Evropská komise řeší, jak v rámci EU regulovat internetové sázky

Internetové sázení by v Evropské unii mohlo mít jednotná pravidla. | foto: iDNES.cz

24 2011
Evropská komise zahájila konzultace, na jejichž konci by mělo být upřesnění regulace sázkového průmyslu na internetu v Evropské unii. Výsledkem by mohla být harmonizace pravidel v EU.

Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier spustil rozsáhlé konzultace s nejrůznějšími hráči na trhu. Do července by chtěl získat přehled o situaci a určit oblasti, v nichž je třeba od EU nějaké akce. Sázky a hry po internetu zatím na evropské úrovni regulovány nejsou.

Problémem je, že většina sázkových internetových serverů nyní funguje nelegálně. Podle odhadů víc než 85 procent z téměř patnácti tisíc sázkových webových stránek funguje bez jakékoli licence. To pak vyvolává obavy, zda mohou členské země efektivně kontrolovat různé problémy, třeba závislé hráče či podvádění.

Oblast internetových sázek je ekonomicky poměrně významná. Komise podotkla, že v roce 2008 příjmy v tomto odvětví přesáhly šest miliard eur (zhruba 146,4 miliardy Kč) a do roku 2013 by se měly zdvojnásobit.

"Národní právní předpisy se po celé Evropské unii enormně liší a obsahují různá pravidla pro povolování, související online služby, platby, cíle veřejného zájmu a potírání podvodů," podotkla komise v prohlášení.

"Trh on-line hazardních a peněžních her v Evropské unii nadále rychle roste a vytváří významné příjmy, jež jsou někdy dále směrovány na obecně prospěšné účely. Jeho expanze musí jít ruku v ruce s odhodláním chránit naše občany, zejména nezletilé, a zajistit, aby nabídky tohoto druhu služeb v rámci Evropské unie byly seriózní a řádně regulované," řekl Barnier. Zdůraznil, že v konzultaci nejde o liberalizaci trhu, ale o zajištění dobré regulace trhu služeb on-line hazardních a peněžních her v EU pro všechny zúčastněné.

Evropská komise už několikrát zahájila právní kroky vůči různým zemím kvůli monopolům v tomto průmyslu, a to kvůli evropskému právu na svobodné podnikání. Podle evropské justice je monopol nicméně za určitých podmínek možný, avšak jasno v tomto směru není.

Jednotlivé státy EU nyní k této oblasti přistupují různě. Zatímco některé země otevírají svůj trh tím, že vydávají licence, jinde platí monopol. Ten je odůvodňován bojem proti praní špinavých peněz a ochranou spotřebitele. V Česku licenci na internetové sázení uděluje firmám ministerstvo financí.

Autoři: ,

Další z rubriky

Rekordní Eurojackpot ve výši téměř 1,7 miliardy korun míří do Finska

Loterie (ilustrační foto)

Rekordní jackpot 61,2 milionu eur (téměř 1,7 miliardy korun) v loterii Eurojackpot, která od října...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz