Historický úspěch českého pokeru: Staszko má za druhé místo 98 milionů

9 2011
Las Vegas (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Uplynulo necelých pět let od chvíle, kdy si na počítači poprvé zahrál karty, a pětatřicetiletý Staszko je na vrcholu. V absolutním finále Světové pokerové série skončil druhý a z Las Vegas si odváží zhruba 98 milionů korun.

"Odjakživa chci v každé hře vyhrát a často se mi to taky dařilo," prohlásil těsně po svém vyřazení Staszko, kterého v Las Vegas trápily teploty. "Takže dokonale spokojený nejsem. Ale zároveň si uvědomuju, že jsem za sebou ve Vegas nechal skoro sedm tisíc dalších hráčů a že je to úspěch, kterému se v mém životě nejspíš už nikdy nic nevyrovná. A proto se raduju," prohlásil a vzápětí pozval kompletní dvacítku českých fanoušků na večírek.

Noční program v hotelu Rio byl celoplanetární oslavou pokeru, vyvrcholením letošní sezony.

Tisíc pět set diváků ve vyprodaném sále postupně aplaudovalo třem nejlepším hráčům. I Staszkovi, který vstupoval do finále jako outsider. Před sebou měl žetony v hodnotě 43 milionů.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Domácí Ben Lamb měl k dispozici žetony za 55 milionů a tvrdil: "Martin Staszko je asi nejchytřejším chlapem u stolu, ale zároveň je nejméně zkušený hráč. Proto by moc hrozit nemusel." V tu chvíli nevěděl, jak se mýlil.

Před hlučné diváky se usadil také dvaadvacetiletý Němec s papežským jménem Pius Heinz, který si do finále přinesl vynikajících 108 milionů v žetonech a tím pádem věděl, že přinejmenším zpočátku může riskovat a nevypadne.

Než hra začala, český finalista ještě stoicky poznamenal: "Nebojím se, žetonů mám pořád celkem hodně. Je to hratelné, vyhrát klidně můžu." A pak předvedl bleskové představení, které nikdo nečekal. Hned v první hře vsadil všechny své žetony a šel s nimi do souboje se sebevědomým Lambem.

Oba ukázali karty. Staszko dvě sedmičky, Američan krále a spodka. Jejich šance byly v tu chvíli vyrovnané. Pokud by se na stole objevil mezi pěti vyloženými kartami král či spodek, Čech by ve finále skončil po pěti minutách.

Fotogalerie

Divadlo ztichlo, a po chvíli vybuchlo řevem. Staszko hru vyhrál, rázem zdvojnásobil počet žetonů, Lamb byl na mizině. Po dalších pěti minutách ho chladnokrevný Staszko vyřadil definitivě a pořadatelé přivezli ke stolu velkou pyramidu stodolarových bankovek.

O ty se spolu po krátké přestávce začali přetahovat dva naprosto odlišní muži, suverénní Němec v bílé kapuci a se žvýkačkou v puse, proti němu Třinečák v tradičně plandající košili.

Jejich dramatický souboj připomínal šachovou partii. Trval dalších šest hodin, žetony se přelévaly od hráče k hráči, poslední hru však vyhrál Pius Heinz. Staszko zůstal klidný jako vždy. Usmíval se a srdečně objal soupeře.

Co si Staszko počne s bohatstvím, které v Las Vegas získal, je otázka, protože tento skromný a flegmatický muž po ničem netouží. "Patnáct procent odevzdám doma na daních," připomíná. "A za zbytek budu cestovat. Je ještě spousta míst, kde jsem nebyl, chci vidět Austrálii, Asii, Afriku..."

Jinak si Staszko nic nepřeje. Dál bude žít v třineckém bytě, jezdit starým autem, chodit do obyčejných restaurací. Rozhazování nemá v povaze: "V Las Vegas jsem už čtrnáct dní," přiznává, "ale koupil jsem si jenom nějaká trička a ponožky. Potom jsem tu investoval už jenom do výletu vrtulníkem nad Grand Canyon a se dvěma českými přáteli jsem se zajel podívat do nádherného San Franciska."

Staszko tuší, že svůj letošní úspěch nemůže už nikdy v životě zopakovat, ale poker bude hrát i nadále. "Motivaci neztrácím," říká. "Zatím mě ta hra pořád baví a věřím, že ještě některé větší turnaje vyhraju."

Další z rubriky

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz