Historický úspěch českého pokeru: Staszko má za druhé místo 98 milionů

  9:10aktualizováno  9:37
Las Vegas (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Uplynulo necelých pět let od chvíle, kdy si na počítači poprvé zahrál karty, a pětatřicetiletý Staszko je na vrcholu. V absolutním finále Světové pokerové série skončil druhý a z Las Vegas si odváží zhruba 98 milionů korun.

"Odjakživa chci v každé hře vyhrát a často se mi to taky dařilo," prohlásil těsně po svém vyřazení Staszko, kterého v Las Vegas trápily teploty. "Takže dokonale spokojený nejsem. Ale zároveň si uvědomuju, že jsem za sebou ve Vegas nechal skoro sedm tisíc dalších hráčů a že je to úspěch, kterému se v mém životě nejspíš už nikdy nic nevyrovná. A proto se raduju," prohlásil a vzápětí pozval kompletní dvacítku českých fanoušků na večírek.

Noční program v hotelu Rio byl celoplanetární oslavou pokeru, vyvrcholením letošní sezony.

Tisíc pět set diváků ve vyprodaném sále postupně aplaudovalo třem nejlepším hráčům. I Staszkovi, který vstupoval do finále jako outsider. Před sebou měl žetony v hodnotě 43 milionů.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Domácí Ben Lamb měl k dispozici žetony za 55 milionů a tvrdil: "Martin Staszko je asi nejchytřejším chlapem u stolu, ale zároveň je nejméně zkušený hráč. Proto by moc hrozit nemusel." V tu chvíli nevěděl, jak se mýlil.

Před hlučné diváky se usadil také dvaadvacetiletý Němec s papežským jménem Pius Heinz, který si do finále přinesl vynikajících 108 milionů v žetonech a tím pádem věděl, že přinejmenším zpočátku může riskovat a nevypadne.

Než hra začala, český finalista ještě stoicky poznamenal: "Nebojím se, žetonů mám pořád celkem hodně. Je to hratelné, vyhrát klidně můžu." A pak předvedl bleskové představení, které nikdo nečekal. Hned v první hře vsadil všechny své žetony a šel s nimi do souboje se sebevědomým Lambem.

Oba ukázali karty. Staszko dvě sedmičky, Američan krále a spodka. Jejich šance byly v tu chvíli vyrovnané. Pokud by se na stole objevil mezi pěti vyloženými kartami král či spodek, Čech by ve finále skončil po pěti minutách.

Divadlo ztichlo, a po chvíli vybuchlo řevem. Staszko hru vyhrál, rázem zdvojnásobil počet žetonů, Lamb byl na mizině. Po dalších pěti minutách ho chladnokrevný Staszko vyřadil definitivě a pořadatelé přivezli ke stolu velkou pyramidu stodolarových bankovek.

O ty se spolu po krátké přestávce začali přetahovat dva naprosto odlišní muži, suverénní Němec v bílé kapuci a se žvýkačkou v puse, proti němu Třinečák v tradičně plandající košili.

Jejich dramatický souboj připomínal šachovou partii. Trval dalších šest hodin, žetony se přelévaly od hráče k hráči, poslední hru však vyhrál Pius Heinz. Staszko zůstal klidný jako vždy. Usmíval se a srdečně objal soupeře.

Co si Staszko počne s bohatstvím, které v Las Vegas získal, je otázka, protože tento skromný a flegmatický muž po ničem netouží. "Patnáct procent odevzdám doma na daních," připomíná. "A za zbytek budu cestovat. Je ještě spousta míst, kde jsem nebyl, chci vidět Austrálii, Asii, Afriku..."

Jinak si Staszko nic nepřeje. Dál bude žít v třineckém bytě, jezdit starým autem, chodit do obyčejných restaurací. Rozhazování nemá v povaze: "V Las Vegas jsem už čtrnáct dní," přiznává, "ale koupil jsem si jenom nějaká trička a ponožky. Potom jsem tu investoval už jenom do výletu vrtulníkem nad Grand Canyon a se dvěma českými přáteli jsem se zajel podívat do nádherného San Franciska."

Staszko tuší, že svůj letošní úspěch nemůže už nikdy v životě zopakovat, ale poker bude hrát i nadále. "Motivaci neztrácím," říká. "Zatím mě ta hra pořád baví a věřím, že ještě některé větší turnaje vyhraju."

  • Nejčtenější

Češi na zápasy hokejového šampionátu prosázeli přes miliardu korun

Skončené mistrovství světa v hokeji přepsalo české sázkařské rekordy, sázkaři na zápasy prosázeli více než miliardu korun. „Šampionát se stal nejsázenější sportovní událostí v Česku,“ tvrdí zástupci...

18. května 2015  17:21

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových kanceláří. Jejich důvěra v silný tým sborné však vůbec neodrazuje tipující, kteří masově sází na...

1. května 2015  15:13

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta, která ztrácí bod. Bookmakeři vypsali před startem jarní sezony na triumf letenského obhájce titulu o...

18. února 2015  16:49

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to tenistovi Tomáši Berdychovi ve čtvrtek podaří znovu. Navzdory tomu, že bookmakeři v semifinále...

28. ledna 2015  18:13

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...