Evropská komise řeší, jak v rámci EU regulovat internetové sázky

Internetové sázení by v Evropské unii mohlo mít jednotná pravidla. | foto: iDNES.cz

24 2011
Evropská komise zahájila konzultace, na jejichž konci by mělo být upřesnění regulace sázkového průmyslu na internetu v Evropské unii. Výsledkem by mohla být harmonizace pravidel v EU.

Eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier spustil rozsáhlé konzultace s nejrůznějšími hráči na trhu. Do července by chtěl získat přehled o situaci a určit oblasti, v nichž je třeba od EU nějaké akce. Sázky a hry po internetu zatím na evropské úrovni regulovány nejsou.

Problémem je, že většina sázkových internetových serverů nyní funguje nelegálně. Podle odhadů víc než 85 procent z téměř patnácti tisíc sázkových webových stránek funguje bez jakékoli licence. To pak vyvolává obavy, zda mohou členské země efektivně kontrolovat různé problémy, třeba závislé hráče či podvádění.

Oblast internetových sázek je ekonomicky poměrně významná. Komise podotkla, že v roce 2008 příjmy v tomto odvětví přesáhly šest miliard eur (zhruba 146,4 miliardy Kč) a do roku 2013 by se měly zdvojnásobit.

"Národní právní předpisy se po celé Evropské unii enormně liší a obsahují různá pravidla pro povolování, související online služby, platby, cíle veřejného zájmu a potírání podvodů," podotkla komise v prohlášení.

"Trh on-line hazardních a peněžních her v Evropské unii nadále rychle roste a vytváří významné příjmy, jež jsou někdy dále směrovány na obecně prospěšné účely. Jeho expanze musí jít ruku v ruce s odhodláním chránit naše občany, zejména nezletilé, a zajistit, aby nabídky tohoto druhu služeb v rámci Evropské unie byly seriózní a řádně regulované," řekl Barnier. Zdůraznil, že v konzultaci nejde o liberalizaci trhu, ale o zajištění dobré regulace trhu služeb on-line hazardních a peněžních her v EU pro všechny zúčastněné.

Evropská komise už několikrát zahájila právní kroky vůči různým zemím kvůli monopolům v tomto průmyslu, a to kvůli evropskému právu na svobodné podnikání. Podle evropské justice je monopol nicméně za určitých podmínek možný, avšak jasno v tomto směru není.

Jednotlivé státy EU nyní k této oblasti přistupují různě. Zatímco některé země otevírají svůj trh tím, že vydávají licence, jinde platí monopol. Ten je odůvodňován bojem proti praní špinavých peněz a ochranou spotřebitele. V Česku licenci na internetové sázení uděluje firmám ministerstvo financí.

Autoři: ,
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Státu z nelegálních sázek uniká na daních až miliarda ročně

Nelegální provozovatelé on-line loterií a sázek připraví stát ročně o víc než miliardu korun na daních. Český sport tak...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize juniorů znovu otevřela...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském hokeji vyjádří tak,...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to tenistovi Tomáši...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz