Anglii hrozí skandál. Sázel jsem na vlastní zápasy, přiznal fotbalista

CO TEĎ? Tvrzení bývalého hráče Southamptonu vrhá na anglickou Premier League stín podezření z nekalých sázek. | foto: Reuters

12 2012
V Itálii mají s ovlivňováním fotbalových utkání problémy často. Poslední sázkařský skandál je starý pár měsíců. Teď se zdá, že by mohla být pošpiněna pověst také anglické Premier League. Bývalý obránce Southamptonu Claus Lundekvam řekl, že sázel na vlastní zápasy. "Byla to docela zábava," prohlásil.

Hrdá Anglie dostala tvrdou ránu, která může být hodně hluboká a bolestivá. Způsobilo ji prohlášení bývalého norského obránce Lundekvama, jenž v letech 1996 až 2008 nastupoval za Southampton.

Devětatřicetiletý Nor sázel na vlastní zápasy a prý v tom nebyl sám. "Jel jsem v tom několik let. Často jsme dali peníze dohromady, někdy po stovkách, jindy i po tisících," řekl Lundekvam.

Se spoluhráči dali peníze někomu z klubu, který pak za ně vsadil, aby fotbalisté nebyli podezřelí. "Sázeli jsme třeba na to, kdo bude mít první aut nebo roh," vysvětlil Lundekvam.

Mluví Lundekvam pravdu?

Bývalý Lundekvamův spoluhráč ze Southamptonu Matt Le Tissier ve své autobiografii přiznal, že si jednou vsadil 10 tisíc liber na to, že v utkání proti Wimbledonu bude vhazování v první minutě. Nyní však popírá, že by byl do sázek "namočený" tak, jak to popisuje Lundekvam. "Až na ten incident zmíněný v mé knize jsem nikdy nebyl zapojen do sázkových podvodů a nevím nic o tom, co Claus tvrdí," napsal Le Tissier na sociální síť Twitter.

Na ovlivnění zápasu ve prospěch sázejících se údajně domlouvali i s kapitánem soupeře. "Po rozehrávce se například poslal míč dozadu na obránce, ten ho hned kopnul zase dopředu, aby z toho soupeř mohl udělat aut nebo roh. Byl to normální start zápasu a nikdo nemohl nic poznat. Jednu dobu jsme takhle sázeli na každé utkání," přiznal bývalý norský reprezentant.

"Nejsem na to pyšný, ale tak to prostě chodilo. Rozhodně jsme v tom nejeli sami, ale to nás neomlouvá. A i když to bylo nelegální, nesportovní a nemorální, byla to docela zábava," prohlásil Lundekvam.

Hráči si vybírali sázkové příležitosti, které mohli snadno ovlivnit. Sázeli na jistotu, ale o výdělek jim prý nešlo. Peněz si vydělali dost hraním.

"Fotbalisté žijí mimo realitu. Sázeli jsme se prakticky neustále - při hraní karet v autobuse, prostě furt. Patřilo to k našemu životnímu stylu, ten adrenalin, napětí," líčí Lundekvam.

Pokud by se jeho tvrzení potvrdilo, byl by to vážný problém. Sázkařské skandály se sice ve Velké Británii objevily i v jiných sportech a nižších fotbalových soutěžích, ale je to poprvé od roku 1990 co se v souvislosti s nekalými sázkami mluví o Premier League.

Anglická fotbalová asociace přitom zakazuje hráčům sázet na vlastní zápasy a uděluje za to velké sankce. Případem už se zabývá i mezinárodní organizace FIFA. Angličané se bojí, jak na hrozící skandál zareagují fanoušci.

Sázení na zmanipulované zápasy však rozhodně není výjimkou. Týká se fotbalu i dalších sportů. Mezi sázkařskými gangy je "oblíbený" tenis. V Česku je asi nejznámější případ bývalých fotbalistů Plzně Milana Bartesky a Martina Švejnohy, kteří byli v roce 2004 za údajné nekalé sázky vyřazeni z kádru. Podezření se však nepotvrdilo.

Na podezřelé sázky u nás i ve světě upozorňuje systém Sportradar. (více čtěte ZDE)

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Češi jsou proti USA mírní favorité. Hokejistům věří i sázkaři

DOBRÁ PRÁCE. Čeští hokejisté slaví gól Jiřího Sekáče proti Francii.

Ačkoliv čeští hokejisté zatím na mistrovství světa v Minsku nezářili, do čtvrtfinále proti Spojeným...

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Najdete na iDNES.cz