyplatil 17 jackpotů převyšujících 200 milionů dolarů (130 milionů eur) a jeden muž ze státu Nebraska v únoru 2006 získal takřka dvojnásobek. Musel však přistoupit na splácení výhry po dobu 29 let a navíc ji zdanit. Konkurenční Mega Millions už párkrát vyplatil podobnou částku.


Nejčtenější

Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Najdete na iDNES.cz