Fotbalovou Evropou otřásá sázkařská aféra. UEFA odtajnila podezřelé kluby

V několika státech byly ovlivněny desítky fotbalových zápasů na různých úrovních - ilustrační foto. | foto: Lorenzo GalassiAP

25 2009
Fotbalovou Evropou cloumá sázkařský skandál a federace UEFA slibuje tvrdě zakročit proti těm, kteří jsou zainteresováni v v nejrozsáhlejší aféře svého druhu. Zároveň zveřejnila jména pěti klubů z Albánie, Lotyšska, Slovinska a Maďarska, které jsou podezřelé z ovlivnění sedmi zápasů v předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy.

Jde o albánské kluby KF Tirana a Vllaznia Skadar, lotyšský Dinaburg Daugavpils, slovinský NK Lublaň a maďarský Honvéd Budapešť.

Podle prohlášení unie jsou ze zmanipulování zápasů, které se hrály mezi 16. červencem a 6. srpnem, podezřelí také tři rozhodčí a jeden funkcionář s vazbami na UEFA.

"Ale nevíme, jestli je tohle konec téhle záležitosti," podotkl Gianni Infantino, generální sekretář UEFA, která zahájila vlastní vyšetřování okolností těchto sedmi zápasů.

Na zasedání Evropské fotbalové unie se ve švýcarském Nyonu skandál řeší za účasti všech "postižených" zemí. První signály však vypovídají jasně: samotné sportovní organizace nemají šanci aféru bez cizí pomoci zastavit.

"Je nad jejich síly vyšetřit organizovaný zločin," uvedla v oficiálním prohlášení UEFA. Spolupracuje proto se státním zastupitelstvím v Bochumi, které celoevropský skandál vyšetřuje.  

Krizové zasedání začalo tříhodinovou schůzkou za účasti představitelů národních federací Německa, Belgie, Švýcarska, Chorvatska, Slovinska, Turecka, Maďarska, Bosny a Rakouska. V těch působil sázkařský gang, který měl podle státního zastupitelství v Bochumi na svědomí ovlivnění až 200 zápasů různých úrovní.

Zabývat se případem bude i Mezinárodní fotbalová federace (FIFA), jejíž výkonný výbor se bude o týden později zabývat navíc incidenty z baráže o postup na světový šampionát. Zasedání FIFA bude 2. prosince předcházet losu skupin mistrovství světa v Kapském Městě.

Autoři: ,

Další z rubriky

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Češi už během hokejového šampionátu prosázeli přes půl miliardy korun

ŠANCE. Český útočník Jan Kovář ve čtvrtfinále proti USA neproměnil velkou šanci.

Nedrží se nijak při zemi, Češi jsou schopni na zápasy hokejového mistrovství světa sázet i...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Najdete na iDNES.cz